Kültür / SanatBiyografilerCahit Uçuk Kimdir Cahit Uçuk Hayatı ve Biyografisi

Cahit Uçuk Kimdir Cahit Uçuk Hayatı ve Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar

Cahit Uçuk kimdir, Cahit Uçuk hayatı, Cahit Uçuk biyografisi, Cahit Uçuk kim, Cahit Uçuk hakkında bilgiler Cahit Uçuk ile ilgili bilgi vs..
Cahit Uçuk Kimdir Cahit Uçuk Hayatı ve Biyografisi

Cahit Uçuk Hayatı

(17 Ağustos 1911 – 7 Kasım 2004) Hikâye ve roman yazarı.


İstanbul’da doğdu. Siverek Milletvekili ve Kaymakam İbrahim Vehbi Üçok’un kızıdır. Babasının görevi dolayısıyla Anadolu’da çok yer dolaşması sebebi ile düzenli bir tahsil görmedi. Evinde özel dersler alarak kendisini yetiştirdi.


Cahit Uçuk’u en iyi tanımlayanlardan biri de Ali Çolak olup onu söyle anlatır: Babıâli’nin görüp göreceği en güzel kadınlardan biri olan Cahit Uçuk, (Asıl adı Cahide Üçok’tur) anne tarafından Selaniklidir. Güzelliğinin bir yarısı annesinin vatanı olan doğduğu topraklardan geliyorsa, bir yarısı da çocukluğunun, ilk gençliğinin geçtiği Anadolu topraklarının havasından, suyundan gelmektedir. Başta da söylediğimiz gibi onun güzelliğini yalnız surette görenler yaman aldanır. O, ruhu temiz, kalbi saf, imanı kavi, merhametli; sağlam bir kültür almış, geleneklerine bağlı, Anadolu’nun değerlerine sadık; fakat yüzü Batı’ya dönük bir Türk kızı olarak yetiştirilmiştir. Daha çocukluğunda, annesinin ‘Soprano’ dediği rahat, gür sesiyle caz şarkıları söylemektedir. Kaymakam Vehbi Bey’in ‘gök gözlü kızı’ Cahide, çocukluğunda, üç buçuk yıl kaldıkları Hekimhan’da Zurbahan dağının eteklerinde, tıpkı Hekimhanlı kızlar gibi bir entari giyer, beline kadar gür saçlarını kırk iki örgüyle ördürürdü. Burada halı dokur, zar inceliğinde açmayı öğrendiği yufkalarla börekler yapardı. Bir yandan da Büyük Mecmua’nın sayfalarından Maksim Gorki’nin, Tolstoy’un, Hugo’nun öykülerini okuyordu. Henüz 12 yaşındaydı; ama onların resimlerini kesip dolabının kapağına yapıştırıyor ve babasından daha yaşlı olduklarını bile bile bu adamlara aşık oluyordu. Daha sonra taşındıkları Alanya ve Antalya’da yasemin, hanımeli, gül, menekşe kokuları, ıtırlı, baş döndürücü, nemli yeşillik ve çiçeklerin kokularıyla yüklü havalarda, sabahın erken saatlerinde sokaklardan akan suların şırıltılarıyla ruhunu inceltecek; ağaçların dallarında dolaşan ılık sabah rüzgârları buğu buğu çiçek kokularını alıp getirdikçe içinde şairane duygular kabardığını fark edecektir. Antalya’da, genç kızların bilgili birer ev hanımı olma yolunda gereken birtakım kültürleri edinmeleri için maarif vekaletinin emriyle açılan kız okulunda ise dikiş, biçki, nakış, tarih, coğrafya, edebiyat, adabı muaşeret, metot ve musiki dersleri okuyup marifet kazanacaktır.


İlk olarak, 1935 yılında Nazım Hikmet’in çıkardığı Yarım Ay Dergisi’nde bir köy masalı yayımlandı. Başlangıçta şiir yazarken, daha sonra hikâye ve romana yöneldi. Eserlerinde genellikle kadın hakları, kadının toplumdaki yeri, analık duygusu ve zaman zaman mistik temalar işledi. Önceliği kadınlar alsa da, Anadolu’nun çeşitli meselelerini de dile getirdi. Temiz dili, sıcak ve içten anlatımı ile bir dönem çok okunan yazarlar arasında yer aldı.


Cahit Uçuk, gerek romanlarının konuları, gerekse sıcak ve rahat anlatımı ile tanınan ve her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali’de ve Anadolu’da yayımlanan günlük gazete ve dergilere, piyes, masal, hikâye ve roman tefrikaları yazmıştır.


Sayıları her yıl artan roman ve hikâye kitaplarından başka, çok sevdiği çocuklar için de romanlar, öyküler, masallar, manzum masallar yazdı. Ona en güzel armağanı da, çocuklar için yazdıkları getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri İkizler serisinin yirmi sekizinci kitabı olan Türk İkizleri ile Hans Christian Andersen armağanını kazanmış, bu kitabı, İngilizce dahil olmak üzere birkaç dünya diline çevrilmiştir.


Cahit Uçuk, yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaraylı futbolcu Cici Necdet ile on yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur.


Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk, 7 Kasım 2004’de İstanbul Bebek’teki evinde 93 yaşında öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yatıyor.


