21. Hafta Gebelik

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Hafta Hafta Hamilelik (gebelik) (20. Ve 40. Haftaları Arası) hakkında özet bilgiler içerir. 21. Hafta Gebelik ve 22. Hafta Hamilelik hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…


Hafta Hafta Hamilelik (gebelik) (20. Ve 40. Haftaları Arası)

Bebek

Baş-popo uzunluğu 14-16 cm, ağırlığı 250 gr kadardır. Bebek artık sesleri duymaya başlar. Konuşmalarınızı, kalp ve barsak seslerinizi hatta vücdunuzun dışından gelen sesleri duyabilir. Yakınınızda oluşan yüksek seslere irkilerek, hatta elleriyle kulaklarını kapatarak tepki gösterir. Artik daha fazla hareket etmektedir. Döner, kıvrılır, yumruk ve tekmeler atar. Yeni doğan bir bebek gibi uyku ve uyanıklık dönemleri vardır.

21. Hafta Gebelik

Anne

Nihayet yolu yarıladınız. Rahim üst sınırı göbeğiniz hızasındadır. Tiroid bezinin çok çalışması nedeniyle normalden daha fazla terliyor olabilirsiniz. Beliniz artik kalça ve omuzlarinizdan daha kalındır.

Öneriler

Sırt ağriıarını azaltmak için ergonomik koltuk veya arkalıksız bir tabure kullanabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmayın! Yatarken belinize küçük bir yastık koyabilirsiniz.
21. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 18 cm, ağırlığı 300 gr kadardır. Vücut ısısını korumak için sürekli olarak cilt altinda yağ depolanmaktadir. Büyüme ilk aylara göre yavaşlamakla beraber iç organlardaki gelişme hızla devam etmektedir. Kalıcı dişler oluşmaya başlamıştır.

Anne

Rahim göbek hizasını geçmistir. Artik çevrenizdekiler siz söylemeden gebe olduğunuzu kolaylıkla anlamaktadırlar. Şimdiye kadar yaklaşık 3,5-5 kg almış olmalısınız. Artmış gebelik hormonları (özellikle progesteron) nedeniyle gevşeyen idrar yollarında idrar akımı hızı yavaşladığından daha kolay iltihabi olaylar gelişir.

Öneriler

Hem kabızlık hem idrar yollarının iltihabi hastalıklarını önlemek için bol sıvı almalısınız. İkili veya üçlü testlerde risk taşıyanlarla yasi 35′ın üzerinde olanlarda kromozom taramasi icin amnisentez zamanı gecmiştir ve kordosentez önerilir.

22. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 19 cm, ağırlığı 350 gr kadardır. Kasları güçlenmeye devam etmektedir. Kas ve kirpikleri oluşmuştur. Bebeğin hareketleri daha anlamlı hale gelmiştir. Seslere hareketle yanıt verir ve güzel sesleri ayırt eder. Çocuğunuzla konuşabilir, hatta ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Doğumdan sonra aynı seslerle bebeği daha kolay sakinleştirebilirsiniz.

Anne

Kramplar daha sık görülmeye başlar. Bazan aşırı derecede rahatsız edici olabilir.

Öneriler

Etkinliği tartışılmakla birlikte, krampları önlemek için kalsiyum vepotasyumdan zengin yiyecekler alabilirsiniz. Yatmadan önce ılık bir bardak süt, muz, greyfurt veya portakal gibi meyvelerden alınabilir. Kramp oluştuğunda sertleşen kasın tersi yönde (resiprok inhibizyon) bacaklarınızı germek krampın daha çabuk düzelmesini sağlayacaktır.

23. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 20 cm, ağırlığı 375 gr kadardır. Vücut oranları daha çok yeni doğan bir bebeği andırmaktadır. Cilt hala kırışıktır, çünkü hızla kilo almaya devam edecektir. Lanugo (doğumdan sonra dökülen kıllarla) kılları daha koyu bir renk alır.

Anne

Gebeliğin başından bu yana yaklaşık 4,5 – 5,5 kilo almış olmalısınız. Sırt ağrıları daha da artmış olabilir. Bu ağriıar dengesiz bir şekilde karnın ön kısmında taşınan ağırlığın karşılanması için omurga ve etrafindaki kasların yüklerinin artmasına bağlıdır.

Öneriler

Sırt ağrılarını gidermek için dengeli hareket etmek, uygun oturus şekilleri, masaj ve sıcak uygulamaları faydalı olabilir.

Bilgi notları

Bebeğin kalbinin ultrasonografide en iyi değerlendirildigi haftalar 22-24.haftalardır. Gerekirse renkli doppler ve ekokardiografi ile kalpte yapısal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır.Bu incelemelerin 14 hafta civarında yapılabıleceğini savunan araştırmacılar da vardır.
24. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 21 cm, ağırlığı 450 gr kadardır. Sizin dokunuş ve sesinize tepki gösterir. Bebekte bağışıklık sisteminin temel elemanları olan beyaz kan hücreleri oluşmaya başlamıştır. Henüz hıçkırıklarını hissetmeseniz de silkinmelerini duyabilirsiniz.

