SağlıkGenel SağlıkÇıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir?

Çıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda Çıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Çıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir?

Çikolata kistleri overlerde yani yumurtalık üzerinde gelişen kitlelerdir.Büyüklükleri normal şartlarda 1 ile 10 cm arasında değişebilen çikolata kistlerinin yumurtlama fonksiyonunu bozmaları ve tüplerde yapışıklık yapmaları nedeniyle infertilite yani kısırlığa sebep olabilir

Op. Dr. Süleyman Tosun

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Kadınların büyük kâbusu olan sancılı adet görmeye 1 cm’lik çikolata kisti neden olabilirken yıllarca hiç bir şikâyeti olmadan dolaşan yumurtalıklarında nerdeyse portakal büyüklüğüne ulaşmış çikolata kisti olan kadınlar da vardır.

Kısırlığa sebep olur mu?

Yumurtlama fonksiyonunu bozmaları ve tüplerde yapışıklık yapmaları nedeniyle infertilite dediğimiz kısırlığa yol açarlar. Tanısını koymak ultrason ile rahatlıkla yapılır ama muhakkak ilave testler ile ayırıcı tanı yapılması lazımdır. Tanı da altın standart laparoskopidir. Direk gözlem ve biyopsi alınması tanıyı kesinleştirir ama bu yönteme pek gerek duyulmaz.

Çikolata kisti kansere neden olur mu?

Çikolata kistleri kadınların hayat kalitesini düşürmesine rağmen kansere dönüşme olasılığı son derece azdır. Her ay rahim içinde olan kılıf –endometrium- adet ile birlikte dışarı dökülür ve yeniden yapılanmaya başlar. Tam anlaşılmamakla beraber çeşitli nedenlerden dolayı rahim içindeki kılıf yumurtalık üzerinde bulunduğu zaman nasıl her ay adet kanamasına yol açarsa aynı mekanizmayla yumurtalıklar üzerinde hafif kanamalara yol açmaktadır. Bu ufak kan birikintileri yumurtalık içersinde hapsolarak birikir ve aynı çikolata görünümünde sıvı içeren endometrioma denilen kitlelere neden olur. Çikolata kistleri dışında endometriotik odaklar mesane üzerinde kalın bağırsak hatta nadiren akciğerler ve beyin de bile gelişmektedir.

Ağrıya neden olur mu?

Çikolata kistleri çevre dokulardaki sinirleri uyararak adet dönemlerinde ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olur. Bazen çok büyüdükleri zaman kendiliğinden patlayabilir veya etraflarında torsiyone olarak acil ameliyat gerek olabilir.

Tedavisi mümkün mü?

Çikolata kistlerin tedavisi cerrahi olmakla beraber ilaç tedavisi ve beslenme önerileri de etkili olmaktadır. Laparoskopi ile kistler çıkartıldığı gibi hem kısırlık hem de sancılar giderilmiş olur. Ancak unutmamak gerekir ki tekrarlanma riski yüksektir. Yapılan araştırmalar en iyi tedavi yöntemlerinde bile 5 yıl içersinde tekrarlama oranının %50 olarak göstermiştir. Eskiden denildiği gibi gebe kalmak bazen en iyi tedavi bile olabilmektedir. Tedavi seçenekleri hastanın muayene bulguları öz geçmişi yaşı evlilik durumu veya çocuk istemine bağlı olarak değişir.

http://www.saglikveyasamdergisi.com….eni-midir.htmlÇıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir?

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 16 Mart 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ben de çikolata kisi var bir portakal boyunda cocuğum olurmu karaciğer çikolata
 
 

Notlar ›

 
Kistik fibrozis: Kistik Fibrozis, akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal (genetik) bir hastalıktır.
Kistik Fibrozis Kurumu: Kistik Fibrozis Kurumu (The Cystic Fibrosis Foundation); Amerika Birleşik Devletleri'nde 1955'te kurulmuş, kistik fibrozise çare bulma ve kontrol altına alma çalışmaları yürüten, kâr amacı gütmeyen bir kurumdur.
Kistik higroma: Kistik higroma, gebeliğin erken dönemlerinde bebeğin boyun bölgesinde saptanabilen birden fazla odacıklı kistik yapılara verilen isimdir.
Konjenital kistik akciğer hastalığı: Konjenital kistik akciğer hastalığı (İng. congenital cystic lung disease) nadir gelişim anomalilerini (anormallik) içeren ve akciğer ve solunum yollarında bozukluklara yol açan çeşitli hastalıklara (konjenital akciğer adenomatoid malformasyonları, akciğer bronşları sekeustrasyonu, bronş kistleri ve konjenital lob amfizemi) verilen genel bir addır.
Kısırlık (anlam ayrımı): bkz. [http://www.genelsaglikbilgileri.com/kisirlik kısırlık]
 

0 Yorum ›

 

Çıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Çıkolata Kisti Kısırlık Nedeni Midir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.