Soru & CevapBayraga Neden Saygi Duymaliyiz

Bayraga Neden Saygi Duymaliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin İstiklal Marşı Ve Türk Bayrağı’na Neden Saygı Duymalıyız? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Bayraga Neden Saygi Duymaliyiz ve Bayragimiza Neden Saygi Duymaliyiz ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.


İstiklal Marşı Ve Türk Bayrağı’na Neden Saygı Duymalıyız?

Soru

Istiklal marşı ve türk bayrağına neden saygı duymalıyız. Lütfen yardımcı olun.

Cevap

İstiklâl Marşı’ nın yazıldığı tarihte Anadolu’ nun birçok şehri işgal altındaydı. Muazzam bir devleti dört yıl gibi kısa bir sürede kaybeden Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi.
Maxicep.com – istiklal marsımızın anlam ve önemi
Âkif’ in İstiklâl Marşı’ nı yazması kolay olmamıştır. Bu güçlük, şairin sanatçılığı yönünden değildi. Şairi bu marşı yazmaktan alıkoyan sebep, bunun için para mükafatının konmuş olmasıydı. Türk milletinin istiklâl ve vatanseverliğini para için terennüm etmek ona ters geliyordu. Bu yüzden açılan yarışmaya katılmadı. Yarışmaya yüzlerce şiir gelmesine rağmen bunların hiçbiri beğenilmedi. Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver istenilen marşın yazılamadığı kanaatindeydi. Ona göre bu marşı ancak M.Âkif yazabilirdi. Para ödülünün kaldırıldığını söyleyerek marşı yazmasını rica etti. 724 eser arasından seçilen 7 şiir Büyük Millet Meclisi’ nde okundu ve Âkif’ in şiiri arka arkaya üç defa okunarak kabul edildi.

Burada İstiklâl Marşı’ nın belirtilmesi gereken bir yönü de gerek söz, gerekse şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki millî marşların hiçbiriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin mânalı bir şiir olmasıdır. Bu marş, Türk milleti gibi dünyaya hâkim olmuş bir milletin bir gün istiklâlini kurtarmak zorunda kalışındaki çelişkiyi de dile getirmektedir.

Mehmet Âkif, bütün şiirlerinde sosyal konulara yer veren, söylediklerini gerçekten duyan bir şairdir. İstiklâl Savaşı’ na katılanların duygu ve inançlarına bizzat sahip olduğu için onlara en iyi şekilde tercüman olmuştur.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
bayragimiza neden saygı duymaliyiz bayrağa neden saygı duyarız bayrağa neden saygı duymalıyız istiklal marsina neden saygi duymaliyiz türk bayrağımıza neden saygı duymalıyız İstiklal marsi neden saygi duymaliyiz türk bayrağına neden saygı duymalıyız bayrak ve marşa neden saygı duymalıyız bayrağımıza neden saygı duyarız bayrağa saygı ile ilgili yazı
 
 

Notlar ›

 
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.
 

0 Yorum ›

 

Bayraga Neden Saygi Duymaliyiz Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bayraga Neden Saygi Duymaliyiz ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.