Soru & CevapBolgemizin Yuzey Sekilleri

Bolgemizin Yuzey Sekilleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Marmara Bölgesi’nin Yeryüzü Şekilleri Nasıldır? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Bolgemizin Yuzey Sekilleri ve Marmara Bolgesinin Yer Sekilleri ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Bolgemizin Yuzey Sekilleri

Marmara Bölgesi’nin Yeryüzü Şekilleri Nasıldır?

Soru

Marmara bölgesinin yeryüzü şekilleri nelerdir

Cevap

Yer şekilleri
Dağlar
Yer şekilleri bakımından sade görünümlü olan bölge, bölgeler arasında ortalama yüksekliği en az olandır. Samanlı, Yıldız, Koru, Ganos, ve Biga Dağları bölgedeki başlıca dağ sıralarıdır. En yüksek dağ kütlesi Uludağ’ dır.

Ovalar
Ergene, Adapazarı, Yenişehir, Karacabey, İnegöl ve Balıkesir bölgenin önemli ovalarıdır.

Platolar
Bölgede aşınmış tepelikler, dalgalı araziler, geniş yer tutar. Çatalca, Kocaeli, Biga ve Gelibolu platoları yer alır.
Yayla ve vadisi yok.

Akarsular ve Göller
Akarsular
Ergene, Susurluk ve Sakarya bölgenin önemli akarsularıdır. Ayrıca Biga Yarımadası’ nda (Çanakkale Boğazı çıkışında) denize dökülen Karamenderes ile Marmara Denizi’ ne dökülen Kocabaş çayları bulunur.

Göller
Bölgenin Güney Marmara Bölümü’ nde tektonik oluşumlu, büyük tatlı su gölleri bulunur. Bunlar İznik Gölü, Ulubat Gölü, Manyas Gölü ve Sapanca Gölü’ dür. Durusu (Terkos), Büyük Çekmece ve Küçük Çekmece gölleri ise kıyı set gölleridir. Ayrıca bölgede birçok baraj gölü de bulunmaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 17 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
istanbulun yüzey şekilleri marmara bölgesinin yüzey şekilleri nelerdir bolgemizin ve ilimizin yuzey sekilleri hakkinda bilgi sosyal bilgiler bölgemizin yüzey şekilleri ile ilgili sorular marmara dağları ve yüzey şekilleri marmara bölgesinin yüzey şekilleri nelerdir kısa cevaplar marmara bölgesinin yüzey şekilleri hakkında bilgi marmara bölgesinin yüzey şekilleri marmara bölgesinin yer şekilleri grafiği marmara bölgesinde bulunan dağlar yüzey şekilleri
 
 

Notlar ›

 
Yüzey bilimi: Jeomorfoloji (jeo, Eski Yunanca kelimeler ' = "yer", morfo ' = "şekil" ve -loji ' = "bilim"'den; yüzey bilimi ya da yerşekli bilimi de denir) yardımcı dalı jeoloji olan ve Yer'in yüzey şekillerinin tanımlanmasını ve oluşum süreçlerinin açıklanmasını konu edinen bilim dalıdır.
Yüzey: Yüzey, matematikte ve özellikle topolojide iki boyutlu çokkatlı. İki gerçel değişkenli ve gerçel değerli bir fonksiyonun üç boyutlu uzayda (R³) grafiği tipik yüzey örneğidir.
Yüzey gerilimi: Yüzey gerilimi, fizikokimyada bir sıvının yüzey katmanının esnek bir tabakaya benzer özellikler göstermesinden kaynaklanan etkiye verilen addır.
Yüzey aktif madde: Suda veya sulu bir çözeltide çözündüğünde yüzey gerilimini etkileyen (çoğunlukla azaltan) kimyasal bileşik.
Yüzey pürüzlüğü: Yüzey pürüzlüğü ya da yüzey kalitesi, parçanın yüzeyinde imalat yönteminden meydana gelen takım izleri, hatalar ve dalgalar gibi düzgünsüzlüklerin toplamına verilen isimdir.
 

0 Yorum ›

 

Bolgemizin Yuzey Sekilleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Bolgemizin Yuzey Sekilleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.