Anne

Kilo artış hızınız haftada 350-500 gr civarında olmalıdır. Hizla kilo alır ve vücudunuzda şişlikler oluşmaya başlarsa doktorunuza danışın.Tansiyon takibi ve idrarda albumin bakılarak gebelik zehirlenmesi (pre-eklampsi) açısından araştırma gerekebilir. Genellikle kokusuz, sarı-beyaz renkli, normal vajinal akıntı artmıştır.

Öneriler

Vajinal akıntı kötü kokulu, iç çamaşırda leke bırakan, yeşil renkli ve bol olursa iltihap açısından araştırma yapılmalıdır. Vajinal enfeksiyonlara baglı erken doğum, gebelik kesesinin iltihabi ve yeni doğan bebekte ciddi iltihabi hastalıklar görülebilir.

25. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 22 cm, ağırlığı 560 gr kadardır. Cilt artık şeffaf görünümünü kaybetmektedir. Vücuduna bol gelircesine cilt kıvrımlarla kaplıdır. Kalp atışları stetoskop ile veya bebeğin pozisyonu da uygunsa karna kulağını dayayan biri tarafından duyulabilir.

Anne

Karın içinde rahmin hızla büyümesine bağlı olarak mide yanmaları ve hazımsızlık daha da artmıştır. Bebek hareketlerinin en iyi duyulduğu dönemdir.

Öneriler

Az az, sık sık yemeğe, dinlenirken ayaklarınızı yukarıda tutmaya dikkat ediniz.

Bilgi notları

Doktorunuz, 24-28. haftalarda 50 gr glukoz (şeker) yükleme testi isteyecektir. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan gebelerde bile sadece gebelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz etkileyen (iri bebek, zor doğum vb) şeker hastalığı (gestasyonel diabet) açığa çıkarılmaya çalışılır. Aç veya tok karna (tercihan açlığı takiben açlık kan şekeri ölçüldükten sonra) 50 gr. glukoz (şeker) verildikten 1 saat sonraki kan şekeri ölçümü 140 mg /dl altında olmalıdır. Yine bu dönemde, eğer her kontrolde düzenli olaral yapılmıyorsa, doğum öncesi kan durumunu tespit etmek amacıyla kan sayımı yapılmalıdır.

26. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunluğu 23 cm, ağırlığı 750 gr kadardır. İşitme duyusu tamama yakın gelişmiştir. Müzik ritmine göre hareket edebilir. Sesli uyarılarla nabzı hızlanabilir. Beyin fonksiyonları normal bir yeni doğaninkine benzer. Beynin uyku ve uyanıklık dönemlerine ait özellikler ayırt edilebilir. Akciğerler gelişimlerini sürdürmekle birlikte hala tam olarak fonksiyon görmeye hazır değildir, açık kalmaları için gerekli olan maddelerin yapımı (surfaktan) yetersizdir.

Anne

Artık haftada 300-400 gr kadar kilo almaktasınız. Çocuğun hızla büyümesi ve hareketlerinin daha fazla güçlü olması nedeniyle kaburgalarınızda ve karnınızda ağrılar olabilir.

Öneriler

Doktor kontrollerine ek olarak haftalık kilo alımını, tansiyon ölçümlerini ve vücudunuzda gelişen ödem (şişlikleri) kendiniz de takip etmelisiniz.

Bilgi notları

Baş ağrısı, görme bozukluğu, el, ayak ve yüzde hızla şişme (özellikle günün erken saatlerinde), hızla kilo alma (haftada 500 gr’dan fazla), yüksek tansiyon (büyük 140, küçük 90′dan fazla), olmasi halinde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda gebelik zehirlenmesi (pre-eklampsi) gelişiyor olabilir.

27. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 24 cm, ağırlığı 850 gr kadardır. Daha uyumlu ve birbirini izleyen hareketler yapar. Parmak emer ve böylece sakinleşir, çene kasları gelişir. Artık ağlayabilir.

Anne

Vücudunuzun ön kısmında dengesiz bir şekilde artan ağırlık vücut şeklinizi, duruşunuzu, yürüyüşünüzü yavaş yavaş değiştirmeye başlar. Sırt ağrıları, kramplar artabilir. Hizla büyüyen rahimde düzensiz (genellikle 30 saniyeden kısa süren ve 15 dakikadan daha uzun aralıklarla) kasılmalar (Braxton-Hicks) hissedebilirsiniz.

Öneriler

Ayakkabılarınızın rahat ve topuksuz, giysilerinizin bol olmasına dikkat ediniz.

Bilgi notları

30 saniyeden uzun süren ve 15 dakikadan daha sık aralıklarla oluşan periodik, düzenli kasılmalar hissederseniz, erken doğum eylemi olabileceğinden, hemen doktorunuzu arayınız
28. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunlugu 25 cm veya baştan topuğa kadar uzunlugu 40 cm, ağırliğı 900 gr kadardır. Akciğerleri hızla yapı ve fonksiyon açısından dışarıda yaşamaya hazır hale gelmektedir. Beyinde (REM ) derin uyku (rüya görülen uyku) dalgaları tespit edilebilir.

Anne

Karında büyüyen kitle nedeniyle sindirim sorunları, uykusuzluk, zor nefes alma gibi sıkıntılar artarak devam eder. Bol sıvı almaya, taze sebze meyve almakla kabızlık azaltılabilir.

