Soru & CevapAkdeniz Bolgesinde Yetisen Bitkiler

Akdeniz Bolgesinde Yetisen Bitkiler

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Akdeniz Bolgesinde Yetisen Bitkiler ve Akdeniz Bolgesinde Yetisen Urunler hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Akdeniz Bolgesinde Yetisen Bitkiler

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Soru

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE KARPUZ YETİŞİRMİ?

Cevap

Tarım Ürünleri

Buğday: Bölgedeki tarım alanlarının yarısından fazlasında buğday ekilir. En fazla ekim alanına sahip Şanlıurfa’ yı Diyarbakır izler.

Arpa: Bölgede yetiştirilen diğer önemli tahıl olan arpa, en fazla Şanlıurfa, Siirt ve Adıyaman’ da yetiştirilir.

Pamuk: Bölgede en fazla ekilen endüstri bitkileri arasında yer alan pamuk, halen sulanmakta olan Akçakale ve Gaziantep’ te yetiştirilir.

Kırmız Mercimek: Kuraklığa dayanıklı bir baklagildir. Türkiye üretiminin tamamına yakınını bu bölge sağlar. En çok Şanlıurfa ve Gaziantep’ te yetiştirilir.

Susam: Az bir alanda ekimi yapılmaktadır. Ancak üretimi bölge için önem taşır.

Çeltik: Siverek’ te yetiştirilmektedir.

Antep Fıstığı: Bölgenin karakteristik ürünüdür. Üretimin % 90’ ı bu bölgede gerçekleşir.

Üzüm: Özellikle Gaziantep çevresinde bağcılık gelişmiştir. Üretilen üzüm yaş olarak tüketilmesinin yanı sıra pekmez, pestil ya da içki yapımında kullanılır.

Zeytin: Akdeniz ikliminin etkileri görülen Gaziantep yöresinde Kilis ve Islahiye çevresinde yetiştirilir.

Tütün: Sulama ile birlikte ekim alanları genişlemektedir. Üretimde Adıyaman ve Batman önde gelir.

Sebze: Sulanabilen alanlarda domates, biber, patlıcan gibi çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir.

Meyve: Bölgenin karpuz üretiminde ayrı bir yeri vardır. Özellikle Diyarbakır çevresinde ağırlığı 20 kg’ ı aşan karpuz yetiştirilmektedir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 19 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler akdenizde yetişen bitkiler iç anadolu bölgesi tarım ürünleri haritası akdeniz ikliminde yetişen bitkiler akdeniz ikliminde yetişen ürünler akdenizde yetişen cicekler akdeniz bölgesinde yetişen ürünler haritası akdeniz bölgesinde yetişen ağaçlar karadeniz bolgesinde yetisen bitkiler ve yaşam hayatı akdeniz bölgesinde yetişen çiçekler
 
 

Notlar ›

 
Akdeniz iklimi: Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır.
Akdeniz Bölgesi: Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır.
Akdeniz Oyunları: Akdeniz Oyunları, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında, dört yılda bir düzenlenen spor yarışmalarıdır.
Akdeniz Üniversitesi: Akdeniz Üniversitesi, Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yüksek öğretim kurumlarını kapsayacak şekilde, 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulmuş olan bir devlet üniversitesi dir.
Bitki: Bitkiler (Latince: Plantae), fotosentez yapan, ökaryotik, ağaçlar, çiçekler, otlar, eğreltiotları, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.Fotosentezi sadece bitkilerle beraber bazı tek hücreli canlılar yapar.
Bitkilerde üreme: Bitkilerde erkek üreme organı polen üretir. Bu polenler insan eliyle rüzgar ve arı gibi böceklerin etkisiyle bir çiçekten başka bir çiçeğe gelir.
Bitkilerde büyüme: Bitkilerde büyüme, bitki hücrelerin çoğalması ve hücrelerin büyümesi ile meydana gelen olay.
Fotosentez: Fotosentez ya da ışılbileşim klorofil (kromozomlarda) taşıyan canlılarda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi olayıdır.
 

0 Yorum ›

 

Akdeniz Bolgesinde Yetisen Bitkiler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Akdeniz Bolgesinde Yetisen Bitkiler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.