SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamAyak Tırnağı Mantarı Tedavisi

Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi ve Baş Tırnakta Mantar Tedavisi hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Tırnak Mantarı – Tırnak Mantarının Tedavisi ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı – Tırnak Mantarının Tedavisi

ırnak mantarları, kişinin kendi el ve ayağında mevcut mantar enfeksiyonunun tırnağa bulaşması yoluyla, manikür ve pedikür esnasında ya da farklı bir yolla mantarlı dokuyla temas sonucu oluşur.

Sürekli kapalı, nemli, hijyenik olmayan bir ortam, ayak tırnağı mantarı oluşma riskini artırır veya tırnak etrafındaki deride bir zedelenme enfeksiyon ajanının buradan girişini kolaylaştırır.

Tırnak mantarının belirtileri, tırnakta kalınlaşma, kabalaşma, ufalanma, renk değişikliği (sarı, kirli gri, mat rankler) şeklinde görülür. Bu belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir dermotoloğa görünmekte fayda vardır.

İhmal edildiği takdirde hastalık yavaş yavaş, sinsi bir şekilde ilerleyerek tırnağın tamamını tutabildiği gibi, diğer tırnaklara da bulaşabilir ve diğer aile fertleri için de tehlike oluşturabilir. Bunların yanısıra tedavi süresi uzar ve güçleşir.

Mantar oluşumunu engellemek için, el ve ayak hijyenine dikkat etmek gerekir. ayakları temiz tutmanın yanısıra, kuru tutmak da mantar enfeksiyonları açasından önem taşır.

Nemli ortam mantarın çoğalması açısından uygun bir ortamdır. Aşırı terleyen ayaklar için, antiseptik veya antimikotik pudralarla çorap içleri veya ayakkabılar pudralanabilir.

Tırnakları keserken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle ayak baş parmaklarının tırnak köşeleri yuvarlatılmalı, çok derin ve çok kısa kesilmemesi gerekir. Özellikle tırnak batması riski olan gömük tırnaklı kişiler, tırnağı daha uzun bırakmalı, ucunu küt olarak kesmelidir.

Tedavi için genellikle ağızdan tedavide kullanılan tabletler verilir. Tedavi süresi, hastalığın şiddetine göre genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ağır vakalarda tırnağın çekilmesi gerekebilir.
Tırnak mantarının ilerlemesini önlemek için, en kısa sürede bir dermotoloğa muayene olmak gerekir.

Züleyha Yaman BÜYÜKADALI
Cilt Hastalıkları Uzmanı

Kaynak:Çorlu Şifa Hastanesi

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 24 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ayak tırnağı mantar tedavisi
 
 

0 Yorum ›

 

Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.