Öneriler

Sıvı gıdalar almışsanız yatmadan önce 1-2 saat bekleyerek midenin kısmen boşalmasını bekleyiniz. Aksi halde daha çok mide yanmaları (reflü ösefajit) hissedebilirsiniz. Özelikle bu dönemde sonra gebe rahmin mideye yaptığı baskıya bağlı yemek sonra hissettiginiz bu durum için mide salgısının üzerinde bir tabaka oluşturarak sizi bu durumdan kurtaracak ilaçlar mevcuttur. Doktorunuza danışınız.

Bilgi notları

Kan uyuşmazlığı varsa (anne Rh(-), baba Rh (+) ) ve indirect coombs testi (-) ise erken anti-D hiperimmunglobulin -kan uyuşmazlığı iğnesi- bu haftada yapılabilir. Bu aşamaya kadar herhangi bir düşük tehdidi, plesenta previa (rahim ağzına yerleşmiş çocuk esi), amniosentez (gebelik kesesinden su alma), kordosentez (bebek kordonundan kan alma) vb., kanama veya çocuktan anneye kan geçisine yol açabilecek girişimler olmuşsa yine anti-D hiperimmunglobulin (kan uyuşmazlığı iğnesi) yapılmalıdır. Bu bilgi doğumda çocuk doktoruna aktarılarak çocukta kan uyuşmazlığı testlerinin yanlışlıkla pozitif olarak yorumlanmasının önüne geçilmelidir.
29. Hafta

Bebek

Baş-popo uzunluğu 26 cm veya baştan topuğa kadar uzunlugu 42 cm, ağırlığı 1000 gr kadardır. Gözleri neredeyse tamamen mavidir ve suni bir aydınlatma veya gün ışığını karın duvarından ayırt edebilir. Hızla büyüyen bebek rahmin ayni hızla büyüyememesinden dolayı yavaş yavaş daha zor hareket etmeye başlayacaktır. Ancak hareketleri daha güçlüdür.

Anne

Rahim büyümeye ve çevreye baskı yapmaya devam eder. Böylece bu haftalardan sonra gebeliğin ilk haftalarındaki gibi sık idrar yapma isteği tekrar ortaya çıkabilir.

Öneriler

Uygun giysiler ile ve uygun hava koşullarında konuşabilecek, gülebilecek bir tempoda yürüyüşler yapabilirsiniz.

Bilgi notları

Her türlü vaginal kanama ve bacaklarınızı, iç çamaşırlarınızı ıslatırcasina bol gelen akıntı veya sıvıyı doktorunuza bildiriniz. Su kesesi normalde doğumda veya doğuma yakın dönemde açılır. Erken açılması durumunda, anne ve bebek ciddi bir enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir.

30. Hafta

Bebek

Baştan topuğa kadar boyu 42,5 cm, ağırlığı 1100 gr kadardır. Vücut ısısını ayarlayabilir. Baş vücut oranı normal yenidoğandaki gibidir. Kaş, kirpik ve saçları normale yakındır. Tirnakları gelişmeye başlamıştır.

Anne

Rahimin tepe noktası, göbeğin yaklaşık 5 parmak üzerindedir. Solunum, sindirim sistemi ve idrar yollarına ait sıkıntılar artarak devam etmektedir.

Öneriler

Bebek hareketleri sayilarak çocuğun durumu hakkında kabaca bilgi edinmek mümkündür. Bebek bir gün içerisinde, annenin uyanık olduğu yaklaşık 12 saatlik süre boyunca 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu olarak yorumlanır. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Bilgi notları

Kasık ve bögür ağrısı yüksek ateş, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma gibi yakınmalarınızı derhal dokrorunuza bildiriniz! Böyle bir tablo mesane veya böbrek iltihaplarında görülebilir ve gerekirse hastane şartlarında tedavi edilmelidir. Idrar yollarında görülen enfeksiyonlar erken doğumu da tetikleyebilir.

Bebek

Baştan topuğa kadar boyu 45 cm, ağırlığı 1300 gr kadardır. Gittikçe artan cilt altı yağ dokusuna bağli olarak sişmanlamaktadır. İşitme duyusu iyice gelişmiştir tanıdık sesleri ve müziği ayırabilir.

Anne

Rahim artık tüm karnı dolduracak kadar büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artmaktadir. Anne normalde 8-10 kg civarinda kilo almış olabilir.

Öneriler

Tansiyon yüksekliği, hızlı ve aşırı kilo alımı, bacakta ödem sizin tarafınızdan da kolayca tespit edilebileceğinden, belli aralıklarla ölçüm yaptırınız.

32. Hafta

Bebek

Baştan topuğa kadar boyu 47 cm, ağırlığı 1500 gr kadardır. Rahim içinde hareket edebileceği alanlar hızla azalmaktadır. Gözlerini açıp kapar ve solunum hareketleri yapar. Saçları alın sınırına uzanmış yağ ve kas dokusunda artış hızlanmıştır. Bu dönemde doğan bebekler solunum zorluğuna sahip olup emme refleksine sahip değildirler. Bu dönemde doğma ihtimali beliren bebekler mutlak, mutlak yogun bakım ünitesinin olduğu hastanelerde dogurtulmalıdırlar. Beyin gelişmeleri hızlanmış, gözler izleme hareketleri yapar, irisi ışık ve karanlığa duyarlıdır. Bebek uyur ve hareket eder bunları farklı hareketleri ile belli eder. Rahim yolu ile geçen işimlara görme hareketleri ile cevap verir.

