SağlıkGenel SağlıkAnne ve Çocuk Sağlığı10 Aylık Bebek Ek Gıda

10 Aylık Bebek Ek Gıda

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir hakkında özet bilgiler içerir. 10 Aylık Bebek Ek Gıda ve 6 Aylık Bebek Ek Gıda hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

10 Aylık Bebek Ek Gıda

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir

Bebeklerin anne sütü yada mama sonrası ek gıdalara, katı besinlere alışması biraz zordur. Farklı lezzetlere alışmaları aşamasında ailelerin dikkat etmesi gereken püf noktalar vardır. Eğer zamanında katı gıdalara, sebze ve meyvelere alıştıramazsanız bebeğinizde ileriki dönemlerde yeme problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeğimizi ek gıdalara nasıl alıştırmalıyız açıklayalım.

10 Aylık Bebek Ek Gıda

– Ek gıdaları bebeğe uygun bir kaşıkla ya da bardakla verin, biberon kullanmayın.

– Bebeğinize vereceğiniz her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.

– Yutmasını kolaylaştırmak ve ek gıdanın akciğere kaçmasını engellemek için ek gıda verirken onu kucağınızda kendini güvende hissedecek şekilde dik olarak tutun.

– Besinlerin doğal tatlarına alışmalarını sağlayın.

– Bebeğiniz için hazırladığınız besinlere katı yağ, şeker, tuz ve baharat katmayın.

– Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı onun gelişim düzeyine göre ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden yumuşak, pürtüksüz yarı sıvı besinler seçin.

– Her yeni gıdaya tek tek ve yavaş yavaş başlayın, az miktarda başlayıp (3-4 çay kaşığı) her gün arttırın. 3 gün bir gıda denenip daha sonra başka bir gıda denenebilir.

– Sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin, yeniden denemek için bir süre geçmesini bekleyin.

– Yeme hızı bebek tarafından belirlenmelidir.

– Beslemeden önce bebeğin kaşıktaki yiyeceğe ilgi göstermesini bekleyin.

– İsterse bebeğin yiyeceği elleyerek tanımasına izin verin.

– Zamanla bebeğinizin kendi kendine yemesine izin verin, bu onun özgüvenini artırır.

– Ek gıdalara başladıktan sonra da bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.

– Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Fazla ısrarcı olmayın.

– Çocuğunuza bir yaşına gelene kadar mümkünse inek sütü vermeyin. Erken yaşta verilen inek sütü çocuğunuzda allerji ve kansızlık yapar.

– Çocuğunuzu kansızlıktan korumak için demir yönünden zengin et, yumurta, mercimekli baklagiller, pekmez gibi ek gıdalar verin.

– Çocuğunuza vereceğiniz ek gıdaların A vitamini açısından da zengin taze sebze ve meyve olmasına dikkat edin. Bu onu hastalıktan koruyacaktır.

– Hazırladığınız gıdaları oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyin.

– Konserve, dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekleri, hazır meyve suları ve kolalı içecekleri, içine boya, tatlandırıcı veya aroma katılmış besinleri bebeğinize asla vermeyin.

– Üç yaşın altındaki çocuklar günde altı öğün beslenmelidir.

– Çocuğunuz ile birlikte siz de yiyin. Bu onun iştahını artıracaktır. Çocuklar kalabalıkta yemek yemeyi severler.

– Bebeklere pişmemiş havuç, sosis, fındık, fıstık, çekirdek, üzüm, gibi küçük kuru yemişler vermeyin. Bunlar nefes borusuna kaçarak boğulmaya ve akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir.

– Bebeklerde ek gıdalara 4. aydan sonra taze sıkılmış meyve suları ile başlanır. 6. ayda yoğurt verilir ve sebze çorbaları ile yavaş yavaş katı gıdalara geçmeye başllanır.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 16 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
10 AYLIK BEBEK BESİNLERİ 10 aylık bebek taze sıkılmış meyve suyu 10 aylık bebekleri ek gıdaları nele olmalı 10aylık bebek fıstık fındık yer mi
 
 

Notlar ›

 
Bebek, Beşiktaş: Bebek, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi'nin Avrupa yakasında semt. Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alan ve genelde yüksek gelirlilerin oturduğu semt, aynı adı taşıyan bir deniz koyuna da sahiptir.
Bebek (albüm): Bebek, İzel'in 23 Mayıs 2001 Çarşamba çıkan albümüdür. Albümdeki eserlerin hepsi Altan Çetin imzalıdır.
Bebek Camii: Bebek Camii ya da resmî adıyla Hümayûn-u Âbad Camii, Beşiktaş'ın Bebek semtinde yer alan tarihî bir camidir.
Bebek (anlam ayrımı): Bebek, insan veya hayvan yavrusudur. Şu anlamlara da gelebilir:
Yiyecek: Yiyecekler öncelikle karbonhidratlar, yağlar, su ve/veya proteinlerin karışımından oluşur. Yiyecek maddeleri hayvan ve insanlar tarafından istek ve arzu içinde yenip ya da içilmek suretiyle tüketilir.
Gıda ve Tarım Örgütü: Gıda ve Tarım Örgütü (GTÖ; Food and Agriculture Organisation, FAO), açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla 1943'te kurulan ve 1946'da Birleşmiş Milletler'in uzmanlık kuruluşu haline gelen bir örgütü.
Gıda katkısı: Gıda katkıları, gıda endüstrisinin gıdanın üretimi, hazırlanması, ambalajlaması ve/veya depolamasında gıdaya dayanıklık, yoğunluk, renk vermek için katılan madde veya madde karışımlarıdır.
Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan, gıda tarım ve hayvancılıktan sorumlu olan bakanlık.
Gıda zehirlenmesi: Gıda kaynaklı hastalık, içine yabancı etmen karışmış besin tüketimi sonucu meydana gelen herhangi bir hastalıktır. Genelde gıda zehirlenmesi de kullanılsa da bu genelde hatalıdır.
 

0 Yorum ›

 

10 Aylık Bebek Ek Gıda Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken 10 Aylık Bebek Ek Gıda ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.