SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamAlkalen Fosfataz

Alkalen Fosfataz

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Alkalen Fosfataz – Alp hakkında özet bilgiler içerir. Alkalen Fosfataz ve Alkalen Fosfataz Değerleri hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Alkalen Fosfataz

Alkalen Fosfataz – Alp

ALKALEN FOSFATAZ – ALP

Normal Değerler : 30-1 20 U/L
Açıklama : Vücutta neredeyse bütün dokularda bulunan ama ne iş yaptıkları tam anlaşılamamış bir enzimdir. Normal yetişkinde kanda ölçülen ALP ın yarısı karaciğer yarısı da kemik kökenlidir. ALP özellikle safra akımının durması ya da yavaşlamasına bağlı olarak görülen karaciğer hastalıkları için iyi bir testtir.
Artığı Durumlar : Çocuk ve gençlerde hızlı kemik büyümesi nedeniyle normal yetişkine göre ALP değerleri 2-4 kat daha fazla olabilmektedir. Yine doğuma yakın gebelerde de plasenta tarafından sentezlendiğinden ALP değerleri yüksektir. Safra yollarındaki tıkanma sonucu ALP değerleri yükselir. Ayrıca kemik hastalıklarında da (özellikle Paget hastalığı) ALP değerleri yükselir. Pek çok ilaç da ALP düzeylerini yükseltebilir, bu nedenle ALP yüksekliği çoğu zaman bir hastalık belirtisi olmayabilir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 21 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
alkalen fosfataz alkalen fosfataz normal değerleri alkalen fosfataz nasıl düşürülür alkalen fosfataz nasıl düşürlür alkalen fosfataz hangi durumlarda yükselir alkalen fosfataz değeri nasil düşürülür alkalen fosfataz deger alkalen fosfataz yüksekliği alkalen fosfaten yüksekliği hangi hastalık belirtisidir alkalin fosfataz değerinin yüksek olması erişkin
 
 

0 Yorum ›

 

Alkalen Fosfataz Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Alkalen Fosfataz ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.