SağlıkGenel SağlıkHastalıklarAkciğer Tomografisi

Akciğer Tomografisi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Akciğer Tomografisi ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Koah hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Akciğer Tomografisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), (süreğen tıkanan akciğer hastalığı) bir akciğer hastalığıdır.

Halk dilinde "kronik bronşit", "müzmin bronşit" gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen süreğen (kronik) bir hastalıktır.

Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık öbeğine giren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın en önemli özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlayabilmesidir. KOAH nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 2.500.000 kişi yaşamını yitirmektedir. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın artış oranı % 163 gibi yüksek bir sayıdır.

Kalıtsal özellikleri de görülen KOAH’ın yarattığı hava akımının engellenmesinin nedeni; akciğerlerde gelişen yangının (enflasmasyonun) yol açtığı asaldoku (parenkim) harabiyeti (amfizem) ve/ya da küçük hava yollarındaki daralma ve bronş çevresindeki liflenmedir (peribronşiyal fibrozis, küçük hava yolu hastalığı)

Akciğer Tomografisi

Nedenleri

 • Mesleki zararlı gazlar, tanecikler(mikro parçacık) solunması
 • Etkin biçimde sigara kullanımı
 • Hava kirliliği

Belirtiler

 • Öksürük
 • Balgam çıkarma
 • Kan tükürme
 • Soluk darlığı
 • Kanın oksijen doymuşluğunda azalma
 • Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme
 • Göğüste tıkanma
 • Hırıltılı solunum

Tanı

Hastalığın tanısı, akciğer grafisi ve SFT (Solunum işlevi incelemesi)’nin yanısıra EKG ve tam kan sayımı ile bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları sonucu konulur.
Türleri

 • A tipi (Amfizem)
 • B tipi (bronşit)
 • C tipi (karışık)

Sağaltım (tedavi)

Tanı konulduktan sonra KOAH’ın evrelendirilmesi sonucunda sıgaranın bırakılmasının yanısıra benzer risk etkenlerinin azaltılması yoluna gidilir. Kullanılacak ilaçlar astım tedavisinde olduğu gibi solunum yoluyla kullanılan püskürtülen ilaçlardır (spreyler). İlaç dışı sağaltımı için kanlarında Oksijen bölümsel basıncı hastalık nedeniyle belirli bir değerin altına düşmüş olgularda hekim kararıyla oksijen terapisi uygulanır. Öksürük ile balgam çıkarma olağandışı boyutlara varırsa (akut, iveğen atak), hastanın yatarak iyileştirilmesi söz konusudur. Fizyoterapi, solunum alıştırmaları, beslenme desteği ve psiko-sosyal desteklerle yardımcı unsurlar kullanılır. Cerrahi yöntemler de uygulanmaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 04 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
aKciğer tomografisi akciğer tomografisi neden çekilir hava kirliliği nedir akciğer fizyoterapisi tomografi neden çekilir kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanımlanmamış akciğer tomografisi sonuçları akciğer tomografisi neden istenir akciğer tomografisi astım Akciger tomografi yorumları
 
 

Notlar ›

 
Akciğer kanseri: Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile (metastaz) sonuçlanabilir.
Akciğer zarı: Akciğer zarı, (pleurae ya da plevra) akciğeri çevreleyen zarımsı iki dokudan oluşur. Dış zar göğüs duvarına bağlıdır (pariteal pleura) içteki ise akciğere ve diğer iç dokulara bağlıdır (visceral pleura).
Akciğerli balıklar: Akciğerli balıklar (Dipnoi), Sarcopterygii sınıfından solungaç solunumu yapmakla beraber ihtiyaç duyulduğunda hava solunumu da yapabilen tatlı sularda yaşayan ilgi çekici balıklar altsınıfı.
Akciğer embolisi: Akciğer Embolisi, sık rastlanan ağır bir hastalık türüdür. Bazen ani ölümlere neden olur.
 

0 Yorum ›

 

Akciğer Tomografisi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Akciğer Tomografisi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.