SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamAkraba Evliliğinin Riskleri

Akraba Evliliğinin Riskleri

Sponsorlu Bağlantılar

Akraba Evliliğinin Zararları Nelerdir? ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Akraba Evliliğinin Riskleri ve Akraba Evliliğinin Sakıncaları hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Akraba Evliliğinin Riskleri

Akraba Evliliğinin Zararları Nelerdir?

Akraba Evliliğinin Zararları Nelerdir?

Ölü doğum oranının akraba evliliği yapanlarda normal topluma göre yaklaşık 2 kat arttığı biliniyor. Düşük ve ölü doğumlar birlikte ele alındığında aynı artış yine gözlemlemek mümkün. Aynı şekilde yenidoğan kayıplarında da %50’lik bir artış saptandı. Akraba evliliklerinin getirdiği bir diğer risk ise doğumsal kusurların 10 kat artması. Otozomal resesif ve çok faktörlü kalıtım gösteren hastalıkların görülme sıklığı da akraba evliliklerinde artıyor.

Akraba Evliliğinin Riskleri
Akraba evliliğinin neden olduğu sakat çocuklar.

Genler anne babadan çocuklara özelliklerin nakledilmesini sağlayan yapılardır. Bundan dolayı anne babanın çocuklara aktarıldığı genler arasında benzerlik ihtimali olması yükseliyor. Her iki eşte de aynı tip bozuk genin veya genlerin olması akraba evliliğinde görülme riski artan hastalıkların oranını artırıyor. Bunun sonucunda rahatsız çocuk sahibi olma ihtimali de akrabalar arasında yükseliyor. Anne ve babanın kan gruplarının uyuşması risk oranını düşürmez.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 24 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
akraba evliliğinin sakıncaları akraba evliliği neden sakıncalıdır akraba evliliği neden sakıncalı akraba evliliği ve sakıncaları akraba evliliğinin riskleri akraba evliliği hakkında bilgi akraba sakıncaları akraba evliliğinin zararları akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir akraba evliliğinin olası riskleri nelerdir
 
 

Notlar ›

 
Akrabalık: Akrabalık, bireyleri, kan bağları, evlilik ya da evlat edinme yoluyla birbirine bağlayan bir ilişkidir.
Akraba evliliği: Akraba evliliği (tıp dilinde endogami evliliği - İçten evlenme); genetik hastalıkların epidemolojisini etkileyen önemli etmenlerden biridir ve dünya toplumunun en az %20'si tarafından yeğlenmektedir.
Akraba seçilimi: Yardımlaşma gösteren canlı birey için doğrudan bir faydası olmayan altruist davranışları en iyi şekilde anlatan açıklama, akraba seçilimi kuramı olarak kabul edilir.
 

0 Yorum ›

 

Akraba Evliliğinin Riskleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Akraba Evliliğinin Riskleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.