Anne

Yaşamasına az kaldı, biraz daha çaba biraz daha sabır gereklidir. En küçük sikayetinizde hekiminize danışın! Doğumun başlangıç işaretlerini tartışma zamanı geldi! Değişik uygulamalar olmakla birlikte doktor kontrollerine daha sık gitmeniz uygun olabilir (1 ay yerine 2 hafta arayla gibi). Son bir ay içerisinde ise doktor kontrollerine her hafta gidebilirsiniz. Bu aylarda bazı annelerin meme başından “colostrum” denilen ilk süt gelebilir. Bebeğin büyüklüğü, pozisyonu ve içinde yüzdügü sıvı miktarına bağlı olarak karın değişik şekillerde görülebilir. Daha önce doğum yapmış olsaniz bile her gebeliği farklı algılayabilirsiniz.

Öneriler

Bel, kasık, bacak ağrıları artabilir. Dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutunuz. Yatarken sol yana yatmaya ve bacak altı veya aralarına karnınızın yatağa dayandığı tarafa yastıklarla destek olabilirsiniz.

33. Hafta

Bebek

Baştan topuğa kadar boyu 48 cm, ağırlığı 1650 gr kadardır. Bebek hızla kilo almaktadır. Doğumdaki agırlığının yarısını geri kalan bu 8 hafta içerisinde alacaktır.Yeri gittikçe daraldığından daha zor hareket etmektedir. Anne karnında kolları ve bacakları vücudunun önünde çarpraz yapmış ve diz ve dirsekleri bükülmüş olarak durur. Çene gögse dayanmış olarak (deprem sırasında alınması gereken pozisyonda) artık dar gelen bu kapalı kutuya sığmaya çalışmaktadır

Anne

Sorular ve kaygilar yavas yavas artmaktadir;

 • Hastaneye ne zaman gitmeliyim?
 • Kimler yanımda olmalı?
 • Yanıma neler almalıyım?
 • Hangi hastanede, hangi koşullarda doğum yapmalıyım?

Gebelikte artan relaxin hormonu uyluk eklemlerinizi gevşettiğinden yürüyüşünüz zorlasır. Eller belde ve belinizi öne doğru iterek yürümeye başlamış olabilirsiniz. Sırt ağrılarından kaçınmak isterseniz doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeli ve dosdoğru durmak için çaba göstermelisiniz!
Özellikle geceleri rahat bir pozisyonda dinlenmelisiniz. El ve ayaklarınızda şişme varsa mutlak tansiyonunuz daha yakın takip edilmelidir. Bebeğinizin dışarıda yaşama şansı giderek artmaktadır. Akciğerlerden (alveollerden) salgılanan surfaktan denilen bir madde artmaya başlamıştır. Bu maddelerin artışı ile bebeğin dış ortamda solunum sıkıntısı olmadan yaşama kabiliyeti artacaktır. Kas kramplarını daha çok hissetmeye başladınız, sadece ilaçlar yetecek mi?

 • uzun ve rahat yürüyüsler (yemeklerden sonra) yapın
 • uzun süre aynı pozisyonda kalmayın
 • ayak parmaklarınızı geriye doğru iterek hareket ettirin, oturduğunuz yerde küçük hareketler yapın, kocanız bir şeyler yapmak istiyorsa masaj yapmasını isteyebilirsiniz. O’na başka işlerede yararayabileceğini gösterin, şimdi tam zamani
 • kalsiyum alımını artırabilirsiniz
 • uzun oturuşlarda ayaklarınızın altına bir puf, yastık koyup kan akısşını rahatlatarak varislerinizin sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz

Bu dönemde özellikle potasyum ve kalsiyum özellikle kas kramplarının önlenmesi için gereklidir, bunun için;

 • Portakal
 • Muz
 • Greyfurt
 • Beyaz peynir
 • Soya fasulyesi
 • Badem
 • Bal
 • Yogurt
 • Balik
 • Susam tohumu
 • Sardalya

yemeniz önerilebilir.
34. Hafta

Bebek

Annenin gebelik sırasında kalsiyum alması çok önemlidir. Zira bebek anneden kemiklerini oluşturmak ve sertleştirmek için kalsiyum alır. Bir gebe kadın gebeliği sırasında yeterince kalsiyum almazsa kemiklerin ve dişlerini büyük ölçüde zayıflatır. Çünkü gelişen bebek anne iskeletinden ihtiyaç duyduğu kadar mineralleri alacaktır.
Bu dönemde bebeğin böbrek üstü bezleri emzirmeyi sağlamak için hormonlar üretir ve büyür. Placenta hormonları artık memelerinizdeki sütü aktive etmeye başlar. Bebeğin cildindeki verniks örtüsü incelir lanuga kılları ise hemen hemen kaybolur. Bebeğin bu döneminde akcigerleri iyi gelişmiş olup 2250 gr ve 32 cm boyundadır. Akciğerleri iyi gelişmiş olduğundan bu dönemde doğum oluşursa rahim dışında aşırı bir müdahaleye ihtiyacı olmayabilir.

