Soru & CevapBayragimizin Bizim İcin Onemi

Bayragimizin Bizim İcin Onemi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Bayrağımızın Ulusumuz İçin Önemi Nedir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Bayragimizin Bizim İcin Onemi ve Bayragimizin Ulusumuz İcin Onemi hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Bayragimizin Bizim İcin Onemi

Bayrağımızın Ulusumuz İçin Önemi Nedir?

Soru

Bayrağımızın Ulusumuz için önemi nedir?

Cevap

Bayrak. Ulus simgesi. Özgür olmanın ve vatan sahibi olmanın şerefi. Bize bu vatanı armağan edenlerin kan rengi ile bezenmiş yüce ruh. Hilal; Orta asyadan bu güne kadar türklüğün simgesi ve Türler İslamiyete geçince de islemiyetin simgesi olmuştur. Yıldız; İlk kez Hilal’in yanına yıldızı Osmanlılar koymuştur ve bu yıldız sekiz köşelidir. Sekiz köşeli yıldız mitolojide zafer anlamı ve kahramanlık anlamına gelir. Yıldızı beş köşeli yapan yine Osmanlılardır. Beş köşeli yıldız ise mitolojide İnsan anlamına gelir. Bizim bayrağımızın şekilsel anlamını anlatmak bu kadar kısa değildir aslında. Anlamını anlatmak ciltler ve ansiklopediler yazmaya başlamak anlamına gelir. Düşünün ve Bayrağımıza bakarak sizde bazı anlamlar türetin. Ne kadar zor ve çok anlamlı bayrağımız olduğunu görecek ve sizde şaşıracaksınız.
Alıntı

BAYRAĞIMIZIN TARİHÇESİ

Bayragin hangi devirde hangi millet tarafindan ilk defa kullanildigina dair kesin bir tarih gösterilemiyor. Çesitli kaynaklar ilk bayragn Yahudiler, Iranlilar, Misirlilar ve Çinliler tarafindan kullanilmis olmasi ihtimalini ileri sürmektedir. Fakat hicretten 2813 yil önce Misirlilarin kullandigina dair kesin kayitlar vardir. Iskenderin Dara ile olan savaslarinda da uzun gönderler üzerine büyük bayraklar bagladigida bilinmektedir.

——————————————————————————–

Sekline ve anlamina gelince; bir millet veya cemiyetin sembolü olarak kullanilan dört köse düz yada çesitli renkler tasiyan, bazilarinda özel isaretler ve resimler bulunan bir bezdir. Önemi olan resmi bayraklarla askeri kitalarda kullanilanlarla ve gemilerin arka taraflarina çekilen bayrakalra Sancak denilir.

——————————————————————————–

Bayrak kelimesinin asli mizrak anlamina gelen batrak sözünden gelmektedir. Zamanla T harfi düsmüs yerini Y harfi almistir. Eski Türkler savaslarda mizraklarinin ucuna kirmizi bir ipek kumas parçasi takarlardi bunlara Kutas denirdi, mizraklara kumas yerine yaban öküzü kuyrugu takarlardi ki bunlara da Yak denirdi.

——————————————————————————–

Çesitli Türk topluluklari arasindaki bu deyimler daha sonradan Selçuk ve Osmanli Türkleri arasinda bayraklarin biçimlerine göre ayri ayri adlar almistir.At kuyrugundan olanlar Tug, kumastan olanlar Bayrak, ince uzun olanlara Yalav bayraklarin tepesine takilan kuyruklara Perçem veya Beçkem, alemlerede tanuk denilmistir.

——————————————————————————–

Araplarin kullandigi bayrakalrin küçüklerine liva büyüklerine urayet denilmektedir. Türk topluluklarinda Ilhanlilarin kullandigi bayragin rengi beyazdir. Selçuk Türkleri hem siyah hemde beyaz bayrak kullanmislardir. Selçuklular çifte bayrak, Iranlilar günesli ve arslanli, Timur da ejderli bayraklar kullanmislardir.

——————————————————————————–

Osmanlilardan zamanimiza kadar kullanilan bayraklara gelince; Osman gazinin kurdugu büyük beylik toprak kazançlariyla hizla büyüyüp gelistigi devrede devleti temsil eden tek renkli ve tek sekilli bir bayrak yoktu. Anadolu Selçuklu hükümdari Giyasettin Mesut tarafindan osman gaziye egemenlik alameti olarak gönderilenler arasinda bir de beyaz bayrak vardir. Türk akinlarinda ordunun basinda bu bayrak dalgalanmistir. Bu tarihten önce yani beyaz bayrak gönderilmeden Osman gazi savas bayragi olarak kirmizi bayragi seçmistir. Osman gazinin kirmiziya karsi özel bir alkasi oldugu bilinmektedir. Bu yüzden kirmizi çuhadan serpus giymistir. Asiret halki da kirmizi rengi pek sevdiklerinden kirmizi keçeden yapilmis küahlar giymislerdir.

——————————————————————————–

Osman gaziye emaret verilmesinden sonrada kirmizinin yerini beyaz bayrak almistir. Takii XV. Y.y la kadar bu tarihten sonra Osmanlilarin beyaz bayrak yerine kirmizi bayrakda kullandiklari anlasiliyor. Bu devirlerde bayrak yine tek renk ve tek sekilde degildir. Devletin çesitli askeri ve sosyal kademelerinde türlü renk ve sekillerde bayraklar kullanilmistir. Bunlar hükümdarlara, kapikulu ocaklarina, devlet büyüklerine, beylerbeyi, sancak beylerine mahsus türlü renk ve sekilde bayraklardir.

