Soru & Cevap1 Dunya Savasi Oncesi Ortadogu

1 Dunya Savasi Oncesi Ortadogu

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin 1. Dünya Savaşı’ndan Önce Ortadoğu’nun Siyasi Durumu Hakkında Bilgi Verir Misiniz? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. 1 Dunya Savasi Oncesi Ortadogu ve hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Dünya Savaşının bitimine kadar Ortadoğu da ki genel durum analiz … askeri, ekonomik ve siyasi liderliğini üstlenen ABD, savaştan önce İngiltere, Fransa … Ama ırak verilen süre içinde çekilmemiş körfez savaşı başlamıştır. … uzanan bir coğrafyada yer alan ülkelere yönelik siyasi, hukuki, bilgi/eğitim, ekonomi…

1 Dunya Savasi Oncesi Ortadogu

1. Dünya Savaşı’ndan Önce Ortadoğu’nun Siyasi Durumu Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

Soru

1.dünya savaşından önce ortadoğunun siyasi ve sosyal durumu, siyasi haritası ve o süreçteki gelişmeleri

Cevap

I. Dünya Savaşı veya Birinci Cihan Harbi, 28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa’da başlamış ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle " Dünya Savaşı" olarak adlandırılmıştır. Dört yıldan uzun süren savaş, 1918 yılında sona ermiştir. Birinci Dünya Savaşı, Avrupa’da dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalarda bulunan yirmi beş devletin bulunduğu, o tarihe kadar görülmemiş ilk dünya savaşıdır. I. Dünya Savaşı Avrupa’da İttifak Devletleri, Bağlaşık Devletler veya Merkezi Devletler diye adlandırılan Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı Devleti ve Bulgaristan ile İtilaf Devletleri diye adlandırılan Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Rusya önderliğindeki Sırbistan, Karadağ ve Belçika devletleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşa sonradan İtilaf Devletleri tarafında İtalya, ABD, Japonya, Yunanistan, Portekiz ve Romanya da katılmıştır.

Konunun tamanı için > >
Son Düzenleyen _KleopatrA_; 13 Şubat 2010 @ 23:30.
Sebep: açık linkler kapatılmıştır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Aralık 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
1 dünya savaşından önce ortadoğunun siyasi durumu 1 dünya savasından önce ortadoğunun siyasi ve sosyal durumu hakkında bilgi
 
 

Notlar ›

 
Dünya: Dünya (Yeryuvarı, eski: Küre-i Arz), Güneş Sistemi'nde Güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemindeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir.
Dünya Mirasları: Dünya Mirasları, UNESCO tarafından belirlenen ve tüm dünyada öncelikli olarak korunması için çalışmalar yapılan kültürel ve doğal varlıkların listesidir.
Dünya Artistik Patinaj Şampiyonaları: Dünya Artistik Patinaj Şampiyonaları 1989 yılından beri düzenlenen şampiyona. Yarışmalara Uluslararasi Buz Pateni Birligi'ne (International Skating Union, kısaca ISU) üye ülkelerden patenciler katılmakta; erkekler, kadınlar, çiftler ve buz dansı dallarında yarışmalar düzenlenmektedir.
FIFA Dünya Kupası: FIFA Dünya Kupası (İngilizce: FIFA World Cup), FIFA tarafından dört yılda bir düzenlenen futbol organizasyonudur. 1930 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. 1942 ve 1946 yıllarında II. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamamış olan Dünya Kupası'na gitmek için dünya üzerindeki 200 millî takım; iki yıl boyunca mücadele verirler. Bugüne kadar 19 kez düzenlenen turnuvanın en başarılı takımı; kupayı 5 kez kazanan Brezilya'dır. En son düzenlenen 2010 yılında turnuvayı final maçında Hollanda'yı uzatmalarda 1-0 yenen İspanya kazanmış ve tarihindeki ilk dünya şampiyonluğuna ulaşmıştır.
Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonaları: Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonaları 13-19 yaş arası patencilerin katıldığı şampiyona. İlk Dünya Gençler Şampiyonası "ISU Junior Figure Skating Championships".
Orta Doğu: Orta Doğu ya da Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Afrika'nın birbirlerine en çok yaklaştıkları yerleri kapsayan ve birbirine komşu ülkelerin oluşturduğu bölge.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi: Orta Doğu Teknik Üniversitesi ya da kısaca ODTÜ, 15 Kasım 1956 tarihinde, zamanın Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyenler tarafından Ankara'da kurulan bir devlet üniversitesidir.
Ortadoğu (gazete): Ortadoğu Gazetesi, 3 Mayıs 1972 yılında yayın hayatına başlamıştır. Günlük olarak yayınlanan siyasi bir gazetedir.
Ortadoğu Barış Süreci: 1947 yılında Ortadoğu'da kurulan İsrail devleti ile bölgedeki diğer Arap ülkeleri arasındaki savaş durumunu ve muhtelif savaşlar sonucu ortaya çıkan toprak ve mülteciler sorunlarını çözüme kavuşturmayı hedefleyen barış süreci.
Ostim: Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi veya kısa adı ile Ostim, Ankara'da bir sanayi sitesi'dir. Ostim, Türkiye'nin en büyük küçük ve orta boy sanayi üretim alanıdır.
 

0 Yorum ›

 

1 Dunya Savasi Oncesi Ortadogu Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken 1 Dunya Savasi Oncesi Ortadogu ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.