Soru & CevapBagimli Bagimsiz Degisken Ornekleri

Bagimli Bagimsiz Degisken Ornekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Bağımlı, Bağımsız Ve Sabit Tutulan Değişkenler Nedir, Örnek Verir Misiniz? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Bagimli Bagimsiz Degisken Ornekleri ve Bagimli Ve Bagimsiz Degisken ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Sonucu etkileyecek koşullardan birini değiştirip diğerlerini sabit tutarak yapılan deneylere “kontrollü deney” denir. Bir hipotezi test etmeye başlamadan önce, “deney grubu”, “kontrol grubu”, “bağımlı değişken” ve “bağımsız değişken”…

Bagimli Bagimsiz Degisken Ornekleri

Bağımlı, Bağımsız Ve Sabit Tutulan Değişkenler Nedir, Örnek Verir Misiniz?

Soru

Bağımlı değişken, bağımsız değişken ve sabit tutulan değişken nedir?

Cevap

Bilimsel bir deneyde üç çeşit değişken bulunur
-Bağımsız Değişken(Etkisi araştırılan, değiştirilen değişken): Araştırmada bilinçli olarak değiştirilen değişken ya da koşuldur.
-Bağımlı Değişken(Etkilenen, cevap veren değişken): Bir koşuldaki değişiklikten etkilenen değişkendir mesela bağımsız değişkenin değiştirilmesinden etkilenen değişken de denebilir.
-Sabit tutulan değişken(Kontrol grubu): Araştırma boyunca değiştirilmeyen sabit tutulan değişkendir. Bir araştırmada birden fazla sabit değişken bulunabiliyordur.
Başarılı ve güvenilir bir bilimsel deneyde sadece tek bir değişken değiştirilmeli, diğer tüm değişkenler kontrol altında sabit tutulmalıdır. Eğer birden çok değişken aynı anda değiştirilirse deneyin sonuçları güvenilir olmaz.
Örnek: Müziğin ders çalışma üzerinde etkisinin araştırıldığı bir deneyde;
Müzik: Bağımsız değişken dir vsvs gibi…

Paylaş
Bu mesajı paylaş Twitter
Facebook

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 07 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
bağımlı ve bağımsız değişken örnekleri bağımlı değişken bağımsız değişken örnekleri bağımlı bağımsız değişken deney örnekleri bağımsız değişken ile ilgili örnekler çimlenme için hava gerekli mi problem hipotez bağımlı değişken bağımsız değişken hipotez bağımlı değişken hipotez örnekleri bağımlı bağımsız değişken ışığı cisme yaklaştırılırken bağımlı deişken bağımsız deişken nelerdir ışıkta bağıml bağımsız sabit değişkenler nedir kavanozdaki fasulebağımlı değişken bağımsız değişken ve kontrol değişken nedir
 
 

Notlar ›

 
Değişken: Değişken (İng. variable), bilgisayar ve matematik biliminde sembolik bir ifade veya bir niceliği (miktarı) ifade etmek için kullanılan semboldür.
Değişkensıcaklı: Değişkensıcaklı ya da poikloterm (eski Yunanca: DeğişkenSıcaklı), çevre sıcaklığına bağımlı hayvanlar için kullanılan bir terimdir.
Değişen yıldız: Değişen Yıldız, parlaklıkları zaman içinde değişen yıldızlardır. Parlaklıkları genelde ya çok gençken, ya da çok yaşlı iken değişir.
Değişken ikil oranı: Değişken ikil oranı (İngilizce: Variable bitrate, VBR) bir iletişim teknolojileri ve bilgisayar terimidir.
Değişken değiştirme: Değişken değiştirme, karmaşık problemleri basitleştirmek için kullanılan değişken değiştirme yöntemidir.
 

2 Yorum ›

 
  1. YILDIZ Mayıs 27th, 2015 - Saat: 18:46:09

    resimli örnek isterdim.Daha da güzel olabilirdi…

  2. YILDIZ Mayıs 27th, 2015 - Saat: 18:46:40

    resimli olsaydı daha güzel olurdu…

Bagimli Bagimsiz Degisken Ornekleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bagimli Bagimsiz Degisken Ornekleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.