Soru & CevapBasket Potasinin Yuksekligi

Basket Potasinin Yuksekligi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Basketbol Potasının Yüksekliği Kaç Metredir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Basket Potasinin Yuksekligi ve Basketbol Pota Yuksekligi hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…


Basketbol Potasının Yüksekliği Kaç Metredir?

Soru

Basketbol potasının uzunluğu kaç metre?

Cevap

Basketbol sahasının boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’ dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 24 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
beko basketbol ligi pota yüksekliği pota kaç cm basketbol posta yuksekligi basketbolda erkeklerde ve kızlarda potanın yüksekliği basketbolda erkeklerde pota yüksekliği beko basketbol ligi pota uzunluğu basketbol pota yuksekligi basketbol potasının yüksekliği kaç cm dir basketbol potasının boyu kaç cm türkiyede pota boyu
 
 

Notlar ›

 
Basketbol: Basketbol, beşer kişilik takımlar halinde elle ve topla oynanan, yüksekliği 3,05 metre olan pota adı verilen çemberden geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur.
Basketbol Erkekler Türkiye Kupası: 2007-08 sezonu 23. sü düzenlenen Basketbol Erkekler Türkiye Kupası ilk olarak 1966-1967 sezonundan başlayarak her yıl geleneksel olarak düzenlenen bir turnuva olmuştur.
Basketball Hall of Fame: Naismith Memorial Basketball Hall of Fame, Springfield, Massachusetts'te bulunan ve kariyeri boyunca olağanüstü performans ve başarı gösteren basketbolcuları, tüm zamanların en başarılı koçlarını, basketbol hakemlerini ve sporun diğer önemli kişilerini müzedir.
Basketbol Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası: Her sene Beko Basketbol Ligi sezonu açılmadan önce, geçen sezonun Beko Basketbol Ligi şampiyonuyla Spor Toto Türkiye Kupası şampiyonu arasında oynanan maçtır.
Türkiye Erkekler Basketbol Ligi: Basketbol Ligi, (Eski adı: Türkiye Erkekler Basketbol Ligi) (Şimdiki adı:Beko Basketbol Ligi), 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye'de en üst düzey profesyonel basketbol ligi. Genel olarak Türkiye Birinci Erkek Basketbol Ligi'nin Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kabul edilen ismi. Aynı zamanda ULEB'e göre Avrupa'nın en zorlu 4. ligidir. 16 takımla oynanan ligde kurulduğu sezondan günümüze kadar toplam 69 takım mücadele etme hakkı elde etmiştir. Ligde 3+2 yabancı kontenjanı kuralı uygulanmaktadır. Ayrıca takımlar istediği kadar yabancı ile sözleşme imzalayabilirler.
 

0 Yorum ›

 

Basket Potasinin Yuksekligi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Basket Potasinin Yuksekligi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.