SağlıkGenel SağlıkAnne ve Çocuk SağlığıBebeklerde Bıngıldak Erken Kapanırsa

Bebeklerde Bıngıldak Erken Kapanırsa

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Bıngıldak Erken Kapanırsa Ne Olur? hakkında özet bilgiler içerir. Bebeklerde Bıngıldak Erken Kapanırsa ve Bıngıldağın Erlen Kapanması hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Bebeklerde Bıngıldak Erken Kapanırsa

Bıngıldak Erken Kapanırsa Ne Olur?

Bıngıldak Erken Kapanırsa Ne Olur?

Bebeklerde Bıngıldak Erken KapanırsaYenidoğan bebekte anne-babalar bebeğin başına dokunmaktan korkarlar. Çünkü bebeğin kafasının üzerinde bıngıldak adı verilen yumuşak kısımlar vardır ve dokunulduğunda hafifçe içeri çöker. Aslında bıngıldaklar dokunmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Bıngıldağın iki önemli görevi vardır:

1.Doğumu kolaylaştırmak
2.Bebeğin beyninin dışarıya doğru rahatça büyüyebilmesini temin etmek.
Bebeğin kafasında altı tane bıngıldak vardır. Elle dokunduğumuzda ancak iki bıngıldağı fark edebiliyoruz.

Bebeğin fark edemediğimiz bıngıldakları doğumdan sonraki 2 ile 3 ay arasında kapanır.
Öndeki bıngıldak, alnın hemen üzerinden başlar ve genişliği beş santimetreye kadar varabilir. Şekli baklava dilimine benzer. Bu bıngıldak bebek altı aylıkken kapanmaya başlar, 18 aylık olduğunda tamamen kapanır. Ön bıngıldağın dört aydan erken kapanması beyin gelişimini, büyümesini engelleyebileceği için dikkatli olunmalıdır. Arkadaki bıngıldak ise, kafanın arkasında küçük ve üçgen bir şekil olarak görülür. Öndeki bıngıldağa göre daha az farkedilen bu bıngıldak, üçüncü ayda kapanır. Bıngıldakların geç kapanması, bir hastalık belirtisi olabilir. Tiroit hormonu eksikliği ya da D vitamini yetersizliğinde bıngıldaklar geç kapanabilir.

Bebek doğarken kafatası kemikleri henüz tam gelişmemiştir ve son şeklini almamıştır. Zaten böyle olması gerekir. Çünkü bebek, dış dünya ile tanışmadan önce, doğum kanalından geçmesi gerekir. Sert kafatasıyla geçemeyeceği bu kanalı, ayrık kafatası kemikleri ve arasındaki esnek doku sayesinde zarar görmeden geçer. Bıngıldak adı verilen bu boşluklar sayesinde kafatası kemikleri birbirine yaklaşır; hatta üst üste bile binebilir. Böylece bebeğin kafası, doğum kanalının şeklini alır ve doğum bu sayede gerçekleşir. Ayrıca bebeğin beyni de, bu sıkışmadan dolayı zarar görmez.

Ayrıca kafa kemiklerinin, ayrık ve yumuşak olması, beynin büyümesine imkan sağlar. Beyin büyümesi sürdükçe kafa kemiklerindeki eklem yerleri ve bıngıldak yumuşak olduğu için kafatası büyümesi mümkün olmaktadır. Oysa bıngıldaklar olmasa, kafatası kemikleri büyüyemeyeceği için beyin de küçük kalır. Kafatasının büyümesi sadece beynin büyümesiyle olur.

İshalli bir bebekte içine doğru çökmüş bıngıldak, bebeğin su ihtiyacı olduğunu gösterir. Acilen bebeğe yeterli miktarda su verilmesi gerekir. Bu durumda çocuk doktorunuzu arayınız. Bıngıldağın olduğundan fazla çıkıntılı durması da , kafa içi basıncının arttığına işaret eder ve doktor kontrolü gerekir.

linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 22 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
bıngıldak erken kapanırsa ne olur bebeklerde bıngıldak erken kapanırsa ne olur bingildak com bebeklerde bingildak erken kapanirsa bebeğin bıngıldağı erken kapanırsa ne olur bebeklerin bıngıldağı erken kapanırsa ne olur bebeklerde bıngıldağın erken kapanması NEDEN OLUR bebeğin bıngıldağının erken kapanması bıngıldak en erken ne zaman kapanır bebeğin bıngıldağına bastırılırsa ne olur
 
 

Notlar ›

 
Erken Tunç Çağı: Anadolu ve Trakya'da yaklaşık M.Ö. 3000-2000 yılları arasına tarihlendirilen Erken Tunç Çağı (İlk Tunç Çağı), genel karakteri ile üzerinde tapınak ve idari binaların da bulunduğu organize, tahkimli, bağımsız şehir devletlerinden oluşan bir dönemi kapsar.
Erken boşalma: Erken boşalma, prematür ejakülasyon veya ejaculatio praecox, en sık rastlanan cinsel işlev bozukluğudur.
Yeni Çağ: Yeni Çağ veya Erken Çağdaş Dönem, tarih çağlarının üçüncüsüdür.
Erken dönem Anadolu Türk mimarisi: Erken dönem Anadolu Türk mimarisi Türk kavimlerinin Anadolu’ya göç etmeye başladığı dönem ile Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu dönem arasındaki mimariyi inceler.
Erkenek (mitoloji): Erkenek (erkecel, erkecey, ernek, irkenek, irkeyel de olur), Türk ve Tatar halk inancında armak boyunda bir insan.
 

0 Yorum ›

 

Bebeklerde Bıngıldak Erken Kapanırsa Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bebeklerde Bıngıldak Erken Kapanırsa ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.