SağlıkBoyun Tutulması Nedenleri

Boyun Tutulması Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun tutulması genelde boyunu yoracak işlerden dolayı olur. Örneğin bilgisayar başında çok oturmak düzensiz boyun hareketleriyle birlikte boyun tutulmasına neden olur. Boyun tutulmasının nedenlerini bilelim ki başımıza gelmesin.  Peki boyun tutulması neden olur? Boyun tutulmasının başlıca nedenleri nedir?

Boyun Tutulması Nedenleri

Boyun Tutulması Nedenleri

Boyun ağrısının nedenlerine temelde 3 ana grupta bakabiliriz.

  1. Mekanik, kas – iskelet sistemi kaynaklı olanlar.
  2. Enflamatuvar, enfeksiyöz ( iltihabi ) ve neoplastik ( tümoral ) hastalıkların servikal bölge tutulumları.
  3. Servikal bölge dışındaki yapıların patolojilerinde ağrının yansıdığı durumlar.

Kas – iskelet sistemi kaynaklı ağrı, travmayı veya alışılmamış bir bedensel aktiviteyi takip eder. Motorlu taşıt kazalarındaki hiperekstansiyon travmaları en yaygın travmatik boyun ağrısı nedenlerindendir. Spor yaralanmaları ve iş kazaları da benzer bulgulara yol açabilir. Kas – iskelet sistemi kökenli ağrılarda travma yoksa degeneratif omurga – eklem ve disk hastalıkları ( servikal spondiloz “kireçlemne”, disk hernisi ) en sık ağrı kaynaklarıdır.

Boyun Tutulması Neden Olur

Boyun tutulmasının nedenleri bakılacağında öncelikle boyun tutulmasında ne olduğuna bakılmalıdır. Boyun tutulmasında başımızı taşıyan boyun kaslarında bir kasılma söz konusudur. Kaslar sürekli kasılıp gevşeyen bir yapıdadır. Fakat boyun bölgesindeki kaslar kasılı olarak kalır ve gevşeyemezse boynumuz tutulur. Boyun tutulmasına nedenlerinden sürekli aynı pozisyonda başı tutmak, kendimize uygun yastık kullanmamak, koltukta veya başka bir yerde boyun kaslarımızı zorlayacak şekilde uyuyakalmak veya uzun süre bu şekilde uzanmak, rüzgara ve ceryana maruz kalmak gibi nedenlerden kaynaklı olduğu düşünülse de aslında altta yatan başka nedenleri vardır. Bu saydığımız sebepler sadece tutulmanın o gün ortaya çıkmasının nedenidir. Boyun tutulmasının altta yatan nedenlerine bakıldığında; geçirdiğimiz hastalıklar ve ameliyatlar, vücudumuzda olabilecek bir çok rahatsızlıktan boyun kaslarımıza gelen olumsuz sinyallerdir. Rahatsızlığımız da vücutta tüm sinir sisteminde olumsuz uyaranlar vardır. Bunlar omuriliğe bilgi gönderirler. Boyun tutulmasına özellikle başımızda, boynumuzda veya dişimiz de ki rahatsızlıktan kaynaklanan olumsuz uyaranlar neden olur. Boyun bölgesindeki bu olumsuz sinyaller bu kasların çalışma şeklini bozarak tutulmaya neden olurlar. Kasların çalışma altyapısı bozulduğu için ters bir şekilde yatarsak boynumuz tutulur.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 19 Nisan 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
neden sık sık boyun tutulur boyun tutulmasının nedenleri boyun neden tutulur boyun tutulması nedenleri sürekli boyun tutulmasının nedenleri boyun niye tutulur boyun tutulması neden olur sıksık boyun tutulmasının nedenleri toboyun sık sık boyun tutulması
 
 

Notlar ›

 
Boyuncuk (bitki): Boyuncuk, Stilus olarak da bilinir, yumurtalığın tepesinden çıkan kısa veya uzun, tek veya parçalı, ucunda tepeceği taşıyan yapı.
Boyunburan: Boyunburan, ağaçkakangiller (Picidae) familyasının Jynx cinsinden ağaçkakanlardan ayrı bir grup oluşturan kuş türlerinin ortak adı.
Boyuncuk, Güçlükonak: Boyuncuk, Şırnak ilinin Güçlükonak ilçesine bağlı bir köydür.
Boyuncak, Taşlıçay: Boyuncak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
 

0 Yorum ›

 

Boyun Tutulması Nedenleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Boyun Tutulması Nedenleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.