SağlıkGenel SağlıkBüyük Buluşlar Nelerdir

Büyük Buluşlar Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Doktorun Büyük Buluşu ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Büyük Buluşlar Nelerdir ve Turk Doktor Epilepsi hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Büyük Buluşlar Nelerdir

Türk Doktorun Büyük Buluşu

Türk doktor beyin pillerinin 2 ile 5 yıl arasında değişen kullanım süresini ömür boyu uzattı. Uluslararası Nöroteknoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Metin Tulgar, ilaçlara dirençli epilepsi (sara), kronik depresyon ve alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan beyin pilleri konusunda geliştirdiği teknikle, arıza riskini sıfıra indirip 2 ile 5 yıl arasında değişen kullanım süresini ömür boyu uzatarak, uluslararası patent koruması aldı. Prof. Tulgar, geliştirdiği beyin pilinin vücut içine koyulan kısımlarında hiçbir aktif elektronik devre elemanı bulunmadığını belirterek, böylece 5 santimetre çapındaki pili, 2 santimetre çapına indirdiğini kaydetti. Prof. Tulgar, "Boyut olarak yüzde 80 küçülmenin yanında, pillerin dışarıdan aktive edilmesini sağlayarak, ömrü dolan pilin değiştirilmesi için gereken cerrahi müdahaleyi de ortadan kaldırdık" dedi.

ABD’nin bu alandaki patent süresinin dolduğunu ve şu anda dünyada beyin pilleri alanında patent sahibi tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Prof. Tulgar, ilk Türk yapımı beyin pili implantasyonunun 24 yıllık dirençli epilepsi hastası olan Hacı Ömer Güner’e başarıyla yapıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Tulgar, şunları söyledi: "Ağır bir vaka olan hastamız gayet mutlu. Bu yöntemle, ilaçlarla tedaviye yanıt vermeyen ve klasik epilepsi cerrahisi uygulanamayan dirençli epilepsi hastalarına, beyine müdahale yapılmadan boyun bölgesine minik bir elektrot implante edilerek epilepsi nöbetlerinin sıklık ve şiddeti azaltıldı. Aynı yöntemle kronik depresyon ve alzheimer (demans) hastaları da tedavi ediliyor."

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
amerikada epilepsi yenen türk doktor
 
 

Notlar ›

 
Büyük Britanya: Büyük Britanya ya da Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallığa bağlı ada.
Büyük Okyanus: Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu.
Hayvancılık: Hayvansal üretim yaygın adıyla Hayvancılık; ürünleri ve güçleri ile insanlara yararlı evcil hayvanların bakımı, beslenmesi, üretimi ve yetiştirilmesini kapsayan tarım kolu.
Büyük Selçuklu Devleti: Büyük Selçuklu Devleti ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu bir Türk devletidir.
III. Aleksandros: III. Aleksandros (Yunanca: Μέγας Ἀλέξανδρος, Çevrimyazı: Megas Aleksandros)(20 Temmuz MÖ 356, Pella, Makedonya - 10 Haziran MÖ 323, Babil), MÖ 336 - MÖ 323 yılları arasında Makedonya kralı ve tarihteki en büyük imparatoru. Makedonya kralı II. Filip'in oğlu. Türk tarih literatüründe ayrıca; Büyük İskender, İskender Rumî, İskender Yunanî ve Makedonyalı İskender olarak da bilinir.
 

0 Yorum ›

 

Büyük Buluşlar Nelerdir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Büyük Buluşlar Nelerdir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.