Soru & CevapAdana Da Yetisen Meyveler

Adana Da Yetisen Meyveler

Sponsorlu Bağlantılar

Adana Da Yetisen Meyveler ve Adana Da Yetisen Tarim Urunleri ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Adana’da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Gap ile birlikte tarımı hızla gelişmektedir. 2.Ege Bölgesi (kıyıdaki bütün çöküntü ovalarında) 3.Akdeniz Bölgesi (başta Adana olmak üzere Hatay İçel Antalya Çevresi) Ayrıca Marmara Bölgesinde Balıkesir Bursa ve…

Adana Da Yetisen Meyveler

Adana’da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Soru

Arkadas lar bnm bi sorum olcak lütfen bilen yazsın adanada yetişen tarım ürünleri neler dir

Cevap

Akdeniz Bölgesinin Tarım Ürünleri
Akdeniz Bölgesinin Tarım Ürünleri Enerji Kaynakları

Akdeniz Böl’ nde ekonomi tarıma dayanır. Çalışan nüfusun büyük bölümü tarımla uğraşır. Türkiye’ de tarımdan elde edilen gelirin en yüksek olduğu bölge burasıdır. Sanayi ise daha çok bölgenin doğusunda, Adana, Mersin, arasında ve İskenderun’da yoğunlaşmıştır. Turizm kıyı kesimlerde özellikle Antalya çevresinde önemli bir gelir kaynağıdır.
Bölgede tarımsal etkinlik oldukça çeşitlidir; özellikle bitkisel üretim gelişmiş ve teknik düzeyi yükselmiştir. Ekonomik değerleri yüksek birçok ürün yetiştirilir; modern tarım girdileri ve yoğun tarım teknikleri kullanımı yaygındır; üretim iç pazarada olduğu kadar dış pazarada dönüktür. Başka alanlarda olduğu gibi tarımsal etkinlik alanında da kıyı kesimi ile iç kesimler arasında hem yetiştirilen ürün türleri, hem de yetiştirme açısından önemli sayılabilecek farklar göze çarpar.

Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk, susam, yer fıstığı, turunçgiller, muz, zeytin, incir, üzümdür, Bu kesimde yapılan bitkisel üretimi farklılaşmış dalı da özellikle Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmış olan turfanda sebzecilik ve seracılıktır; üretim özellikle son 10 yıl içinde hızla artmıştır. Yumuşak kış koşulları, havaların erken ısınması, don olaylarının seyrekliği gibi etkenlerin bu gelişmede rolü büyüktür. Bölge üretimi büyük kentlerin sebze gereksinimini karşıladığı gibi önemli ölçüde ihracat da yapmaktadır.
Göller yöresi ve Teke yöresinin iç kesimlerindeki tarımsal etkinlik ise iklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak hemen hemen tümüyle farklı bir nitelik taşır. Bu kesimde daha çok kuru tahıl tarımı egemendir. Sulana bilen alanlarda ise iklim koşullarına uygun sanayi bitkileri ve meyveler yetiştirilir. Bu yörelerdeki dağlık alanlar hem ovaların doğal su deposu hem de yazın ovalardan getirilen sürüler için yaylak işlevi görür. Tarım takviminin farklı oluşu yüzünden, dağlık alanlardaki kırsal kesimde yaşayan halkın birbölümü zaman zaman aşağıdaki ovalara inerek tarla işlerinde çalışır.

Modern tarım teknikleri kullanıldığından üretim miktarı fazladır. Yetiştirilen birçok ürünün Türkiye içindeki payı yüksektir. Türkiye pamuk üretiminin %41 gül yaprağı ve muz üretiminin tümü turunçgillerin %89, yer fıstığı üretiminin % 90, soya üretiminin %91, karpuz üretiminin %29, domates üretiminin %21, üzümün %17 ve zeytin üretiminin de %15 Akdeniz Böl’ nden sağlanır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 09 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
adanada yetişen meyveler adana da yetisen meyveler akdeniz bölgesi adana da yetişen meyveler
 
 

Notlar ›

 
Adana (il): Adana, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı güney-orta Anadolu'da bulunan 2011 yılı itibariyle 2.108.805 nüfusuyla Türkiye'deki en kalabalık beşinci ildir.
Adanaspor: Adanaspor A.Ş., 1954 yılında kurulan bir kulüptür. Maçlarını 5 Ocak Stadı'nda oynayan takım, 1. Lig'te mücadele etmektedir.
Adana Demirspor: Adana Demirspor Kulübü, 1940 yılında Adana'da kurulmuş, renkleri mavi-lacivert olan spor kulübü. Taraftar grubunun adı Şimşekler 'dir.
Adana Altın Koza Film Festivali: Adana Altın Koza Film Festivali, Adana'da genellikle haziran ayında düzenlenen bir film festivalidir.
 

0 Yorum ›

 

Adana Da Yetisen Meyveler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Adana Da Yetisen Meyveler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.