Soru & CevapAtaturk Un Kurtulus Savasi Anilari

Ataturk Un Kurtulus Savasi Anilari

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’yla İlgili Anıları Nelerdir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Ataturk Un Kurtulus Savasi Anilari ve Ataturk Un Savas Anilari hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Mustafa Kemal kaburgasını kırar, Vatanı yasa boğar, Zorlu Kurtuluş Savaşı’nı, En sonunda kazanırlar. … Benzer Yazılar. Atatürk ile ilgili anılar Atatürk ile ilgili anılar Atatürk’ün ilkokul çağındaki bir anısı Şemsi Efendi okuluna…23 Ağustos 2013

Ataturk Un Kurtulus Savasi Anilari

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’yla İlgili Anıları Nelerdir?

Soru

ATATÜRK ÜN KURTULUS SAVASI İLE İLGELİ BİR ANISI LAZIM DA

Cevap

YANINA ALDIĞI İLK ER

O, Samsun’a çıktığı zaman, üstü başı yırtık, postalları patlamış, silahsız bir er gördü. Yüzünün rengi bakıra dönmüş, yağlan eriyip kemik ve sinir kalmış bu Türk askeri ağlıyordu. O’na sordu:
– Asker ağlamaz arkadaş, sen ne ağlıyorsun?
Er irkildi, başını kaldırdı. Bu sesi tanıyordu ve bu yüz ona yabancı değildi. Hemen doğruldu ve Anafartalar’daki Komutanını çelik yay gibi selamladı.
– Söyle niçin ağlıyorsun?
İç Anadolu’nun yanık yürekli çocuğu içini çekti:
– Düşman memleketi bastı, hükümet beni terhis etti. Silahımızı elimizden aldı. Toprağıma giren düşmanı ne ile öldüreceğim? Kemal Atatürk, er’in omzuna elini koydu:
– Üzülme çocuğum, dedi. Gel benimle!
Ve Samsun deposunda giydirilip silahlandırarak yanına aldığı ilk er bu Mehmetçik oldu.

İNANMAYANLAR DA HAKLIYDILAR

Mustafa Kemal realist bir liderdi. Lekelemelerin politika kadrosunu nasıl daraltacağını ve kendisini bir avuç partizan takımı elinde bırakacağını düşünerek, açıkça bir suç işlemiş olanlar dışında yalnız kişisel değerlere saygı gösterdi. Sicil yoklamalarına rağbet etmedi. Bir gün bana:
– Kuva-yı Milliye’ye inanmayanlar da inananlar kadar haklı idiler, demişti.

TÜRK ORDULARI BAŞKUMANDANIYIM

Afyonkarahisar’ın hatlarının çözülmesi sonunda birkaç Yunanlı tutsak, geceleyin Mustafa Kemal’in çadırına getirilmişti. Bunlardan birisi, Muzaffer Generalin doğup büyümüş olduğu Selanik’ten gelmişti. Yüz, kendisine yabancı gelmediğinden ve üniformasında da hiçbir bellilik görmediğinden kim olduklarını ve rütbelerini sormaya başlamıştı.
– Binbaşı mısınız?
– Hayır.
– Albay mı?
– Hayır.
– Korgeneral mi?
– Hayır.
– Peki nesiniz?
– Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım! Şaşkınlıktan ağzı açık kalan Yunanlı kekeledi:
– Bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın yerlerde dolaşması işitilmiş değil de!..

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 28 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
atatürkün kurtuluş savaşı anıları atatürk ün kurtuluş savaşı anıları kurtuluş savaşındaki atatürkün uzun anıları kurtuluş savaşında atatürk anıları atatürkün kurtuluş savaşıyla ilgili anıları kısa bilgi ATATÜRKÜN KURTULUŞ SAVAŞIYLA İLGİLİ ANILARI atatürkün kurtuluş savaşından bir anı atatürkün kurtuluş savaşındaki anıları atatürkün kurtulus savasında ki anıları atatürkün kurtuluş savaşı ile ilgili kısaca anıları
 
 

Notlar ›

 
Mustafa Kemal Atatürk: Mustafa Kemal Atatürk (19 Mayıs 1881, Selânik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk siyasetçi, asker ve devlet adamı.
Atatürk Olimpiyat Stadyumu: İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu, olimpiyatlara hazırlık projesi kapsamında Türk atletizmine ve futboluna hizmet etmesi amacıyla yaptırılmıştır.
Atatürk Havalimanı: Atatürk Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTBA) veya eski adıyla Yeşilköy Havaalanı, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan uluslararası havalimanı.
Atatürk Üniversitesi: Atatürk Üniversitesi, 1957 yılında Erzurum'da kurulmuş, Türkiye'nin en eski 7. üniversitesidir.Resmi gazete ile bildirilmede 6.dır.
Atatürkçülük: Atatürkçülük veya Kemalizm, kelime anlamı olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerinin ve görüşlerinin takipçisi olma anlamını içeren, ideolojik olarak emperyalist devletlerin fakir ve geri kalmış bir millete karşı giriştiği paylaşma hareketine tepki olarak doğan; Atatürk milliyetçiliğine bağlı, belirli bir sınıf desteğine dayanmayan; geri kalmış safsata ve batıl itikatlardan güç alan kurumlar yerine akla ve bilime dayanan kurumları getirmeyi amaç edinen, anti-emperyalist Mustafa Kemal Atatürk'ün ideolojisi.
Türk Kurtuluş Savaşı: Türk Kurtuluş Savaşı, İstiklâl Harbi, Türk İstiklâl Harbi ya da Millî Mücadele olarak adlandırılan, I.
Kurtuluş Savaşı (anlam ayrımı): * Türk Kurtuluş Savaşı, 1919-1922 yılları arasında gerçekleştirilen savaş.
Türk Kurtuluş Savaşı'na katılan üst kademelerdeki komutanlar listesi: Kurtuluş Savaşı'na katılan üst kademelerdeki komutanların listesi:
Kurtuluş: Kurtuluş kelimesi aşağıdaki anlamlara gelebilir:
Türk Kurtuluş Savaşı Batı Cephesi: Batı Cephesi, Türk-Yunan Cephesi ya da Garp Cephesi (Yunanca: Μικρασιατική εκστρατεία / Mikrasiatiki ekstrateia; anlamı: "Küçük Asya Seferi", Μικρασιατική καταστροφή / Mikraasiatiki katastrophi; anlamı: "Küçük Asya Felâketi", Μικρασιατικής περιπέτεια / Mikraasiatiki peripeteia; anlamı: "Küçük Asya Macerası"), Yunanistan Ordusu'nun 15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkmasıyla başlayıp aynı kentin 9 Eylül 1922'de Türkiye'nin TBMM Hükûmeti Ordusu tarafından geri alınmasıyla biten savaş veya Kurtuluş Savaşı'nın cephelerinden birine verilen ad.
 

0 Yorum ›

 

Ataturk Un Kurtulus Savasi Anilari Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ataturk Un Kurtulus Savasi Anilari ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.