SağlıkBoyun Ağrısı Nasıl Geçer

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun ağrısı birçok farklı türde olabilir. Boyun ağrısını geçiren şeyler boyun ağrı türüne göre değişir. Ama genel olarak özetlemek gerekirse sıcak uygulamak kasları gevşeteceğinden boyun ağrısını geçirir diyebiliriz. Ayrıca ağrı kesici hapları kullanabiliriz.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısını geçirmek için tam 9 önerimiz var!

 1. Yüzüstü yatmaktan kaçının. Bu pozisyon boynunuza fazladan yük bindirmektedir. Boynunuzun doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçin.
 2. Dişlerinizi sıkmamaya gayret edin. Bu hareket boyun kaslarınızı gerebilir.
 3. Olabildiğince faal olun. Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyun ağrısı geliştirme olasılığı çok daha azdır.
 4. Zihinsel stres oranını düşürmeye çalışın. Boyun bölgesindeki gerilmeler kas zorlanmalarına neden olabilir. Dahası, olumlu bir yaklaşım takınmak boyun ağrınızla ilgili endişe etmenize veya sinirlerinizi bozmanıza engel olacaktır.
 5. Aracınızdaki kafa desteğini ayarlayın. Doğru ayar, başınızı ve boynunuzu daha iyi destekleyecektir.
 6. Telefonda konuşurken ahizeyi kafanız ve omzunuz arasında sıkıştırmaktan kaçının. Telefonda çok konuşuyorsanız kafanıza yerleştireceğiniz bir kulaklık-mikrofon tertibatı edinin.
 7. Ekran göz hizasına gelecek şekilde çalışma masanızı, koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın.
 8. Masabaşı işiniz varsa sık sık gerinin. Omuzlarınızı yukarı doğru kulak hizasına kadar yükselttikten sonra düşürebildiğiniz kadar düşürün. Bunu beş defa tekrar edin. Kürek kemiklerinizi birleştirin ve beş saniye süreyle öyle durduktan sonra gevşeyin. Yan boyun kaslarınızı esnetmek için oturur pozisyonda sol elinizle koltuğunuzun oturağına tutunarak gövde ve boynunuzu zıt tarafa doğru eğin. Ardından bu hareketi sağ elinizle tekrar edin.
 9. Uzun süreler araç kullanıyor veya bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız sık sık mola verin. Boynunuza fazladan yük bindirmemek için kafanızla omurganızı düz bir çizgi halinde tutmaya gayret edin.

Boyun ağrısına masaj iyi geliyor

Boyun ağrısına karşı omurgaya elle yapılan masajın, fizik tedavisinden daha etkili olduğu belirlendi. Hollandalı bilim adamları tarafından 183 hasta üzerinde hazırlanan araştırmada, 18-70 yaşları arasındaki hastaların 60’ına elle masaj, 59’una egzersiz ağırlıklı fizik tedavisi, 64’üne de ilaç tedavisine başlandı. Rahatsızlıklarıyla ilgili olarak bilgilendirilen ve kendilerine tavsiyelerde bulunulan hastaların 26 hafta süren tedavisinden sonra, masaj yapılan hastaların diğerlerine göre daha çabuk iyileştiği ve rahatsızlığın önemli ölçüde giderildiği gözlendi. Araştırmayla ilgili rapor, British Medical Journal adlı dergide yayımlandı.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer Tedavisi

Boyun ağrısında sıklıkla kullanılan iki yöntem vardır. Bunlar sırasıyla;

 • Nöral Terapi
 • Akupunktur

Boyun Ağrısı Geçirme Nöral Terapi Yöntemi

Nöral Terapi: Fıtık ya da kireçlenme olarak bilinen proplemlerin temelinde kanlanma sorunu yatar.

Tüm omurgada olan kas spazmları ve vücudun yükünü taşımasına bağlı olarak meydana gelen mekanik bası omurganın kanlanmasını azaltıcı etki gösterir.

