SağlıkGenel SağlıkHastalıklarBacaklarda Yanma Hissi

Bacaklarda Yanma Hissi

Sponsorlu Bağlantılar

Bacaklarda Yanma Hissi ve Çağın Hastalığı Fibromiyalji ile ilgili bu yazıda Fibromiyalji Nedir? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Bacaklarda Yanma Hissi

Fibromiyalji Nedir?

Yaygın vücut ağrısı şikayetleriniz, uzun süredir devam eden boyun – sırt- bel ağrılarınız varsa, sabahları yorgun kalkıyorsanız Fibromiyalji hastası olabilirsiniz.

Bacaklarda Yanma Hissi

Fibromiyalji Nedir?
Özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karekterize kronik(süregen) bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 30-60 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.

NEDENİ?
Fibromiyalji’nin nedeni kesin olarak bilinmemekte.Stres, kaygı, depresyon, dinlendirmeyen uyku ve bazı romatizmal ve hormonal hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Aşırı egzersiz veya ağır sporlar yapmak , hareketsizlik, soğuk ve nemli havalar, psikolojik stresler ağrıları arttırır.

FİBROMİYALJİ BELİRTİLERİ NELER?

• 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır.Ağrı ana belirtidir.Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir.Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.
• Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar, ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir
• Boyun, omuz, diz, dirsek veya kalçalarda, uylukta duyarlılık olabilir
• Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür
• Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk,
• Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi olabilir
• Konsantrasyon güçlüğü,
• Eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma hissedilebilir.
• Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-barsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir.
• Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri
• İdrara sık çıkma

Bu şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir.Ancak kas ve eklem ağrıları, dinlendirmeye uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.

NASIL TEŞHİS KONUR?
Teşhis sizin şikayetlerinizin özelliğine, özgeçmişinizle ilgili anlattıklarınıza ve muayene bulgularınıza göre doktorunuz tarafından konur.Fibromiyaljiye özgü bir test veya görüntüleme yöntemi yoktur.Doktorunuzun yaygın vücut ağrısı yapabilen bazı romatizmal ve hormonal hastalıkların olmadığından emin olmak için isteyebileceği bütün testlerin normal çıkması beklenir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?
Tedavide amaç; ağrıları geçirmek, uyku bozukluğunu düzeltmek, zihinsel ve psikolojik gerginliği azaltmaktır.

• İlaç tedavisi:ağrı kesiciler, antienflamatuvar ilaçlar, antidepressanlar doktorunuz tarafından verilebilir
• Fizik tedavi :sıcak yastıklar, infraruj gibi yüzeyel ısıtıcılar, ultrason ve kısa dalga gibi derin dokuları ve kasları ısıtan, esneklik ve dolaşımı artıran derin ısıtıcılar, TENS, enterferans ve diyadinamik akımlar gibi ağrı kesici elektroterapi ajanları kullanılır.
• Egzersizler: Kasları esnetmek, rahatlatmak ve güçlendirmek için çok önemlidir ayrıca zamanla ağrıyı ve yorgunluğu da azaltır, mutluluk hormonunun (endorfin) salınımını artırarak kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
• Spor: Düzenli (haftada 2-3 gün) yapılan ve zorlamadan tüm vücut kaslarını çalıştıran yüzme, yürüyüş, jimnastik gibi sporlar hem zihinsel rahatlama yapar hem de kasların güçlenmesini ve gevşemesini sağlayarak hastalığın yeniden tetiklenmesini önler
•Derin soluk alma egzersizleri, yoga, meditasyon, hipnoz, düş kurarak tedavi gibi stresle başa çıkma yöntemleri kaslarda rahatlama ve zihinsel gevşeme sağlar

FİBROMİYALJİDE HANGİ EGZERSİZLER ve SPORLAR YARARLI?
Egzersizlere kasları esneten germe egzersizleri ve yüzme, su jimnastiği, yürüyüş veya sabit bisiklet gibi hafif yoğunlukta aerobik egzersizler ile başlanmalı, egzersizler yavaş yavaş arttırılmalıdır.Başlangıçta yapılan ağır egzersiz ve tenis gibi sporlar ağrılarınızı arttırabilir. Bu nedenle egzersizlere günaşırı 5 dakika ile başlanır, egzersiz öncesi 5 dakika kasları esneten germe egzersizleri yapılır, zamanla haftada en az 4 gün 30-60 dakikaya kadar çıkılır. Bu noktaya ulaştıktan sonra koşu, tenis gibi daha ağır tempolu sporlara geçilebilir.

TEDAVİDE FİZİK TEDAVİNİN YERİ NEDİR?
İlaca ve egzersizlere rağmen ağrılar devam ederse fizik tedavi yapılır.Fizik tedavide uygulanan yüzeyel ve derin ısıtıcılar, elektroterapi ve kişiye özel hazırlana egzersiz programları; kas ve eklem ağrılarının geçirir, kasları rahatlatır, yorgunluğu azaltır, duruşu düzeltir.

FİBROMİYALJİDE BESLENME NASIL OLMALI?
Fibromiyaljide sağlıklı beslenme çok önemli.Meyve ve sebzeden zengin bir diyet kaslarınız için gerekli olan eser elementleri ve mineralleri sağlar. Tam bir dinlenme sağlayacak uyku için özellikle akşamları ağır yemeklerden,alkol, kahve ve çay gibi içeceklerden sakınmak gerekir. Ayrıca tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir.

FİBROMİYALJİDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?
Fibromiyaljiden korunmak için bilinen bir yöntem yoktur.Ancak dengeli beslenme, zorlayıcı olmayan egzersizler, dinlendirici bir uyku , düzenli spor yapmak ağrıların tekrarlamasını engeller.

Uzm. Dr. Demet Parlar
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
International Hospital İstanbul

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 06 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
bacakta yanma hissi bacaklarda yanma hissi kalçada yanma hissi BALDIRDA YANMA HİSSİ bacakta yanma bacakta sıcaklık hissi bacaklarda yanma bacaklarda sıcaklık hissi baldirda yanma eklemlerde yanma hissi
 
 

Notlar ›

 
Yanma reaksiyonları: Yanma reaksiyonları kimyasal bir bileşiğin oksijen atomu ile reaksiyona girmesi sonucunda gerçekleşir.Yanma olayları sonucunda ısı ortaya çıkar.
Yanma odası: Yanma odası, motor silindirinin içinde pistonların hareket ettiği silindir şeklindeki boşluktur. Üst kısmı silindir kapağı ile kapatılır.
Kendiliğinden yanma fenomeni: Kendiliğinden Yanma Olayları, insanların herhangi bir görünür tetikleyicisi olmadan içten gelen bir ateşle yandıkları iddiasıdır.
 

0 Yorum ›

 

Bacaklarda Yanma Hissi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bacaklarda Yanma Hissi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.