Cahit Uçuk (17 Ağustos1911 – 7 Kasım2004) Kadın hikaye ve roman yazarı. Selanik’te doğdu. Siverek Milletvekili ve Kaymakam İbrahim Vehbi Uçuk’un kızıdır. Babasının görevi dolayısıyla Anadolu’da çok yer dolaşması sebebi ile düzenli bir tahsil görmedi. Evinde özel dersler alarak kendi kendisini yetiştirdi. Yazarlık kariyerine 1935 yılında Nazım Hikmet’in çıkardığı Yarım Ay Dergisi’nde yayımlanan bir köy masalı ile başladı. Sanat hayatına şiir yazarak başladı, daha sonra hikaye ve romana yöneldi. Eserlerinde genellikle kadın hakları, kadının toplumdaki yeri, analık duygusu ve zaman zaman mistik temaları işledi. Anadolu kadınını ve Anadolu’nun çeşitli meselelerini dile getirdi. Temiz dili, sıcak ve içten anlatımı ile bir dönem çok okunan yazarlar arasında yer aldı. Cahit Uçuk gerek romanlarının konuları, gerekse kelimeleri kullanışındaki anlatım rahatlığı, sıcaklık ve uyum ile tanınan, her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali’de ve Anadolu’da yayımlanan günlük gazetelere,dergilere piyes,masal,hikaye,roman tefrikaları yazmıştır. Sayıları her yıl artan roman ve öykü kitaplarından başka; çok sevdiği çocuklar için de romanlar, öyküler, masallar, manzum masallar yazdı. Çocuklara yazdıkları ona en güzel armağanı getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri “ikizler” serisinin yirmi sekizinci kitabı olan “Türk İkizleri” ile “Hans Christian Andersen” armağanı kazanmıştır bu kitabı başta İngilizce olmak üzere birkaç dünya diline çevirilerek Türkiye sınırlarını aşmıştır. Cahit Uçuk, yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaray’lı futbolcu ‘Cici Necdet’ ile 10 yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk, 7 Kasım2004’de İstanbulBebek’teki evinde 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Not: Cahit Uçuk hayatı için başka kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Cahit Uçuk kimdir kaynakları için aşağıya bakınız. Cahit Uçuk ayrıntılı biyografisini aşağıdaki sitelerden araştırabilirsiniz.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
cahit uçuk hakkında kısa bilgi cahit uçuk hakkında bilgi cahit uçuk hayatı cahit uçuk kısaca hayatı cahıt ucuk kısa hayatı cahit ucak hakında kısa bilgi çorumun yetiştirdiği ünlüler cahit atay biyografi cahit uçuk sivas cahit uçuk kimdir kısaca hayatı cahit ucuk hayatı v eserleri
 
 

Notlar ›

 
Cahit Berkay: Cahit Berkay (d. 3 Ağustos 1946, Uluborlu, Isparta), Moğollar adlı müzik grubunun kurucularından Türk müzisyendir.
Cahit Sıtkı Tarancı: Cahit Sıtkı Tarancı (2 Ekim 1910, Diyarbakır - 13 Ekim 1956, Viyana), Türk şair, yazar.
Cahit Irgat: Cahit Irgat (d. 1915, Lüleburgaz, Kırklareli - ö. 5 Haziran 1971, İstanbul), Türk, tiyatro ve sinema sanatçısı, şair.
Cahit Külebi: Cahit Külebi (d. 1917, Tokat- ö. 20 Haziran 1997 Ankara), Türk şair.
Cahit Atay: Cahit Atay, (d. 1925 - Çorum, ö. 2012 - Biga), oyun yazarı.
Uçuk, Şarkışla: Uçuk, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.
Herpes simpleks: Herpes simpleks, Herpesviridae familyasına ait, uçuk nedeni olan virüs.
Cahit Berkay: Cahit Berkay (d. 3 Ağustos 1946, Uluborlu, Isparta), Moğollar adlı müzik grubunun kurucularından Türk müzisyendir.
Cahit Sıtkı Tarancı: Cahit Sıtkı Tarancı (2 Ekim 1910, Diyarbakır - 13 Ekim 1956, Viyana), Türk şair, yazar.
Cahit Irgat: Cahit Irgat (d. 1915, Lüleburgaz, Kırklareli - ö. 5 Haziran 1971, İstanbul), Türk, tiyatro ve sinema sanatçısı, şair.
Cahit Külebi: Cahit Külebi (d. 1917, Tokat- ö. 20 Haziran 1997 Ankara), Türk şair.
Cahit Atay: Cahit Atay, (d. 1925 - Çorum, ö. 2012 - Biga), oyun yazarı.
Uçuk, Şarkışla: Uçuk, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.
Herpes simpleks: Herpes simpleks, Herpesviridae familyasına ait, uçuk nedeni olan virüs.
Hayatımızın En Güzel Yılları: Hayatımızın En Güzel Yılları, (Özgün adı The Best Years of Our Lives) 1946 ABD yapımı dramatik filmdir.
Hayatı Yakala: Hayatı Yakala (özgün ad:Reign Over Me), 2007 yapımı bir dram filmidir. Mike Binder'in yönetmenliğini, senaristliğini ve oyunculuğunu yaptığı filmde Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith, Liv Tyler, Donald Sutherland ve Saffron Burrows da rol almaktadır.Film Türkiyede direkt olarak piyasaya sürülmüşdür.
Hayatımın Çalımı Beckham: Hayatımın Çalımı Beckham; (İngilizce orijinal adı: Bend It Like Beckham) 2002 yılı İngiltere yapımı film.
Hayatın Benim: Hayatın Benim () 2004 yılında çekilmiş Angelina Jolie ve Ethan Hawke'nin başrollerini üstlendiği psikolojik gerilimdir.
Hayatımın Kadınısın: Hayatımın Kadınısın , 2006 yapımı bir duygusal tarzı Türk filmdir. Filmin senaryosunu, Yönetmenliğini Uğur Yücel yapmistir.
 

0 Yorum ›

 

Cahit Uçuk Kimdir Cahit Uçuk Hayatı ve Biyografisi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Cahit Uçuk Kimdir Cahit Uçuk Hayatı ve Biyografisi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.