SağlıkKaplıcaÇankırı Çavundur Kaplıca Tesisleri

Çankırı Çavundur Kaplıca Tesisleri

Sponsorlu Bağlantılar

Çavundur Kaplıca Tesisleri çankırı’nın en iyi kaplıcalarından biridir.

Çankırı Çavundur Kaplıca Tesisleri

Kurşunlu İlçesi Çavundur Beldesi’nde bulunan termal kaynaktan 54 °C sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkmaktadır. Belde’ye ve Gerede-Samsun (E 80) Devlet Karayolu’na 1.5, Kurşunlu’ya 9, Çankırı’ya ise 90 km. mesafede olan kaynak çevresinde , Belde Belediyesi ta­rafından işletilen iki adet açık havuz ile 100 yataklı bir konaklama ünitesi ve 20 yataklı özel bir pansiyon bulunmaktadır. Yol, su, elektrik ve telefonu bulunan termal kaynağın hemen yakınından Çankırı-Zonguldak Demiryolu geçmekte ve aynı yerde yolcu trenleri durmaktadır.

Kurşunlu-Çavundur İl Özel İdaresi Kaplıca Tesisleri

Kaplıca suyu sodyum bikarbonatlı, hipertermal, hipotonik bir özel­lik taşımaktadır. Maden suyunun tıbbi yönden değerlendirilmesi ise şöyledir;

Doğal sıcaklığı nedeniyle tüm ağrılı hastalarda kullanılabilmesi söz konusudur. Ancak uygulamaların banyo ve hareketsiz uygulamalı türleri için 37-38 °C’a kadar, hareketli havuzlar için 27-28 °C’a kadar soğutulması gerekmektedir. Bu suretle, her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemleri, ameliyat ve travma sekellerinde yararlı olacaktır.
Alkalik özelliğine bağlı olarak, içme kürleri şeklinde değerlendirilmesi halinde karaciğer, safrakesesi ve safra yolları yetmezliklerinde kullanılabilecektir. Sarılık sonrası bozulan karaciğer fonksiyon testlerinin düzeltilmesi amacı ile, pankreasla ilgili kronik hastalıklarda, Diabetes Mellitus ve Gut hastalığında yararlı olabilir. Kronik mide ve bağırsak iltihapları, böbrek ve idrar yolları kronik iltihaplarında, böbrek taşı oluşumunu engellemek için içme kürleri şeklinde değerlendirilebilir. Ancak içme kürleri için suyun sıcaklığının genellikle 20 ila 30 °C soğutulması gereklidir.
Su, sodyum iyonu içerdiğinden dolayı üst solunum yolları ve akciğerin allerji ve kronik iltihaplarında inhalasyon-aerosol tedavisi olarak değerlendirilebilir.

Belediyeye ait iki havuz ve konaklama tesisi de hizmete açıktır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 03 Temmuz 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
çavundur kaplıca tesisleri cavundur hamami çavundur kaplıcaları çavundur kurşunlu çankırı türkiye çavundur hamamı faydaları kastamonudaki kaplıcalar cankiri cavundur sicak su kaplicalari kastamonu kaplıcası çavundur kaplıcalarının faydaları çavundur kaplıcaları fiyatları
 
 

Notlar ›

 
Çankırı (il): Çankırı, Türkiye Cumhuriyeti'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda ve Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir.
Çankırı Belediyespor: Çankırıspor, salon sporlarında faaliyet göstermek amacıyla Belediye Başkanı Raif Oktay’ın başkanlığında Mavi-Beyaz forma rengiyle 1993 yılında kuruldu.
Çankırı (anlam ayrımı): * Çankırı (il)
Çankırı Karatekin Üniversitesi: Çankırı Karatekin Üniversitesi 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir.
Çavundur, Kurşunlu: Çavundur Boyu (Çavuldurlar)
Çavundur, Lice: Çavundur, Diyarbakır ilinin Lice ilçesine bağlı bir köydür.
Çavundur, Merzifon: Çavundur, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.
Çavundur, Kastamonu: Çavundur, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Çavundur/kuzyaka, Kastamonu: Çavundur/kuzyaka, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Kaplıca, Kıbrıs: Davlos (Yunanca: Δαυλός, Türkçe: Kaplıca) Kuzey kibris'ta Kantara Kalesi'nin altında Girne'nin yanında küçük bir köydür.
Kaplıca tedavisi: Kaplıca tedavisi, termal ve mineralli sular ve çamurlar ve gazların bulundukları yöredeki iklim faktörleriyle birlikte değerlendirilerek kür tarzında yapılan uygulamalardır.
Kaplıca, Çamlıhemşin: Kaplıca, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir köydür.
Kaplıca, Çat: Kaplıca, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.
 

1 Yorum ›

 
  1. Hasan Eylül 6th, 2016 - Saat: 20:08:46

    Günü birlik gelmek istiyoruz yemek giriş ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum

Çankırı Çavundur Kaplıca Tesisleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Çankırı Çavundur Kaplıca Tesisleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.