Bu olay vücudun kendi kendini yenileme ve iyileştirme potansiyelinin düşmesine neden olur. Nöral terapi uygulanmak suretiyle omurganın kanlanması arttılır ve iyileşme süreci hızlanır. Bu yüzden nöral terapi bütün bel, sırt ve boyun sorunlarında kullanılmaktadır.

Nöral terapi Procain adlı maddenin sorunlu bölgeye küçük iğnelerle enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. Procain tüm hücrelerin ve vücudun iletişimini gerçekleştiren otonom sinir sistemini anında etkileyerek, çalışması için uyarıyor. Ağrı sinir sisteminin çalışmasındaki bir sorundan kaynaklandığı için bu uygulama bel, boyun, baş ağrısı, migren gibi ağrıların giderilmesinde etkili oluyor.

Nöral terapi uygulaması herkese göre değişebilmekle birlikte genellikle 10 seans olmaktadır.

Boyun Ağrısı Geçirme Akupunktur Yöntemi

Akupunktur: Migren, baş ağrıları, boyun, bel fıtığı omuz ve diz ağrıları gibi ağrılı hastalıklarda kullanılan bir yöntemdir. Akupunktur tedavisi genellikle 15-20 seans olur ve her seans 20-45 dakika sürer.
Akupunkturun ağrı üzerinde etkisi vardır.

Ağrı kesici etkisi olan endorfin adlı maddeyi beyinden salgılatır.

Kas gevşetici etkisi olan GABA salgılanmasını uyarır.

Beyinden streoid adı verilen maddenin salgılanmasını uyarır. Bu madde ağrıya neden olabilen ödemi çözerek rahatlama sağlar.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 19 Nisan 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
boyun ağrısını ne geçirir boyun agrisi nasil gecer boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer boyun ağrısı geçirme boyun ağrısını ne giderir boyun fıtığı ağrıları nasıl geçer boyun düzleşmesi ağrısı nasıl geçer boyun ağrısı ne geçirir boyun ağrılarını ne geçirir boyun ağrısını geçirmek
 
 

Notlar ›

 
Boyuncuk (bitki): Boyuncuk, Stilus olarak da bilinir, yumurtalığın tepesinden çıkan kısa veya uzun, tek veya parçalı, ucunda tepeceği taşıyan yapı.
Boyunburan: Boyunburan, ağaçkakangiller (Picidae) familyasının Jynx cinsinden ağaçkakanlardan ayrı bir grup oluşturan kuş türlerinin ortak adı.
Boyuncuk, Güçlükonak: Boyuncuk, Şırnak ilinin Güçlükonak ilçesine bağlı bir köydür.
Boyuncak, Taşlıçay: Boyuncak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
Geçerli, Gürpınar: Geçerli, Van ilinin Gürpınar ilçesine bağlı bir köydür.
Geçerken almak: Bir Piyon, tehdit ettiği bir karenin üzerinden, ilk diziliş durumundan 2 kare ilerleyerek geçen rakip piyonu sanki tek kare ilerlemiş gibi alabilir.
 

3 Yorum ›

 
 1. Melisa Eylül 8th, 2013 - Saat: 23:50:47

  Çok teşekkür ederim bilginiz için bu sayfayı sık sık kullanacağım.

 2. AYŞE KÜÇÜK Ocak 8th, 2014 - Saat: 12:16:08

  BENİM COK UZUN ZAMANDIR BOYNUM AGRIYOR KULLANMADIGIM İLAÇ KALMADI KOLLARIMDA UYUŞMA OLUYOR NE YAPMALIYIM NE İLAÇ KULLANMALIYIM

 3. yusuf dogan Aralık 26th, 2014 - Saat: 17:33:30

  Selam benim boynum agriyor bir cok doktora gittim bir cozum bulamadim . Yatiyom sabaha kalkiyom bas agrisi boyun agrisi duramaiyom agridan . Ben kendi kendime zeytin yag suruyom biraz agrisi hafifliyor. Bana ne inerirsiniz tsk

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Boyun Ağrısı Nasıl Geçer ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.