SağlıkGenel SağlıkHastalıklarAnatomi Resimleri

Anatomi Resimleri

Sponsorlu Bağlantılar

Anatomi Resimleri ve Anatomi Resimli ile ilgili bu yazıda Omurga Anatomisi Resimli Anlatım hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Anatomi Resimleri

Omurga Anatomisi Resimli Anlatım

Omurga Anatomisi Resimli Anlatım
Anatomi Resimleri

Omurga anatomisi genel olarak 3 bölümde incelenir. Bu bölümlerde 7 boyun, 12 sırt, 5 bel omuru bulunur. Bel omurlarının hemen altında embriyolojik olarak omurga yapısındaki sacrum kemiği ve onun da altında yine embriyolojik olarak omurga kökenli kuyruk sokumu kemiği bulunur.
Anatomi Resimleri

Bir omurga kemiğinde değişik parçalar vardır.Gövde denilen ana parça yük taşıyan en önemli parçadır. Gövdeler disk denilen esnek bir doku ile birbirleri üzerinde sıralanır. Gövdenin hemen arkasında omuriliğin geçtiği kanalı çevreleyen laminalar bulunur. Laminaların yanlarında 2 transfers çıkıntı, arkasında spinöz çıkıntı omurga çevresi kasların yapışma noktalarıdır. Her omur alt ve üstte toplam 4 faset eklem ile diğerlerine bağlanır. Bu kilit sistemi omurganın sabitliğini sağlar. Gövde ile laninaların arasındaki oluktan sinir kökleri çıkar. Alttaki 4 bel omurundan çıkan sinir köklerinin bazı dalları birleşerek siyatik siniri oluşturur. Siyatik sinir kısa bir mesafe leğen kemiğinin arka duvarı boyunca karında seyrettikten sonra kalçanın ortasından dışarı çıkar ve bacağın arkasında orta hattı boyunca aşağı doğru iner. Bu sebeple bel omurlarındaki bir takım hastalıklarda ( bel fıtığı, bazı tümörler gibi) ağrı kalça içinden bacağa doğru hissedilir.
Anatomi Resimleri
Omurlar birbirinden disk denen etrafı halka biçimli sert annulus denen yapı ve ortasında jöle kıvamında nucleus pulposus dan oluşan dokuyla ayrılır. Bu annulus denen halka kırılırsa aradan nucleus pulposus dışarı çıkarak omuriliğe veye sinir köklerine bası yapar ki bunun en bilinen ismi fıtıktır.

Anatomi Resimleri

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 05 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
anatomi resimleri omurga anatomisi resimli anlatım omurga anatomisi anatomi tabloları boyun anatomisi resimli anatomi resimli anlatım anatomi resimli resimde anatomi bilgisi kadınüreme organı anatomisi resimli anlatım kalça anatomi resimleri
 
 

Notlar ›

 
Anatomopatoloji: Anatomopatoloji veya Gros patoloji; hastalıklı organları inceleyen, anatomi ile patoloji arasındaki disiplindir.
Anatomi tiyatrosu: Anatomi tiyatrosu erken dönem modern üniversitelerde, anatomi öğretiminde kullanılan amfitiyatro şeklinde bir salondur.
 

0 Yorum ›

 

Anatomi Resimleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Anatomi Resimleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.