——————————————————————————–

Yeniçeri ocaginin çesitli ortalarininda özel bayragi vardir. Bunlarin sekilleri ve renkleri ayri ayridir. Üzerlerine Çapa, balik, anahtar, tavsan v.s. gibi her ortamin alameti bulunurdu. Topçu, humbaraci, lagamci gibi askeri örgütlerde bayraklari üzerine kendi alametleri olan top, humbara resimleri koyarlardi.

——————————————————————————–

XVI. Y.y.da yeniçeriler ve sipahiler ayri ayri renk ve sekillerde bayraklar kullanmislardir. Yeniçeriler ak, sipahi bölükleri kirmizi, silahtar bölükleri sari, orta ve asagi bölüklerde alaca bayrak kullanmislardir. Bu bayrak renkleri Kanuni Sulta Süleyman devrsnde yediye kadar çikmistir. Bu konuda yazilan bir eserde su bilgiler yer almaktadir. " Kanuni Süleyman zamaninda veziriazam fenk Ibrahim Pasa nemceye karsi savasa memur edildigi zaman Türk imparotorlugunun bayraklarinin adedi artirilmistir. O vakte kadar ancak dört çesit bayrak bulunuyordu. Bunlardan birisi beyaz ikisi yesil idi üzerlerine altin sirma ile kuran islenmisti. Buna üç bayrak daha ilave edildi. Hasanbey zadenin rivayetine görede bayraklardaki yildiz adedi yedi idi. Birisi beyaz, birisi yesil üçüncüsü sariydi diger dört adetten ikisi kirmizi ikisi de alaca renkli idi". Eser sahibinin verdigi bu bilgiler Osmanli kaynaklarindaki kayitlara uymaktadir. Yalniz yesil renk denizciler tarafindan kullanilmis ve gazilik alameti sayilmistir. Hükümdarlarin kullandigi beyaz bayragi devletin timsali sayabiliriz.

——————————————————————————–

buggünkü kirmizi bes köseli ayyildizli bayraga dogru ilk adim ikinci Mahmut zamaninda atilmistir. Ayla beraber yildiz seklinin kullanilmasi ise XVIII. Y.y sonlarinda ve III. Selim devrinde görülür. Yalniz o zaman ki yildiz sekli 8 kolludur kol adedi sekizden bese Abdülmecit zamaninda indirilmistir. Böylece XIX. Y.y.’in ilk yarisindan itibaren bugünkü sekli ile ay yildizli bayrak Osmanlilarin devleti temsil eden resmi ve milli bayragi oldu. Ayrica padisahlara mahsus olan bayraklarin üzerlerinde tugra gibi özel isaretler vardi.

——————————————————————————–

!922 yilinda saltanatin kaldirilmasi üzerine günesli ve tugrali bu özel bayraklar yerine hilafete mahsus yesil zemin ortasinda sekiz suali beyaz ayyildizli bir sancak kabul edildi. Hlafetinde kaldirilmasiyla Cumhuriyet hükümetince 1925 yilinda bir bayrak talimatnamesi yapildi. Böylece milli bayrakla savas ve ticaret gemilerine mahsus bayraklarin sekli tesbit edilmistir.

——————————————————————————–

Sonradan milli bayraga ve bunun sekline daha kesin ve resmi mahiyet verilmek üzere B.M.M’ since 29 Mayis 1936 tarihinde bir kanu kabul edildi.1937 yilinda da bu kanunun uygulama seklini tesbit eden Türk bayragi nizamnamesi nesredildi ve böylece bugünkü ayyildizli bayragimiz kesin seklini almis oldu.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 22 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
bayraklar ve isimleri bayrağımızın bizim için önemi kısa bilgi ulus bayrakları hakkında kısa bilgi ülkelerin bayrakları nelerdir bayrak ve vatanın hayatımızdaki önemi bayrağın önemi nedir kisaca BAYRAGIN HAYATIMIZDFAKİ ÖNEMİ bayragimizin rengini nereden almistir bayragımızın önemini nedir kısa bayrağımızın hayatımızdaki önemleri nelerdir
 
 

Notlar ›

 
Bizimkiler: * Bizimkiler (dizi)
Bizim Ev (dizi): Bizim Ev (Özgün adı: Full House), ABD yapımı sitkom. Eylül 1987'de başlamış, 1995 yılına kadar Amerikan ABC televizyonunda gösterilmiştir.
Bizimkiler (dizi): Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanmış, Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisidir.
Bizim Mahalle: Bizim Mahalle, şu anlamlara gelebilir,
Bizim Yenge: Bizim Yenge, 17 Ağustos 2011 tarihinde yayına başlayan ve 31 Aralık 2011 tarihinde sona eren bir Türk televizyon dizisidir.
İçindeki Yabancı: İçindeki Yabancı 2007 ABD-Avustralya ortak yapımı filmdir. Özgün adı The Brave One dır. Senaryosunu Roderick Taylor ve Bruce A.
İçinde Aşk Var: İçinde Aşk Var, Işın Karaca'nın ikinci solo albümü. 19 Aralık 2004'te piyasaya çıktı. 1 tane de kendi bestesisin bulunduğu albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel, Suat Suna, Ümit Sayın gibi isimlerin beste ve sözleri bulunmaktadır.
İçinden tren geçen şehirler (TV Programı): İçinden tren geçen şehirler, TRT tarafından özel bir şirkete yaptırılan yurt içi belgesel programıdır.
Drizzt Do'Urden: Drizzt Do'Urden Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) kurulumunda yer alan hayali bir kahramandır. Irkı olan drow'ların şeytan ve kötülük dolu adetlerini reddederek Karanlıkaltı'ndan (Underdark) ayrılmış ve yeryüzünde yaşamaktadır.
 

0 Yorum ›

 

Bayragimizin Bizim İcin Onemi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bayragimizin Bizim İcin Onemi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.