Soru & CevapBeydeba Eserleri

Beydeba Eserleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Beydeba Kimdir, Hayatı Ve Eserleri Hakkında Bilgi Verir Misiniz? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Beydeba Eserleri ve Beydeba Ve Eserleri ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Beydeba Eserleri

Beydeba Kimdir, Hayatı Ve Eserleri Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

Soru

Bydeban örneklri

Cevap

Beydeba
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara

Beydeba, Milattan Önce 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü Çin yazarıdır. Mehmet Küşteri[1] adlı bir Türk yazarının Şeceret-ül-Beşer adlı eserinde belirttiğine göre Beydeba, M.S.81 yılında doğmuştur; musikinin mucididir. Nasihat-El-Külliye adında bir eseri Arapça’ya çevrilmiştir. [2]

Beydeba’ nın hayatı hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Gerçek ismi ve ırkı üzerine birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin çoğu, adı Ketku olan bir Türk alimi olduğu kanısındadır. Şam’ da doğup, sonraları Çin’ e göç ettiği çok rivayet edilir. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kaytr ve Hablu’ yu Depşelem isimli bir Çin Hükümdarı döneminde kaleme almış ve eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem’ e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz. Eser, adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “ doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen " Kaytr" ile “ yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen " Hablu". Beydeba, hiç kuşkusuz, Çin edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir. Eserlerinden biri de " Bülbül ile Bağcı"’dır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 20 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
beydeba eserlerı beydeba ve eserleri beydeba eserleri nelerdir beydebanın eserleri beyde bağ eserleri beydeba ve eserleri hakkında bilgi beydeba ve eserleri hakkında kısa bilgi deydeba eserlerı fabl yazarları ve eserlerí kaytr ve hablu genel ozellıklerı
 
 

0 Yorum ›

 

Beydeba Eserleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Beydeba Eserleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.