SağlıkBoyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar başından kalkmayanlar bilirler. Boyundan ağrı başlar tüm omurgaya yayılırmış gibi tüm vücudu kaplar. Başınız ağrır ve kendinizi işinize veremezsiniz. Boyun düzleşmesi masa başı işler ve bilgisayar başında oturanlar için çok sıkıntı verebilir. Boyun düzleşmesinden birkaç basit hareket yaparak hem önleyebilir hem de daha sağlıklı bir boyuna kavuşabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyunda en sık rastlanılan problem boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde “C” harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse baş ağrıları sıklaşır ve ağrı kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun gerginliği boyun fıtıklarına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk, güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bütün bunlar ne kadar önemli bir rahatsızlık olduğunu gösterir.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

İlk olarak Fleksiyorta direnç ;
Ellerimizi alnımıza koyarız ve başımızı ön tarafa doğru itmeye çalışırken ellerimizle engel olmaya çalışırız. Ve içimizden 10’a kadar sayarız ve bırakırız. Bu egzersizi 3 set olmak üzere tekrarlıyoruz. Fakat her zaman olduğu gibi ilk sette 10’a kadar sayıyorsak 2.ci egzersiz setimizde 12 3.setimizde 14’e kadar sayarak bu egzersiz hareketini gerçekleştiriyoruz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Ekstansiyona dirençte ise ellerimizi başımızın arkasına koyduktan sonra başımızın arkasına dikkat edin ense ile karıştırmayın,ve başımızın arkasına koyduktan sonra başımızı arkaya doğru itmeye çalışırken ellerimizle engel olmaya çalışırız. Ve içimizden 10’a kadar sayarız ve bırakırız. 15-30 saniye mola verdikten sonra tekrar aynı hareketi, uygularız. Her seti biraz daha arttırmanız egzersizin daha iyi olmasını sağlar.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Yana eğilmeli direnç ise sağ elimizi yüzümüzün sağ tarafına aşağıdaki resimdeki gibi koyuyoruz. Daha sonra başımızı sağa doğru itmeye çalışırken sağ elimizle engel olmaya çalışıyoruz bu şekilde boyun kaslarımızı çalıştırarak daha güçlü hale getiriyoruz. Bu hareketi yaparken yine 10’a kadar sayıyoruz, ve her sette bu sayıyı arttırıyoruz. Aynı hareketi sol elimizle sola doğru yaparak her el’de 3 set olacak şekilde yapıyoruz egzersizimizi.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Döndürmeli direnç sağ elimizi başımızın sağ arka kısmına, sol elimizi de ol şakağımıza koyduktan sonra, sağ omzumuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elimizin direncine karşı başımızı sağa dönmeye zorluyoruz. Bu durumu da diğer hareketlerde olduğu gibi 10’a kadar sayıyoruz. Ve sağ elimizi başımızın sağ arkasına koyduğumuz gibi, sol elimizi de başımızın arkasına koyarak tam tersini yapıyoruz, iki tarafı da çalıştırmak için.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

İzometrik egzersizleri açıkladığımıza göre şimdi boyun egzersizlerinden izotonik egzersizlere geçelim. İzotonik egzersizler 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar ;

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

İzometrik egzersizlerimizi uyguladıktan sonra egzersiztr.com olarak izotonik egzersizlerden olan ilk hareketimizi nasıl uygulayacağınızı söylüyoruz, Başınızı yavaş bir konumda sağa doğru döndürdükten sonra 3-5 saniye bekliyoruz. Ve başımızı öne döndürüyoruz, ve 3-5 saniye dinleniyoruz, Daha sonra aynı hareketi sol tarafa da dönerek uyguluyoruz. Bu hareketi 3 set yapıyoruz setlerimizi artırarak.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin ve bu hareketi 3 set olmak üzere tekrar edin

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Başınızı yavaşça kulağınız omuz’unuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Başınızı yavaş bir şekilde kulağınız omzunuza temas edecek şekilde sağa meyilli bir konumda eğmeye çalışın, ve dinlenin daha sonra tekrar yavaş bir şekilde doğrulun. Bu hareketi ters yöne aynı şekilde tekrarlayın. Bu egzersizi de 3 defa tekrarlayın.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün. Aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın. Dinlenin. Hepsini 3 defa tekrarlayın.

Boyun Düzleşmesi Egzersizlerine Gerek Kalmadan Yapılacaklar

Boyun düzleşmesi oluşmaması için öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. İşimizdeki, aile hayatımızdaki gerginlikler ilk olarak boynumuza akseder. Mutsuz olduğumuz işlerden ayrılıp severek yapacağımız işleri seçmeli, mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalıyız. Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli, hobilerimize, zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız. Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyanı olan yerlerde durmak çok sakıncalıdır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 19 Nisan 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
boyun düzleşmesi egzersizleri boyun dzlemesi yhs-elex_myv9 boyun düzleşmesi hareketleri boyunda düzleşme boyunda düzleşme egzersizleri boyun dzlemesi egzersizleri boyun düzlesmesi icin yapılacaklar boyun duezlesmesi egzersizleri boyun düzleşmesi için egzersizler
 
 

Notlar ›

 
Boyuncuk (bitki): Boyuncuk, Stilus olarak da bilinir, yumurtalığın tepesinden çıkan kısa veya uzun, tek veya parçalı, ucunda tepeceği taşıyan yapı.
Boyunburan: Boyunburan, ağaçkakangiller (Picidae) familyasının Jynx cinsinden ağaçkakanlardan ayrı bir grup oluşturan kuş türlerinin ortak adı.
Boyuncuk, Güçlükonak: Boyuncuk, Şırnak ilinin Güçlükonak ilçesine bağlı bir köydür.
Boyuncak, Taşlıçay: Boyuncak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
 

0 Yorum ›

 

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Boyun Düzleşmesi Egzersizleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.