SağlıkBoyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun kireçlenmesi belirtileri görüyorsanız öncelikle hemen doktora gitmelisiniz. Bu uyarıyı ilk yapayım da sonradan arada kaynamasın. Boyun kireçlenmesi diye geçmeyin! Boynunuzdaki ağrılar tüm yaşamınızı etkiler. Konforunuzu azaltır. Yaşam sevginizi emer bitirir. Peki boyun kireçlenmesinin tedavisini merak etmiyor musunuz? Boyundaki kireçlenme nasıl tedavi edilir. Kireçlenmenin tedavisi nedir? Okumaya devam…

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyun kireçlenmesi tedavisi; hastanın eğitimi (asıl önemli olan), ilaç tedavisi uygulama, fizik tedavisi ve egzersiz gibi 4 ana unsurdan oluşur.

Boyun Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun kireçlenmesinde öncelikle ilaç tedavisi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarında sıcak soğuk tedavileri, elektrik tedavisiyle kas spazmı ve kola yayılan ağrının azaltılması sağlanır. Boyuna yapılan çekmeler kola yayılan ağrının azaltılmasında kullanılır. Ağrı kontrole alındıktan sonra boyun kaslarını kuvvetlendirici, duruşu düzeltmeye yönelik egzersiz programlarına başlanır. Girişimsel yöntemlerden direkt olarak eklemlere ilaç uygulamaları ve sinir köküne yönelik enjeksiyonlar uygulanan diğer tedavi yöntemlerindendir. Cerrahi tedavi, omurilik basısı, sinir kökü basısı veya omuriliği besleyen atardamarlara olan basıları ortadan kaldırmak gerektiğinde uygulanıyor.

Boyun Kireçlenmesinden Kurtulmak İçin

  • Bilgisayar başından kalkın. (Tabii okuduktan sonra..)
  • Bilgisayarla çalışırken boynun doğal pozisyonunu bozmayacak şekilde ayarlamalar yapın.
  • Bilgisayarın durduğu masa ile oturulan iskemlenin yüksekliği orantılı olmalı. Bilgisayar göz hizasına göre ne çok aşağıda ne çok yukarıda olmalı. Sırtınızın desteklendiği uygun bir iskemle ve basınızın 10-15 derece öne eğildiği pozisyon en uygun olanıdır.
  • Sık telefon görüşmesi yapıyorsanız, kulaklık biçimindeki telefon ahizelerini tercih edin.
  • Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterin, 30-40 dakikada pozisyon değiştirin.
  • Uzun süre taşıt kullanmaktan kaçının.
  • Çok yüksek veya alçak yastık kullanmamaya dikkat edin. Yastığın, boyun boşluğunu desteklemesine dikkat edin.
  • Boyun bölgesine yönelik verilmiş egzersizleri her gün yapmaya özen gösterin.

Akupunktur Kullanarak Boyun Kireçlenmesinin Tedavisi

Genellikle boyun fıtığı 40-50 yaşlarında, boyun kireçlenmesi de daha sonraki yaşlarda meydana gelmektedir. Ve yine genellikle her hastada hem fıtık hem kireçlenme hem de düzleşme birlikte görülür.

Geleneksel tıp otoriteleri “Boyun fıtığı ve kireçlenmelerin ideal bir tedavisi yoktur.” diyerek ağrı kesiciler, antiromatizmal ilaçlar, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar, boyun korseleri, boyun egzer¬sizleri tavsiye ederler ve ilerleyen vakalarda cerrahi müdahale yaparlar.

Oysa akupunktur ile boyun fıtığında ve boyun kireçlenmesinde mevcut tedavi yöntemlerinden en az üç-dört kat daha iyi neticeler elde edilmekte.

Dr. Nagihan Yararoğlu’ Göre Boyun Kireçlenmesinin Tedavisi

Dr. Nagihan Yararoğlu, boyun kireçlenmesinin tedavisinde başlangıç döneminde kısa süreli istirahat yapılmalı, ağrı kesici romatizmal ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Bu dönemde boyun sıcak tutulmalı, gerekirse sıcak su torbaları kullanılabilir. Hastanın ağrısı geçmiyorsa fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Hastanın postürü ve günlük yaşam aktiviteleri düzenmelidir.Boyun ağrılarının tanısında görüntüleme yöntemleri (düz grafi, bilgisayarlı tomografi, MR, ultrasonografi), sintigrafi, elektrofizyolojik yöntemler (EMG) ve laboratuvar tetkiklerinden yararlanılır.

Boyun Kireçlenmesinin Tedavisi Video İzle

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 20 Nisan 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
boyun kirelenmesi boyun kireçlenmesi tedavisi boyun kireçlenmesinde hangi ilaçlar kullanılır boyun kireçlenmesi nasıl geçer boyun kireçlenmesinden kurtulma boyuna fizik tedavi nasıl yapılır boyuna fizik tedavi nasıl uygulanır boyundaki kireçlenme nasıl geçer boyun kireçlenmesinde kullanılan ilaçlar Boyun Kireçlenmesinin Tedavisi Video İzle
 
 

Notlar ›

 
Boyuncuk (bitki): Boyuncuk, Stilus olarak da bilinir, yumurtalığın tepesinden çıkan kısa veya uzun, tek veya parçalı, ucunda tepeceği taşıyan yapı.
Boyunburan: Boyunburan, ağaçkakangiller (Picidae) familyasının Jynx cinsinden ağaçkakanlardan ayrı bir grup oluşturan kuş türlerinin ortak adı.
Boyuncuk, Güçlükonak: Boyuncuk, Şırnak ilinin Güçlükonak ilçesine bağlı bir köydür.
Boyuncak, Taşlıçay: Boyuncak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
 

0 Yorum ›

 

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Boyun Kireçlenmesi Tedavisi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.