Anne

Bu dönemdeki en yaygın şikayet yorgunluktur, zor uyku, ağrılar sızlanmalar oluşacaktır. Dinlenme ve zaman zaman uzun yürüyüşler kaslarınızdaki rahatlamayı sağlayacaktır. Kilo artışı baş problemlerinizden birisi olmaya devam edecektir. Braxton_Hicks ağrıları denilen rahmin zaman zaman sertleşmesine yol açan ağrıları daha sık duymaya başlayacak, bebeğin bazen çakıldığını düşüneceksiniz.
Artık doğum yaklaşıyor doğum hekiminiz doğum hakkında sizi bilgilendirmeye başlayacaktır. Doğumun baslangıç işaretleri;

 • Su gelmesi,
 • Kanlı sümüksü rahim ağzı tıkacının atılması,
 • Kanama,
 • Ritmik kasılma ve ağrılarının başlaması

olarak sayilabilir.
Su gelmesi genellikle doğum ağrılarının başlamasında görülür. Erken dönemde su gelmesi bebeğin ve rahmin infeksiyon açısından önemlidir ve yakin takip gerektirir. Bu durumda en doğru yaklaşım hastaneye yatırılarak takiptir. Doğuma yakın dönemde su kesesinin açılması halinde kordon sarkmasi ihtimali nedeniyle yakın takip gereklidir.
Kanlı sümüksü mukus tıkaç ise, gebelik sırasında rahim ağzında bulunan ve bebek ve zarları infenksiyondan korunmasını sağlayan bir maddedir. Genellikle doğuma yakğn atılır ve halk arasında “nisan” olarak adlandırılır. Doğuma yakın kanlı sümüksü bir akıntınız olursa korkmanıza gerek yoktur.
Doğum ağrılarınızın başlaması ile hekiminiz ile görüşmelisiniz. Kanama ise çesitli nedenlerle meydana gelebilir. Her koşulda hemen hastanede gözetim altına alinmanızı gerektirir. Doğum agrıları belden başlayıp kasığa doğru vuran, kasılmalara, karında sertleşmelere eşlik eden ritmik, başlangıçta yarım saatte bir sonra 10-15 dakika arayla, doğuma yakın ise 10 dakikada 3-5 kez oluşan ağrılardır. Muhtemel doğum tarihiniz ancak erken doğum tanısında ve gününüz geçtiğinde önemlidir.
Yukarıda bahsedilen doğum işaretleri olduğunda hekiminiz şu kararı verecektir. Bu bir erken doğum mu? Doğumu eylemi önlenmeli mi? Doğum normal zamanında olacaksa doktorunuz agrıları ve bebeği takip edecektir.
Bu dönem, sigortalı iseniz kanuni doğum öncesi izninin başlangıç dönemidir. Bağlı bulunduğunuz işletmeden alacağınız sevk kağıdı ve gebelik sırasında çekilmiş (özellikle ilk trimestrde) bir ultrason raporu ile hastaneye başvurmanız ve doğum öncesi iznini başlatmanız gerekmektedir. Kanuni ücretsiz izin almayı istiyorsaniz işlemlere bu dönemde başlatmaniz, daha kolay olabilir. Gelişmis ülkelerde annelere 1-2 yil kadar ücretli izin (hatta babaya bile) verilmektedir. Umarız böyle bir izin hakkı bizim annelerimiz için de gelecekte sağlanır.
35. Hafta

Bebek

Bebeğiniz 2550 gram kadardır. Kilo artışı, özellikle yağ depolanması omuzlar hızasında başlayacaktır. 8. ayda doğanların 7.ayda doğanlara nazaran yaşamlarının az olduğuna dair halk arasında bir inanç vardır. Bu düşünce 8.aydaki bebegin hayati fonksiyonlarının dış dünyaya adaptasyon açısından 7 aylık bebeğe nazaran daha da güçlendiği için yanlıştır. Bebeğiniz kilo artışı nedeniyle sıkışma ve zaman zaman kramp tarzında hareketler yapar. Bu dönemde fetal hareketler azalabilir. Bebek legen kemigi içinde doğum kanalına yerleşim dönemindedir. Bebegin bütün sistemleri tamama yakın olgunlaşmış durumdadır. Yavaş yavaş doğuma yakın kuvvetli vuruşları daha çok hissetirir.

