Soru & CevapAtletizmde Uzun Atlama

Atletizmde Uzun Atlama

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Uzun Atlama Nedir? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Atletizmde Uzun Atlama ve Uzun Atlama ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Atletizmde Uzun Atlama

Uzun Atlama Nedir?

Soru

Uzun atlama nedir?

Cevap

Tek sıçrayışta en uzak mesafeye ulaşmaya dayanan pist ve alan sporudur. Olimpiyat yarışmalarında yer alan uzun atlama, 1896 yılından bu yana erkekler, 1948’den beri de bayanlar tarafından yapılmaktadır. 1991 yılında Tokyo’da düzenlenen Dünya Atletizm Yarışması’nda Mike Powell, 8.95’lik atlayışla Bob Beamon’a ait 23 yıllık rekoru kırarak, ulaşılması güç bir derecenin sahibi oldu.

Uzun atlama yaklaşık 45 m’yi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerileme sahasını geçmeden kum havuzuna atlanılarak yapılır. Bu spor dalında başarılı olmak için atletler süratli koşu, sprintler, yüksek atlama, ayaklarını ve baldırını kuvvetlendirici idmanlar ve cimnastik hareketleri yaparlar ve koşuya tam anlamıyla ısındıktan sonra başlarlar.

Atlama alanı olarak kullanılan koşu pistinin en az 1 m ilerisindeki atlama havuzundaki kum, yarışmalardan önce nemlendirilir. Kum havuzunun boyutları en az 2.75×10 m’dir. Her atlayıştan önce atlama çizgisi ile aynı seviyede olması sağlanır. Atlama sırasında kullanılan tahtadan yapılan atlama tahtası, koşu yoluyla eşit düzeyde olacak şekilde toprağa gömülür. Atlama tahtasının ön kısmına da adım hatalarının belirlenmesi için macun döşenir.

Yarışmacının kullandığı malzemeler, koşu elbisesi olarak eşofman ve plastik çivili ayakkabılardır. Koşuya, ayaklar bitişik, hafif koşu ritmiyle başlanır. Son hıza basma tahtasına yaklaşıldığında ulaşılması ve tahtaya iyi bir şekilde basılması önemlidir. Sıçramayı takiben dizler kolların altına çekilip, uçuş yapılır. Bunu ayaklar üzerine ileri doğru denge temin edilerek düşme izler.

Uzun atlamalarda atletlerin altışar deneme hakları vardır. Atlayıcının ayağı basma tahtasını geçerse, bu deneme ölçülmez. Atlayışın geçersiz olduğunu bildiren kırmızı bayrak hakemler tarafından kaldırılır. Hakemler hataları gözlemek, atlama yerini işaretlemek, atlamayı ölçmek ve yarışmacıları toplamakla görevlidirler. Hakem sayısı her yarışma için değişiklik gösterir.

Ölçüm, basma tahtası ile atletin kum havuzundaki en yakın izi arasındaki mesafe esas alınarak yapılır. Ölçülen uzunluk, alttaki en yakın cm’ye indirgenerek yazılır.

Uluslararası yarışmalarda üçer atlayışlık eleme turlarında en iyi dereceyi yapan sekiz atlet yeniden üçer atlayış daha yapar. Final olarak adlandırılan bu atlayışlarda kazanan atlet, en iyi dereceyi yapan atlettir
(teşekkür ederim)

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 19 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
atletizmde uzun atlama atletizm maketi nasıl yapılır uzun atlama maketi nasıl yapılır UZUN ATLAMA atletizm sahası maketi atletizmde olimpiyat rekorları listesi olimpiyat nedir atletizmde uzun atlama slayt indir olimpiyat maketi nasıl yapılır modern olimpiyat nedir
 
 

Notlar ›

 
Atletizmde dünya rekorları listesi: Atletizmde dünya rekorları listesi 1896'dan bu yana pist, saha ve yol yarışmaları ile yürüyüşteki en iyi performansları içerir.
Atletizmde Olimpiyat rekorları listesi: Atletizm Olimpiyat rekorları listesi, 1896'dan beri her dört yılda bir yapılan modern Yaz Olimpiyat Oyunları'ndaki atletizmde etkinliklerinde kaydedilen Olimpiyat rekorlarını içerir.
Atletizmde Olimpiyat madalyası kazananlar listesi (erkekler): Bu liste 1896 ile 2008 yılları arasındaki Olimpiyat Oyunları'nda, atletizm dallarında madalya kazanan tüm erkek sporcuları içerir.
Atletizmde Türkiye rekorları listesi: Atletizmde Türkiye rekorları listesi, atletizm branşlarında Türkiye adına yarışan sporcular tarafından kaydedilmiş ve Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından onaylanmış en iyi dereceleri içerir.
Atletizmde Olimpiyat madalyası kazananlar listesi (kadınlar): Bu tablo 1896'dan 2004 yılına kadar olan Olimpiyat Oyunları'nı kapsar.
Atlama (su sporu): Atlama, belirli bir yükseklikten atlayıp, havada estetik hareketler yaptıktan sonra suya dimdik girmeye dayanan spor dalı.
Atlama (anlam ayrımı): Atlama ile aşağıdakilerden biri kastedilmiş olabilir:
Atlamada Olimpiyat madalyası kazananlar listesi: 1904 ve 2008 yılları arasında Dalış'da Olimpiyat madalyası kazananların listesi.
Atlama (jimnastik): Atlama, atlama masasında (eskiden atlama beygiri) gerçekleştirilen artistik jimnastik yarışması. Atlama her iki cinsin de icra ettiği bir daldır.
Atlama horonu: Atlama horonu ya da Langevton Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sadece erkeklerce genellikle kemençe, nadiren davul-zurna veya şimşir-kaval eşliğinde oynanan bir halk oyunu.
 

0 Yorum ›

 

Atletizmde Uzun Atlama Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Atletizmde Uzun Atlama ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.