SağlıkAdetliyken Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Adetliyken Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Sponsorlu Bağlantılar

Adet görüyorken hamile olunur mu konusundan sonra adetliyken hamile olduğunu nasıl anlarsın sorusu akla geliyor. Böyle bir şey mümkün olabilir dedik. Şimdi de testlerine bakalı. Öncelikle belirteyim ki kan testi bu konuda en kesin sonuçları veriyor.

Adetliyken hamilelik testi, adet döneminde hamile olduğunu anlama, hamilelik testi, adet döneminde hamile olduğunu nasıl anlarız?

Adetliyken Hamile Olduğunu Anlama

Adetliyken Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Hamile kaldığınız ilk andan itibaren bedeninizde önemli değişiklikler olmaya başlar. Küçük bir hücre milyonlarca kez bölünerek, küçük bir insan olmaya çalışıyordur. Bedeniniz ise yeni bir konuğu büyütmek, geliştirmek ve dış dünyaya hazırlamamak için başkalaşıyordur. Artık siz, başka bir sizsinizdir. Ama bu farklılığı çoğu zaman ilk günden itibaren anlamanız mümkün değildir.
Pek çok kadın hamileliğin ilk üç ayında hiçbir değişiklik hissetmez, bu yüzden hamile olabileceği ihtimalini bile düşünmez. Oysa bebeği büyütmeye çalışan vücudunuzda az yada çok da olsa, bazı belirtiler görülmektedir. “Midem bulanıyor,başım dönüyor” diye yapılan şakalara verilen cevap “Canın turşu da istiyor mu?” cevabıdır. Genel olarak , başı dönen, midesi bulanan kadınların hamile olabileceği fikri yaygındır.
İlk akla gelen periyodik adet düzenindeki değişikliktir. Adet kanamanız beklediğiniz tarihte gelmiyorsa, hamilelik belirtileri olabileceği düşünülür. Genel olarak doğrudur ancak farklı belirtileri de keşfedebilirsiniz.

 • Adet periyodu değişebilir, beklenilen süreden sonra gelebilir.
 • Her zaman alışageldiğiniz adet kanamalarınızda bir farklılık oluşabilir. Miktarında, zamanında, her adet döneminde ya da öncesinde oluşan sancı, dolgunluk vb belirtileriniz değişebilir.
 • Göğüsleriniz de ipucu verebilir. Memelerinizde hissettiğiniz dolgunluk, hassasiyet, meme uzunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi duyabilirsiniz.
 • Karnınızın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet gibi farklılıklar oluşabilir.
 • Bulantı ve bazen kusma görülebilir.
 • Kendinizi yorgun hissedebilir, daha çok uyumak isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra baş dönmesi görülebilir.
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz.
 • Vajina salgılarınız artabilir.

Vücudunuzda hissettiğiniz bu değişiklikler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Ancak , hamile miyim, sorusunun kesin cevabı değildir. Çünkü bazı hastalıklar da aynı belirtileri verebilir. Bu sorunun cevabını kesin olarak öğrenmeniz için bazı testler yaptırılabilir ve ultrasonografi ile gözlemleyebilirsiniz.

GEBELİK TESTLERİ

Hamile kaldığınız andan itibaren vücudunuzun kimyası değişmeye başlar. Döllenen yumurta rahimde (uterus) yerleştiği andan itibaren HCG (Human Chorionic Gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılamaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda belirli miktarda bulunan bu hormonunu arttığının çeşitli testlerle tespit edilmesi bazı istisna durumlar hariç hamile olduğunuzun kesin kanıtı sayılır.

İdrar testleri:

Kanınızda bulunan B-HCG’ belli bir eşik seviyesine olaştığında idrara çıkmaya başlar ve hamileliğinizin ilerlemesiyle idrardaki bu seviye artar. İdrarda yapılan bu testlerin amacı, B-HCG’ nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına dayanır. Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının yüksek olduğunu göstermektedir

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 13 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
hamile oldugunu nasil anlarsin adetliyken hamile olduğunu nasıl anlarsın hamile kaldığını nasıl anlarsın adetliyken gebelik testi adetliyken hamilelik belirtileri adetliyken gebelik testi sonuç verir mi adetliyken gebelik testi yapılırmı adetliyken hamilelik belirtileri nelerdir adetliyken gebelik belirtileri adetliyken hamilelik testi yapılırmı
 
 

Notlar ›

 
Gebelik: Gebelik veya hamilelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık (280 gün) döneme verilen isimdir.
Hamile Fotoğrafçılığı: Hamile Fotoğrafçılığı, gebeliğin son dönemini gösteren görece olarak yeni fotoğrafçılık dalıdır. Portre Fotoğrafçılığının bir alt kategorisidir.
 

6 Yorum ›

 
 1. yeşim Ocak 29th, 2013 - Saat: 00:18:03

  adet gördüm adetim bittikten bi kac gün sonra gelen akıntımla birlikte kahverengi sıvılarda gelmeye basladı bu bi hamilelik belirtisi olabilirmi.?

 2. tugba Şubat 17th, 2014 - Saat: 02:30:54

  adetliğim ama yemek yidimde midem bulaniyo ve canim biseyler çekıyo hamıle olma qıbı ıhtımalım varmı

 3. Cansu Şubat 19th, 2014 - Saat: 10:37:13

  Mrb. Bn düzenli olarak adet görürüm bu ayda normal zamanda oldum fakat önceki adetim gibi olmadı 2 gün normal kanamam oldu 3. Günden itibaren çok az az oldu 4. Gün tam kesildi hiç şimdiye kadar böyle olmamıştı 4. Gün evde test yaptım ama negatif çıktı acaba erken olduğu için mi negatif çıktı cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 4. elif Eylül 16th, 2014 - Saat: 17:44:16

  Mrb. Düzenli olarak adet görüyorum fakat bu ay 2 gün erken oldum adet olmadan önce de kabızlık başladı ilk 3 gün kanamam normaldi fakat sonradan azalmaya başladı ve ilk defa böyle olsu kusmam yok ama midemin bulantısı hala devam ediyo Karnım da bi şişkinlikte var aceba hamile olabilirmiyim cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 5. sudee Eylül 25th, 2014 - Saat: 08:02:27

  ben 4 ay once dogum yaptim ilk ay adetim duzenliydi sonra ki ayda hem ay basi hemde ayin sonunda kesikckesik 2 gun arayla addet gordum ve hala devam ediyor hamile olabilirmiyim

 6. sudee Eylül 25th, 2014 - Saat: 10:22:24

  ltfen cevap

Adetliyken Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Adetliyken Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.