Anne

Siz yaklaşık haftada 350-500 gr alırken, bebek artık, kabaca sizin her hafta aldığınız kilonun yarısı kadar kilo almaktadır (180-250 gr). Aksi doktorunuz tarafından söylenmedikçe cinsel ilişkide bulunmanızın sakıncası yoktur. Kiloya dikkat, bu dönemde de kilo artışınız ve iştahınız artmış olabilir. Sık rahatlamak için duşlar, uzun yürüyüşler iyi gelecektir. Bebeğin hareketlerine dikkat edilmeli, bebek düzenli olarak hareket ederken hareketlerinin kesilmesi veya azalması mutlak bir problem olduğunu göstermese de doktora danışılmalıdır. Doktorunuz uygun görürse ileri tetkik olarak NST (Non Stress Test) yapılmalı ve ultrason muayenesi ile kilosu, kese içindeki su miktarı, solunum hareketleri dikkatle gözlenmelidir. Gebelik ilerler ve uyku düzeniniz bozulursa ve sık sık ilik duş alabilirsiniz. Sıcak küvette banyo yapmak gebeliğin her aşamasında sakıncalıdır. Uyumadan önce kasık kaslarını güçlendirmek için hareketler yapılabilir. Yatmadan 2-3 saat önce su içmeyi sınırla! Gece zaten uykusuzluk çektiğinizden, fazla su içtiğinizden idrar yapma isteği ile uyanmamış olursunuz.

Öneriler

Gebelikte cinsel ilişki teknik olarak gebe olmayan kadınlara göre biraz farklıdır. Klasik kadının altta olduğu pozisyon bebek ve anne için uygun degildir. Annenin yan yatıp ve bir bacağını karnına doğru çekerek veya diz-dirsek pozisyonunda gerçekleştirilen bir cinsel ilişki gebelikte daha uygun olabilir. Kısaca ilişki sırasında bebek arada kalmamalı, karın yoğun basınçla karşılaşmamalıdır. Cinsel ilişki daha kibar ve ölçülü olmalıdır. İlişki öncesi yoğun ve uzun cinsel oyun ve uyarılar (özellikle meme ucu) erken doğuma neden olabilir. Erkeğin gebe kadına tam bir cinsel ilişkinin gebeliğe zarar verebilecegi korkusuyla yoğun olarak oral seks yapmasının vajinal yoldan geçen havayla embolilere yol açabileceği ileri sürülmektedir. Ayrıca kontrolsuz ve hoyrat bir cinsel ilişki sonucu, direkt olarak veya enfeksiyon nedeniyle dolayli olarak zarların erken yırtılması mümkündür. Gebelikte cinsel ilişkiyi kadın yönlendirmeli, rahatsız olduğunda eşini uyarmalıdır.

36. Hafta

Bebek

Bebeğiniz 2750 gram kadardır. Yağ artık yanaklarda depolanmaya başlar, deri altında yağ dokusunun depolanmasından dolayı vücut daha dolgundur ve yüz cildindeki buruşukluklar kaybolur. Kalsiyum almaya devam etmelisiniz. Bebek yavaş yavaş doğum kanalına girer, baş sivrileşir ve deforme olur. Baştaki bu şekil değişikliği doğum sırasında daha da artar ama doğumdan 1-2 gün içinde normale döner.

Anne

Bu haftadan itibaren hekiminize haftada 1 gitmeniz gerekmektedir. Haftalık NST ve gerekirse ultrason ile kese içindeki su miktari, bebeğin kilosu ve önde gelen kısımla ilgili bilgi edinilir. Bu devrede doğumun başlangıç işaretlerini öğrendiğinizi düşünüyoruz. Artık normal doğum ve sezeryan sırasında gelişen olaylarla ilgili bilgiler hekimiz tarafından verilmelidir.

Normal doğum sırasında nefes alma ve ıkınma tekniği anlatılmalıdır. Aslında bu egzersizler gebeliğin ikinci trimestrinden itibaren profesyonel bir ekip tarafından ögretilmeye başlanırsa daha başarılı olmakta, doğum ağrıları belirgin olarak azalmaktadır. Doğum sırasında çocuğun çıkmasına yardım etmek için, doktorunuz istediğinde, kabaca agrının, kasılmanın en yoğun olduğu dönemde tüm kasları kullanarak ve yattığınız doğum masasının güç almak için yapılmıs tutacak yerlerine ellerinizle asılıp, kabızlık çeken bir insanin yaptıklarına benzer bir ıkınma eylemi yapmalısınız. Ağrı geçtiğinde ise başınızı masaya koyup rahat rahat hefes alarak bir sonraki ağrıda aynı işlemleri tekrarlamalısınız. Böylece bebeğin doğum kanalında uzun süre kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Sezeryan kararı verilmisse sizin yapacağınız fazla bir sey yoktur. Sadece ameliyata giderken mutlaka midenizin boş olması gerekmektedir.
Bu aşamada normal vajinal ve sezeryan doğum sırasında aneztezi şeklini konuşabilirsiniz. Son yillarda epidural anestezi tercih edilen bir yol olmuştur.
Daha önce yapılmadı ise sarılık testleriniz yapilmalıdır. HbsAg pozitif annelerin yeni doğan bebeklerinde yüksek oranda kronik infenksiyon, hepatit, siroz ve hapatocellüler karsinoma meydana gelebilir. HbsAg pozitif ise hekiminiz çocuk hekimini ve sağlık personelini uyarmalıdır. Yeni doğan bebeğe ilk 12 saat içinde yapılacak olan immunglobulin ve bir doz hepatit aşısı % 95 oranında bebeği hastalıktan koruyacaktir. Bu sırada HbsAg testiniz pozitif ise etrafınızdaki tüm insanlarin hepatit testlerini yaptırarak duruma göre hepatit aşılarına başlanmalıdır.
Doğum yakın artık, evinize yeni bir birey geliyor, soluklanın ve O’nu kucaklamaya hazırlanın. Etraftaki koşuşturma hızlandı, birileri patikler kazaklar örüyor. Siz eşinize sıcacık sarılıp onunla bu heyecanı, mutluluğu paylaşın.

