Soru & CevapBilgisayar Ses Ayarlari

Bilgisayar Ses Ayarlari

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Ses Ayarlari ve Ses Ayari Denetimi İndir ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Ses Ayarı Denetimi Özelliğini Nasıl Aktifleştiririm? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Bilgisayar Ses Ayarlari

Ses Ayarı Denetimi Özelliğini Nasıl Aktifleştiririm?

Soru

Ya bnm laptopumda ses ayarı denetimi kayıp önceden vardı şimdi yok

Cevap

Windows XP tabanlı bir bilgisayarda, aşağıdaki davranışlardan bir veya her ikisiyle karşılaşabilirsiniz:

 • Ses Ayarı simgesi, artık görev çubuğunun sağ kenarındaki bildirim alanında görüntülenmemektedir.
 • Bildirim alanına ses ayarı simgesini eklemeye çalıştığınızda (Denetim Masası’ndaki Ses Efekti ve Ses Aygıtları yardımcı programında Ses Ayarı sekmesinde Görev çubuğuna ses simgesi yerleştir onay kutusunu işaretleyin), aşağıdaki hata iletisini alırsınız: Ses Denetimi programı yüklenmemiş olduğundan Windows, görev çubuğu üstünde ses denetimini gösteremiyor. Bunu yüklemek için Denetim Masası içindeki Program Ekle/Kaldır’ı kullanın.
 • çözüm:

Bu sorunu çözmek için, Windows XP CD’sinden bilgisayarınızın sabit diskindeki sistem_köküSystem32 klasörüne Sndvol32. exe dosyasının yeni bir kopyasını ayıklayın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Windows XP CD-ROM’unu bilgisayarınızın CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsüne yerleştirin. CD-ROM’u yerleştirirken otomatik olarak başlamasını önlemek için ÜSTKRKT tuşunu basılı tutun.
 2. Başlat’ı ve ardından Çalıştır’ı tıklatın.
 3. Aç kutusuna cmd yazın ve sonra Tamam’ı tıklatın.
 4. Aşağıdaki satırları, her birinden sonra ENTER tuşuna basarak komut istemine yazın. Burada; CD-ROM sürücüsü, bilgisayarın, Windows XP CD-ROM’unu içeren CD-ROM veya DVD-ROM’unun sürücü harfidir; sistem_kökü, Windows sistem dosyalarının bulunduğu yol ve klasör adıdır (genellikle C:Windows): CD-ROM sürücüsü:
  cd i386
  expand sndvol32. ex_ sistem_köküsystem32sndvol32. exe

  Bu komutta " ex_" ile " sistem_kökü" arasında bir boşluk olduğuna dikkat edin.

  Örneğin bilgisayarınızın CD-ROM sürücüsü E sürücüsü ise ve Windows sistem dosyaları C:Windows klasöründe ise, komut istemine aşağıdaki satırları yazın (her satırdan sonra ENTER tuşuna basarak): e:
  cd i386
  expand sndvol32. ex_ c:windowssystem32sndvol32. exe

 5. Exit yazarak komut isteminden çıkın.
 6. Ses Denetimi’ni başlatabildiğinizi ve bildirim alanında Ses Ayarı simgesinin görüntülendiğini (bu seçeneği belirlediyseniz) doğrulayın.

Sonuç olarak Ses Denetimi programını çalıştıramazsınız ve bilgisayarınızın ses ayarı ve ses seviyesi ayarlarını yapamazsınız.

neden: Bu davranış Sndvol32. exe dosyası bozuk veya eksikse oluşabilir

daha fazla bilgi için. İngilizceniz varsa: Aşağıya da bir gözatın.

Varsayılan olarak, Ses Ayarı simgesi Windows XP’de bildirim alanında görüntülenmez.

Ses ayarı simgesini bildirim alanında görüntüleme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası’ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
( ) NASIL YAPILIR: Windows’da Ses Ayarı Simgesini Bildirim Alanında Görüntüleme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir. )
Bildirim alanında görüntülenen simgeler hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası’ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
( ) Windows Sistem Tepsisi Simgeleri (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir. )
Ses sorunlarını giderme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası’ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
( ) Windows XP’de Ses Sorunlarını Gidermek için Kaynaklar

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 19 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ses ayarı denetlemeyi indir ses ayarı denetimi indir bilgisayar ses ayarları ses ayarları indir ses ayarı ses ayarı indir ses denetimi indir bilgisayarda ses ayarları pc ses ayarları bilgisayar ses ayarı
 
 

Notlar ›

 
Video oyunu: Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.
Bilgisayar bilimi: Bilgisayar bilimi, bilgi ve hesaplamanın kuramsal temellerini ve bunların bilgisayar sistemlerinde uygulanabilmeleri sağlayan pratik teknikleri araştıran bir bilim dalıdır.
Bilgisayar mühendisliği: Bilgisayar mühendisliği, temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veritabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır.
Yazılım: Yazılım (İng. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır.
 

0 Yorum ›

 

Bilgisayar Ses Ayarlari Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bilgisayar Ses Ayarlari ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.