Soru & CevapBasketbol Saha Olculeri

Basketbol Saha Olculeri

Sponsorlu Bağlantılar

Basketbol Saha Olculeri ve Basketbol Sahasi Cizimi ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Basketbol Saha Ölçüleri Nedir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Basketbol Saha Olculeri

Basketbol Saha Ölçüleri Nedir?

Soru

Basketbol saha ve pota ölçüleri ama bunlar resimli olursa çok sevinirim

Cevap

Beşer kişilik takımlar halinde elle ve topla oynanan, yüksekliği 3,05 m olan pota adı verilen çemberden geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur. Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır. James Naismith’in basketbolu Mayas kabilesinin tlahiotenie oyunundan esinlendiği düşünülmektedir.

Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır.
Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 28 m x 15 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarındadır ve çoğunlukla panyalarda cam beyazı plastik kullanılır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet bulunur. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gramdır.

Kaynak: Vikipedi

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 17 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
basketbol sahas lleri basketbol saha ölçüleri ve çizimi basketbol sahası çizimi ve ölçüleri basketbol saha ölçüleri türkçe basketbol saha çizimi ve ölçüleri basketbol sahasının ölçüleri ve çizimi basketbol saha ölçüleri basketbol sahası ölçüleri ve çizimi basketbol sahasının çizimi ve ölçüleri basketbol saha ölçüleri resimli türkçe
 
 

Notlar ›

 
Basketbol Erkekler Türkiye Kupası: 2007-08 sezonu 23. sü düzenlenen Basketbol Erkekler Türkiye Kupası ilk olarak 1966-1967 sezonundan başlayarak her yıl geleneksel olarak düzenlenen bir turnuva olmuştur.
Basketbol Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası: Her sene Beko Basketbol Ligi sezonu açılmadan önce, geçen sezonun Beko Basketbol Ligi şampiyonuyla Spor Toto Türkiye Kupası şampiyonu arasında oynanan maçtır.
Türkiye Erkekler Basketbol Ligi: Basketbol Ligi, (Eski adı: Türkiye Erkekler Basketbol Ligi) (Şimdiki adı:Beko Basketbol Ligi), 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye'de en üst düzey profesyonel basketbol ligi. Genel olarak Türkiye Birinci Erkek Basketbol Ligi'nin Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kabul edilen ismi. Aynı zamanda ULEB'e göre Avrupa'nın en zorlu 4. ligidir. 16 takımla oynanan ligde kurulduğu sezondan günümüze kadar toplam 69 takım mücadele etme hakkı elde etmiştir. Ligde 3+2 yabancı kontenjanı kuralı uygulanmaktadır. Ayrıca takımlar istediği kadar yabancı ile sözleşme imzalayabilirler.
Basketbol Kadınlar Türkiye Kupası: Türkiye Basketbol Kadınlar Türkiye Kupası (Şimdiki adı: Spor Toto Kadınlar Türkiye Kupası), Türk kadın basketbol takımları arasında oynanan kupa organizasyonudur.
 

0 Yorum ›

 

Basketbol Saha Olculeri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Basketbol Saha Olculeri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.