SağlıkGenel SağlıkAnne ve Çocuk SağlığıAnne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler

Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler hakkında özet bilgiler içerir. Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler ve Anne Sütünde Gaz Yapan Yiyecekler hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Anne sütü, bebeklerin sağlığı ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için büyük önem taşıyor. Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi oluyor. Bu nedenle emzirme sürecinde beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler

Nelere dikkat etmeli?

 • Dengeli beslenmek, günde 6 öğün beslenmek ve bu öğünleri atlamamak
 • Günde yaklaşık 4 litre sıvı almak. Çünkü sıvı tüketimi süt üretimi artırır.
 • Taze meyve suyu, süt gibi besleyici içecekler tüketmek
 • Hamilelik sırasında alınmış olan prenatal vitaminlere emzirme sürecinde de devam etmek
 • Bir emzirme rutini oluşturmaya çalışmamak gerekir. Çünkü bebekler zaten 6 veya 8 haftada kendi rutinlerini oluşturuyorlar.

Nasıl beslenmeli?

 • Bol miktarda meyve ve sebze (Günde en az beş porsiyon hedeflenebilir)
 • Enerji, süt üretimi için çok önemlidir. Bu nedenle enerji vermesi için bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler tüketilmesi gerekir.
 • Bazı kadınlarda bebeğin doğumundan sonra bağırsak ve kabızlık sorunları görülür. Lif bu gibi durumlarda çok gereklidir. Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat, meyve ve sebzelerde lif bulunduğunu hatırlatalım.
 • Yağsız et ve tavuk, balık (biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık), yumurta ve fasulye, mercimek türü bakliyat gibi protein kaynaklarını almak gerekir.
 • Süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum içeren süt ürünleri çok önemlidir. Kalsiyum alımı, hızlı gelişen kemikleri beslediği için hamilelikte olduğu kadar emzirirken de çok önemli olduğunu unutmayın.

Hangi yiyeceklerden uzak durmalı?

 • Haftada iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemek doğru değildir. Çünkü bu balıklarda bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır ve yüksek miktarda cıva bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir.
 • Emzirdiğiniz süre içinde başka her türlü yiyeceği normal miktarda yiyebilirsiniz. Ancak ailenizde alerji gibi sorunlar olmuşsa dikkat etmek gerekir.
 • Katkı maddeli ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı.
 • Fazla baharat ve şarküteri bebeklerde gaz yaptığından sakınılması gereken besinlerdir.
 • Brokoli, soğan, lahana, yeşil biber gibi gaz yapan yiyeceklerden de sakınılması bebeğin gaz problemi açısından çok önemli.
 • Genel kuralı unutmayın: sizi etkileyen bir yiyecek, büyük olasılıkla bebeğinizi de etkiler.

Kaynak:
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 13 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
gaz yapan yiyecekler anne sütüne gaz yapan yiyecekler st yapan yiyecekler anne sütünde gaz yapan yiyecekler süt yapan yiyecekler emziren annelerde gaz yapan yiyecekler anne sütü gaz yapmayan yiyecekler anne sütüne gaz yapmayan yiyecekler emziren anneler için gaz yapmayan yiyecekler anne sütünü neler gaz yapar
 
 

Notlar ›

 
Sütunlu Lahitler: Sütunlu Lahitler ya da sidamara tipi lahit üzerinde sütun bulunan lahitlerdir. Sütunlar kesik veya burgulu verilebilir.
Sütür: Sütür veya dikiş; tıbbi yöntemlerde herhangi bir şekilde bozulmuş deri ve damar gibi dokuların bütünlüğünün sağlanması ve iyileşmenin hızlanması amacıyla yapılan işlemdir.
Pilaster: Pilaster, duvara yapışık sütun şeklinde mimaride kullanılan bir inşaat tekniğidir. Yapılarda süs öğesi olarak kullanılır.
Tzutuhil: Tzutuhil ya da Tz’utujil/Tz'utujil/Tzutujil/Sutujil/Zutujil/Zutuhil şu anlamlara gelebilir:
Sütübozuk: Sütübozuk, başrol oyunculuğunu ve yönetmenliğini İrfan Atasoy'un yaptığı 1978 yapımı Türk filmidir.
 

0 Yorum ›

 

Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.