Soru & CevapAnayasa İlk 3 Maddesi Nedir

Anayasa İlk 3 Maddesi Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Anayasa İlk 3 Maddesi Nedir ve Anayasamizin İlk 3 Maddesi Nedir ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Anayasanın İlk 3 Maddesinin Türkiye Cumhuriyeti Açısından Önemi Nedir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Cumhuriyet Ankara Büro – TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, anayasanın “değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen” ilk 4 maddesinin geneli üzerinde … Adamlar Laik Türkiye Cumhuriyetinin bütün yasal dayanaklarını ortadan … Küfür, hakaret gibi yasal açıdan sorun yaratabilecek yorumlar…

Anayasa İlk 3 Maddesi Nedir

Anayasanın İlk 3 Maddesinin Türkiye Cumhuriyeti Açısından Önemi Nedir?

Soru

Ilk 3 madesinin önemi
kompozisyon şeklinde, çok acil yardımcı olursanız sevinirim

Cevap

Kompozisyonunuzu alttaki bilgilendirmelerle yazınız.

Anayasamızın ilk 3 maddesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve devam etmesiyle ilgili temel maddelerdir.

I. Devletin şekli
MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri
MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti
MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “ İstiklal Marşı” dır.
Başkenti Ankara’ dır.

Bu 3 madde değiştirilemez. Bununla ilgili madde de 4. maddeyi oluşturur.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler
MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 10 Kasım 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
Anayasa Mahkemesi: Anayasa mahkemesi birincil olarak anayasal hukukla uğraşan yüksek mahkemedir. Temel yetkisi, işleme sokulması düşünülen veya işleme sokulan yasaların, veya bazı temel yasama uygulamalarının ilgili ülkenin anayasasıyla bağdaşıp bağdaşmadığının tespitidir.
Meşrutiyet: Meşrutiyet veya Parlamenter Monarşi (İng: constitutional monarchy), hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halkoyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimine denir.
Anayasa Konseyi (Fransa): Fransa'da Beşinci Cumhuriyet döneminde kurulmuş olan Konsey 9 üyeden oluşmaktadır 3 üyeyi Cumhurbaşkanı, 3 üyeyi Senato Başkanı ve 3 üyeyi de Meclis Başkanı 9 yıllığına ve tek defalığına atamaktadır ancak üyeler eğer görev süreleri dolmadan görevden ayrılır ise (ölüm, istifa gibi nedenlerle) yerine atanmış yeni üye önceki üyenin görev süresini tamamlar ve bu üyeler tekrar bir 9 yıllığına atanabilirler.
Anayasa hukuku: Anayasa hukuku, ulus devletlerin ve diğer siyasi organizasyonların kurucu ve temel yasaları hakkındaki çalışmaları içermektedir.
 

0 Yorum ›

 

Anayasa İlk 3 Maddesi Nedir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Anayasa İlk 3 Maddesi Nedir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.