TeknolojiAnakart Nedir ?

Anakart Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Anakart Tanımı

Anakart bilgisayarların en önemli parçalarından biridir. İngilizcesi (mainboard, motherboard, baseboard, system board veya planar board), olan anakart modern bir bilgisayar gibi karmaşık bir elektronik sistemin birincil ve en merkezî baskılı devre kartıdır.

Anakart Nedir ?

Anakart, Kısaca bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan birincil devre kartı olarak tanımlayabiliriz.

Anakart üzerindeki parçaların birbiriyle iletişim halinde olabilmeleri için harici işlemci (CPU) nin yanında bir de dahili yani modern anakartlar üzerinde standart olarak bulunan işlemciler vardır bu işlemcilere de “Chipset” adı verilir. Chipsetlere bilgisayarın ikinci işlemcisi de denilir çünkü bilgisayarın performansında en az Cpu’lar kadar etkilidirler.

Chipsetler bilgisayarların önemli birer parçası olduğu için chipsetleri ayrı bir yazı dizisinde ele alacağız.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 05 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
anakart nedir kısaca anakart tanımı anakartın tanımı anakart nedir kısa bilgisayar parçaları nelerdir resimli bilgisayar anakart parçaları anakart üzerindeki parçaların resimli anakart nedir kısacası anakart nedir tanımı anakart nedir?
 
 

0 Yorum ›

 

Anakart Nedir ? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Anakart Nedir ? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.