Soru & CevapBebegin Kirki Nasil Cikarilir

Bebegin Kirki Nasil Cikarilir

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Bebek Kırklama Diye Bir Şey Var Mıdır? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Bebegin Kirki Nasil Cikarilir ve Bebek Kirklama ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Bebegin Kirki Nasil Cikarilir

Bebek Kırklama Diye Bir Şey Var Mıdır?

Soru

Kırklama adeti hangi illerde nasıo yapılır dersim varda yarına 13 kasım perşembe ye hemen cevaplarsanız memnu olurum

Cevap

Kırklama geleneği tahminen şamanist dönemlerden günümüze kadar gelen bir gelenektir. Bebek kırkıncı gününü doldurduğunda artık kötü güçlerin etkisinden kurtulduğuna inanılır ve ve bi nevi kutlama yapılır

Ege’ de bir inanışa göre doğumdan sonra kırk gün içerisinde anne ve bebek her türlü hastalık tehlikesine açıktır. Bu nedenle aile büyükleri tarafından loğusa kadın evde yalnız bırakılmamaya özen gösterilmektedir. Bebek kırkı dolmadan dışarı çıkarılmamakta, başka kırklı kadın ve çocuğu ile karşılaştırılmamaya dikkat edilmektedir.

Anne ve bebek kırk gün sonra “ kırklanmaktadır”. Yalnız Ev Köyü’ nde bu töre yalnızca kadınlar tarafından yerine getirilmektedir. Anne ve bebeğin, kırklama işleminden sonra tüm tehlikelerden kurtulacağına inanılmaktadır. Tüm akrabaların toplandığı bu törende içinde ayak değmeyen yerden toplanan kırk tane çakıl taşının olduğu kırklama suyu ile bebek yıkanmaktadır. Bunu anne ve bebeğin tüm kirli giysilerinin yıkanması izlemektedir. En son olarak kırklama suyu ayak değmeyecek bir yere dökülmektedir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 26 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
bebegin kirki nasil cikarilir bebek nasıl kırklanır bebek kırkı nasıl çıkarılır kırk çıkarma nasıl yapılır bebeklerin kırkı nasıl çıkarılır bebek kırklaması nasıl yapılır kırk nasıl çıkarılır yeni dogan bebek nasil kirklanir bebeklerde kırk çıkarma anne nasıl kırklanır
 
 

Notlar ›

 
Kirke: Büyücü tanrıça Kirke, tıpkı Kalypso gibi Odysseus'un maceralarında başlıca rolü olan kişilerdendir. Güneşin kendisini temsil eden tanrı Helios ile Okeanos'un kızı olan Perseis'in kızıdır.
Gediminas Kirkilas: Gediminas Kirkilas Litvanya'nın başbakanlarındandır.
 

0 Yorum ›

 

Bebegin Kirki Nasil Cikarilir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bebegin Kirki Nasil Cikarilir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.