SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamÇıban Neden Çıkar

Çıban Neden Çıkar

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Çıban Neden Çıkar ve Çıban Neden Çıkar Tedavisi hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Çıban Nedir? – Çıban Nasıl Tedavi Edilir ? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Çıban Neden Çıkar

Çıban Nedir? – Çıban Nasıl Tedavi Edilir ?

Çıban Nedir? – Çıban Nasıl Tedavi Edilir ?

Merhabalar sevgili arkadaşlarım, çıban gibi problemlerle boğuşuyorsanız sizlere hem yardımcı olabilecek hemde hastalığın sebepleri hakkında bilgiler verebilecek bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz…

Çıban Neden Çıkar

Çıban, bir kıl keseciğine ya da bir yağ bezinin kanalına giren staphylococcus aureus bakterisinden kaynaklanan bir hastalıktır. Çıban dokunulduğu zaman ele çok sert gelir, içi irinle doludur. İrinin birikmesi, sinirler üzerine baskı yapar ve iltihaba yol açar. Çıban, bir yere sürtünen bölgelerde, boyun, yüz, kulak, kol ve bacaklarda oluşur. Çıban kırmızı renkli bir şişkinlik olarak ortaya çıkar. Daha sonra sarımtırak bir renk alır. Gözde çıkan çıbana arpacık adı verilir. Çıban çıkan bölgede yanma hissi olur, özellikle de irinli bölgede acı ve hassasiyet yaşanır.

Impetigo,streptokok cinsi mikropların meydana getirdiği bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Başlangıçta bül adı verilen içi sıvı dolu bir kabarcık biçimindedir. Çevresi kırmızıdır ve süratle cerahatlenir, püstül halini alır. Hastalık en sık çocuklarda ve genellikle yüzde, boyunda ve kafa derisinde görülür. Püstül patlayıp akar ve üzerinde sarı kabuklar meydana gelir. Bu kabuklar koparılırsa mikropların yayılması kolaylaşır. İmpetigo 8-10 gün içinde yerinde pembe lekeler bırakarak silinir.

İmpetigonun, derinin daha derin tabakaarına inmiş şekline ektima denir. Püstül seklinde başlar ve sonra esmer sarı veya kahverengi bir kabukla örtülür. Cerahatli ve kanlı bir akıntı vardır. Kabuk kaldırılınca kenarları dik, yüzeyi kanlı, cerahatli bir salgı ile örtülü, derin bir yara meydana çıkar. Ektima 2-3 haftada iyileşerek yerinde renkli bir iz bırakır.

Çıban Neden Çıkar

Çıban için önerilen modern tıp tedavileri

Tedavi için kabuklar kaldırıldıktan sonra antiseptik solüsyonlarla pansumanı yapmak antîbiyotikli pomatlar sürmek yeterlidir. Çıban tedavisinde antibiyotik kullanılmaktadır.

Doğal sağlık tedavileri
• Homeopati tedavileri oldukça faydalıdır.
• Güzel avrat otu yeni çıkan kırmızı ve yumuşak çıbanlar için uygundur.
• “Hepar sulf.” adlı madde hassasiyet yaratan ve çabucak patlayan çıbanlar için kullanılabilir.
• Barut maddesi ağrıya neden olmayan çıbanlar için kullanılabilir. Bu maddenin kullanımı için uzmanınıza danışın.
• Papatya, limon, lavanta ya da kekik suları ile yapılan ılık kompres çıbanı tedavi eder.
• Kanı temizlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde 3 kez ekinezya kullanın. Günde 3 kez tarçın ya da kekik çayı içilebilir.
• Çocuğunuzun vücudu çıbana meyilli ise, sarımsak tüketimini artırın. Sürekli çıbandan şikâyetçi olan bir çocuğun vücudunda toksin birikimi olabilir. Sarımsağın vücudu temizleme özelliği vardır.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 21 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kanlı çıban göz çıbanı neden çıkar çıban neden olur çıban nasıl olur penısta cıban cıkarmı göz çıbanı neden olur göz çıbanı nedir gözde çıban neden çıkar IBAN impetigo irinli çıban
 
 

Notlar ›

 
Çıbanköy, Kastamonu: Çıbanköy, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.
Çıkarma: Çıkarma, temel aritmetik işlemlerden biridir. İki sayının farkının alınması işlemidir. Azalma anlamı vardır.
Çıkar grupları: Çıkar grupları (aynı zamanda baskı grupları, lobici gruplar olarak da adlandırılır.), gevşek ya da sıkı organize olmuş, kendi taraflarından yana hareket eden, seçimlere girmeden kamu politikasını değiştirmeye ya da kamu politikasında yapılacak değişikleri önlemeye çalışan gruplardır.
 

0 Yorum ›

 

Çıban Neden Çıkar Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Çıban Neden Çıkar ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.