37. Hafta

Bebek

Bebeğiniz artık iyice büyüdü. Ortalama 2800 gram civarında ve yerine sğamaz olmus durumda. Karnınızda geniş dalgalar oluşturarak kendini daha çok hissettirmeye başlar. Geceleri sizi daha sık uyandırabilir. Vücudu iyice sekillenmiş, doğum kanalına yerleşme calışmaları devam etmektedir. Beyni hızla gelismeye devam eder. El ve ayak tırnakları artık parmakların ucuna kadar uzamıştır.

Anne

Bu dönemde haftalık kontrollere devam ederken, hekiminizle net olarak doğum şekli hakkında konuşmalısınız. Hekiminiz bu sırada ultrason muayenesi ile rutin kontrollerini yaparken, gerekirse uygun aralıklarla NST de yapılmalıdır. Vaginal muayene ile doğum kanalının dar olup olmadığı ortaya çıkarılabilir. Ayrıca rahim ağzının açıklıgğı, kıvamı, uzunlugu tespit edilebilir. Artık doğumun şekli yaklaşık olarak belli oldu. Ağrılar sırasında yapacağınız nefes egzersizleri ve ıkınma alıştırmalarını unutmayınız! Bu an daha çok keyif zamanı, bütün işleri bırakın! Zira bebeğin doğuşu ile daha çok çalışacaksınız. Eğer devlet memuru iseniz şimdi bir devlet hastanesine sevkinizi yaptırarak doğum öncesi 3 haftalık kanuni doğum izninizi alabilirsiniz. Bu sırada ücretsiz izin almayı düşünüyorsaniz çalıştığınız kuruma şimdiden başvurabilirsiniz.

38. Hafta

Bebek

Artık her an doğum olabilir ve bu “normal zamanında olmuş” bir doğum olarak tanımlanır. Araştırmalara göre doğumlarin ancak %5′i beklenen, hesaplanan doğum tarihinde olmaktadır. Doğumların %60′i ise MDT’den 1 hafta önce veya sonra olmaktadIr.

Büyük anneler büyük babalar sabırsızlanmaya başladı. Sık sık telefon edip, “Ahh bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu”, ne o ikide bir doktora gidiyorsunuz, biz ağrılarımızı evde çektik ve komşu Hatice teyze bebeği alıverdi. Kocanız yanınızdan ayrılmıyor olmalı, henüz eşyaları tamamlamadıysanız, birlikte mağazaları geziyor olmalısınız.
Zaman zaman bebeğinizin ve rahmin mideye yaptğı baskı ile asitli mide salgısı boğazınızı yakıyor olabilir. Bunun için en uygun ilaci hekiminize sorup, mide asitinin bu tahriş edici etkisi azaltılabilir.

Simdi hekiminiz ultrasonografi ve NST ile bebeğin iyilik halini değerlendirebilir. Sizin aklınızdan şu sorular yoğun olarak geçmektedir;

 • Epizyotomi nedir?
 • Doğum sonrası vajina genişleyecek mi?
 • Cinsel hayatım değişecek mi?

Artık doğum yapacağinız hastaneye uğrama zamanı geldi. Çocuk odası, doğumhane, hasta odalarına bakabilirsiniz veya dogum masasi nasıl bir şey, görebilirsiniz.
Lütfen yeni doğan bebeği otomobillerde uygun koşullarda taşıyın. Bu amaçla üretilen pek çok bebek koltukları değişik model ve fiyatlarda satılmaktadır. Ancak bu kavram yerleşirse, pek çok batı ülkesinde olduğu gibi kisa süre kullanılan bu tür araçlar kiralanarak kullanılıp iade edilebilir. Böylece hem evinizde çok yer tutan ama kullanılmayan bir eşyadan hem de gereksiz harcamalardan kurtulmuş olabilirsiniz.
Bu konuda diğer sık kullanılan yöntem ise bizce tamamen Türk geleneklerine uygun olan bir imecedir. Arkadaşlarınız akranlarınız arasında ilk doğuran siz iseniz aldığınız bebek koltuğunu kullandıktan sonra sizden sonra doğum yapan veya yapacak olan arkadaşınıza hediye edin ve ona bu koltugu bir diğer arkadaşına hediye etmesini önerin. Korkmayın bu tür esyaların çoğu sert plastiklerden yapılmış olup kolaylıkla temizlenip deterjanlarla dezenfekte edilebilirler. Bu imece daha sonra alacağınız bebek arabası, mama koltuğu, büyük bebek araba koltukları için de uygulanabilir.
39. Hafta

