Teknoloji3 Boyutlu Sesle İlgili Teknolojiler

3 Boyutlu Sesle İlgili Teknolojiler

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği gibi insanoğlunun iki adet kulağı vardır. Bu kulaklar sayesinde etrafımızı çevreleyen 3 boyutlu ortam içerisinde sesin ne yönden geldiğini anlayabiliyoruz. Öyleki, gerçek dünyada sadece iki kulakla 3 boyutlu duyabiliyoruz, 2 ya da daha çok adet hoparlör ile ya da bir kulaklık ile de aynı etkiyi almamız mümkün olabilir. 3D sesi ortaya koyabilmenin üç farklı yöntemi vardır.

3 Boyutlu Sesle İlgili Teknolojiler

 

Stereo Expansion

3D özelliği olmayan bir müzik parçasına 3D etkisi verebilen özel bazı teknikler ile gerçekleştirilir. Müzik dinlerken kimi müzik setlerinde ya da hoparlörlerde, bir düğmeye basıldığında veya yazılım ile ayarlandığında daha değişik bir etki alınır. Anlaşıldığı üzere burada kaynağın 3D ses barındırmasına gerek yoktur.

Virtual Surround

Sanal çevreleme anlamına gelir. Bu teknikte de 3D sonradan eklenmiştir.

3. Positional 3D Audio

3D ses alabilmenin üçüncü ve bizi ses kartları açısından ele alındığında en çok ilgilendiren taraf Positional 3D Audio olarak ortaya konabilir. Burada birden fazla ses üç boyutlu ortamda birbirinden farklı yerlerde konumlandırılmaya çalışılır. Böylece 3D etkisi oluşur. Örneğin bir filmde görünürde bir uçak olmamasına karşın önce arkanızdan yaklaştığını duyabilmeniz, giderek sesin yaklaşması ve derken üzerinizden geçip giderken sesin kaynağını konumlandırabilmeniz hep bu sayede olur. Aklınız karışmasın örneğin sinemalarda gördüğümüz Doby Digital ses sistemleri de aslında birer Positional 3D Audio’dur. Sadece hoparlör sayısı çok daha fazla olduğundan dolayı çok fazla sayıdaki ayrı ses, ayrı ayrı pozisyonlandırılabilir. Üstelik bu işlemler özel bir kodlama ile gerçekleştirildiğinden veri kaybı da söz konusu değildir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 05 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
3 BOYUTLU SES 3 boyutlu müzik ile ilgili sözler 3 boyutlu sesler ses ile ilgili teknolojiler sesle ilgili 3 boyutlu Sesle ilgili teknolaji sesle ilgili teknoloji sesle ilgili teknolojik sesle ilgili teknolojiler
 
 

Notlar ›

 
Seslendirme: Seslendirme, film ve dizilerdeki konuşmaların bir dilden bir başka dile aksanlı olarak çevrilmesi ve filme montajı işlemidir.
Sesbilim: Ses bilimi, (fonoloji, fonetik dil) belirli dil seslerini (fonemler) inceleyen bir bilim dalıdır. Ses bilimi dil içindeki seslerin işlevlerini inceler.
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
 

0 Yorum ›

 

3 Boyutlu Sesle İlgili Teknolojiler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken 3 Boyutlu Sesle İlgili Teknolojiler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.