SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamBilek Sinir Sıkışması

Bilek Sinir Sıkışması

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı El Bileğinde Sinir Sıkışması hakkında özet bilgiler içerir. Bilek Sinir Sıkışması ve El Bileği Sinir Sıkışması Nedenleri hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Bilek Sinir Sıkışması

El Bileğinde Sinir Sıkışması

El Bileğinde Sinir Sıkışması

El bileğinden avuç içi ve parmak içlerine doğru yayılan ağrı ve uyuşukluğunuz varsa median sinirin el bileği seviyesinde sıkıştığı akla gelmelidir. Böyle hastalar özellikle gece uykudan en fazla işaret ve orta parmak uçlarına yayılan ağrı, uyuşukluk, karıncalanma şikayetleri ile uyanan kimselerdir. Hasta ağrının geçmesi için elini kuvvetlice sallama ihtiyacı duyar. Bu ağrı zamanla günlük işlerde de kendini gösterir.

Özellikle ince işler yapılırken daha fazladır. Bir süre sonra ağrıya elde beceriksizlik eklenir. Eğer hastalık ihmal edilirse elde kuvvet kaybı ve hastalarda atrofi (incelme), kalıcı duyu kayıpları ile hastalık ilerler. Median sinir bileğinde kemik ve el bileği transvers karpal ligament dediğimiz bir zardan oluşan tunelden geçerek avuç içine girer. Baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağın yarısının duyusunu; el kaslarının hareketini sağlar. Sinirin kanal içinde sıkışması yukarıdaki şikayetlere sebep olur. Karpal tunel sendromunun sebepleri; En sık el bileği zarında kalınlaşma El bileği kırıklarında yanlış kaynama El bileği kanalındaki tümeral kitleler Gebelik, ilk bulguları gebelik ile başlayan hastalarda gebeliğin bitmesi ile bulgular genellikle geriler.

Hastanın şikayetleri ve muayenesi genellikle tanı koydurucudur. Muayene sırasında el bileğine bir takım pozisyonlar verilerek yapılan testlerde ağrı artar. EMG denilen sinirin elektrik akım ölçüleri yüzde 95 oranında tanı koydurucudur. Karpal tunel sendromunun kesin tedavisi cerrahidir. Ameliyat sinir sıkışıklığını ortadan kaldırıp sinirin rahatlamasını sağlar. Operasyon yalnızca kolun uyuşturulması ile yapılır ve hasta aynı gün taburcu edilir. Bunun dışında birtakım ilaçlar, istirahat alçıları, sinir etrafına yapılan iğneler ve fizik tedavi geçici rahatlık sağlar ama kesin çözüm değildir. OP. DR. AKİF TEKÖZ

Bilek Sinir Sıkışması

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 24 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ellerde sinir sıkışması sinir sıkışmasına iyi gelen bitkiler avuç içindeki sinir sıkışmasına ne fada eder hamilelikte sinir sıkışması eller kol bileğinde zar sıkışması olurmu kol bilek sinir sıkışması sağ bilegin üst kısmındaki sinir sıkışması sağ eldeki sinirsıkışması dişlere etki eder mi sinir sıkışması el bileğinde sinir sıkışması ne demektir sinir sıkışması ellerinde
 
 

Notlar ›

 
Bilek güreşi: Bilek güreşi, iki kişinin özel hazırlanmış ve dirseklerin koyulduğu bir masada karşısındakinin bileğini yere yapıştırmaya çalıştığı atletik karşılaşma.
Bilek, Muş: Bilek, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Bilekli, Hozat: Bilekli, eski adı Mixsor, Tunceli ilinin Hozat ilçesine bağlı bir köydür.
Karpal tünel sendromu: Karpal Tünel Sendromu (kısaca KTS), parestezi, ağrı, uyuşma ve diğer belirtilerin neden olduğu medyan nöropati tuzağıdır.
Sinir sistemi: Sinir sistemi veya Sinir ağı, hayvanların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen bir organ sistemidir. Sinir sistemi iki bölümden oluşur. Merkezi sinir sistemi (MSS) ve çevresel sinir sistemi (ÇSS). MSS, beyin ve omurilikten oluşur. ÇSS, MSS'yi vücudun diğer tüm kısımları ile bağlayan uzun fiberlerden oluşur. ÇSS, motor nöronları, dolaylı istemli hareket, otonom sinir sistemi, sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistemi, düzenli istemsiz işlevler ve enterik sinir sisteminden oluşur.
Sinir hücresi: Sinir hücresi ya da nöron sinir sisteminin temel fonksiyonel birimidir. Çeşitli biçim ve büyüklüklerde olabilir.
Nöroloji: Nöroloji, genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.
Sinir bilimi: Sinir bilimi sinir sisteminin yapısı, işlevi, gelişimi, genetiği, biyokimyası, fizyolojisi, farmakolojisi ve patolojisi ile ilgilenen bilim dalıdır.
 

0 Yorum ›

 

Bilek Sinir Sıkışması Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bilek Sinir Sıkışması ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.