Bebek

Aksamları yerine sığmayan devamlı tekmeler atan bir varlık, içeride kendisini daha fazla hissettirmektedir. Erkek bebeklerde 28 haftadan itibaren testisler torbalara inmiştir, ultrasonla bu gözlenebilir. Eğer gözlenmemişse doğum sonrası çocuk hekimi mutlak kontrol edecek ve sizi uyaracaktir. Merak etmeyin bu durum doğumdan sonra büyük oranda düzelmektedir. Düzelmezse doktorunuz gerekli uyarılarda bulunacaktır. El parmağı tırnakları artık parmak uçlarına gelmiştir. Bebeğiniz muhtemelen (% 96 oranında) önce başın doğum kanalına girdiği bir pozisyondadır. Bebek halen immun (bağışıklık) sistem açısından tam gelişmemiştir ve çocuk esi (plasenta) aracılığı ile anneden antikorlari almaya devam etmektedir. Bu antikorlar hayatının ilk 6 ayında bebegi bazı hastalıklardan koruyacaktır. Doğumdan sonra bebek, bazı antikorları (Ig A) sütten almaya devam edecektir.

Anne

Hala doğurmadıysanız haftalık kontrollere devam ediyor olmalısınız. Bebek şimdi sizi daha çok hissediyor. Kilonuza dikkat! Demir ve kalsiyum haplarına devam etmelisiniz. Akşam televizyonun karşısında bacaklarınız uzatarak, varisli bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Tabiki gebeliğe bağlı! İnsanlar etrafınızdakı daha çok pervane olmalılar, kocanız sırtınıza yastık koyuyor, ayaklarınıza masaj yapıyorsa keyfini çıkarın! Bu, zor ve bir o kadar mutlu günler yakında demketir!

40. Hafta

Veee! HOŞ GELDIN BEBEK… İyiki Doğdun!

Normal doğuma dayanabilir miyim? Hemen doğsa da görsem? Sıkıldınız, korkuyorsunuz!
Oysa, gelişme devam ediyor. Dogal bir süreç bu, doğumu sabırla beklemelisiniz. Bebeğin ve gebelik seyrinin normal olduğu en uzun gebelik süresinin 47 hafta olduğunu biliyor musunuz?
Doğumun şeklinin anne tarafından belirlenmesi dünyada pek çok ülkede yasal bir haktır. Herşeye rağmen sezeryen ile doğumda anestezi, cerrahi, trombo-emboli (büyük damarlarin pıhtı ile tıkanması) ve enfeksiyon açısından risk daha fazladır.Sezeryan bebeklerinin % 5′i hızlı soluma nedeniyle 1-2 gün küvozda kalabilir. Ancak yapılan araştırmalar doğum ve doğuma yardım amacıyla epizyotomi yapılmasına bağlı olarak kasık kaslarında güçsüzlük, cinsel fonksiyon bozuklukları, gaz ve idrar kaçırma yakınmalarının arttığını göstermektedir. Eğer insanlar hiçbir hastalıkları yok iken estetik ameliyatlar olabiliyorsa elbette tüm riskleri bilerek doğumlarını da sezeryen ile yapabilmelidirler. Ancak burada gebe ve eşinin bilgilendirilmiş olması ve rızasının alınması önemlidir.

Normal doğuma karar verildiğinde ultrason ve NST ile bebegin iyi olduğu gösterilmek kaydı ile MDT geçmesine rağmen doğurmayan gebeler 10-14 gün daha bekleyebilirler. Bu süre sonunda da doğum olmazsa önce suni sancı denenir. Suni sancı da basarısız olursa bebek sezeryen ile doğurtulur.

Artık bebeğinizle tanışma zamanı geldi!
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 14 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
21 haftalık gebelık 20 haftalık embriyo gebelik22 hafta kac kilo aldiniz 7 ayda braxton hicks 30 haftalık embriyo 28 haftalık gebelik 26 haftalık bebek 22haftalik bebek kac grak olur 21haftalıkgebelık 21 haftalık gebellik
 
 

Notlar ›

 
Haftada Bir Kez Seni Öldürmez: Haftada Bir Kez Seni Öldürmez (İng. Once A Week Won't Kill You), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez Story dergisinin Kasım/Aralık 1944 sayısının 23-27. sayfalarında yayınlanan öyküsü.
Haftanın günleri: Haftanın günleri, bir hafta içerisindeki periyodik olarak tekranan günler olarak tanımlanmıştır. Haftanın günlerinin adlandırılmasında çeşitli dillerde çeşitli kaynaklar kullanılmıştır.
Gebelik kategorisi: Bir farmakolojik maddenin gebelik kategorisi, o maddenin gebe anne tarafından kullanılması halinde fetüste ortaya çıkacak hasar oluşturma riskinin bir belirtecidir.
Gebelik (memeliler): Memelilerde gebelik, bir dişinin bir veya daha fazla yavruyu, döllenmeden doğuma kadar geçen sürede rahminde taşıdığı döneme denir.
Gebelikatran, Kangal: Gebelikatran, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.
Gebelikte maternal fizyolojik değişiklikler: Gebelikte maternal fizyolojik değişiklikler, gebe bir kadının hamileliği esnasında vücudunda ve metabolizmasında meydana gelen embriyonun veya fetüsün gelişimi için gerekli olan normal adaptasyon mekanizmalarıdır.
 

0 Yorum ›

 

21. Hafta Gebelik Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken 21. Hafta Gebelik ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.