SağlıkCinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Geçişini Etkileyen Sosyal Faktörler Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Geçişini Etkileyen Sosyal Faktörler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini etkileyen bir takım sosyal faktörler mevcuttur. yapılan araştırmalar 19 yaş üzerinde erkeklerde CYBH sıklığının kadınlara göre daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunun nedenleri arasında erkeklerin daha fazla cinsel aktif olması, kadınlara göre daha fazla eş değiştirmesi, erkeklerin büyük kısmının paralı seks satın almaları, kadınlarda bu hastalıkların çoğu zaman belirtisiz olması ve kadınların bazı sosyo-ekonomik nedenler yüzünden sağlık kuruluşlarına başvurmamaları sayılabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Geçişini Etkileyen Sosyal Faktörler Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Geçişini Etkileyen Sosyal Faktörler

  1. Güvenli cinsel ilişki konusunda yetersiz bilgi,
  2. Kondom elde etme ya da satın almada güçlük,
  3. Kondomdan hoşlanmamak,
  4. Kültürel dinsel inançlar,
  5. Alışılmış, vazgeçilmesi güç cinsel ilişki davranışı,
  6. Yoksulluk.

 

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 13 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
cinsel yolla bulaşan hastalıkları arttıran faktörler cinseli etkiliyen nelerdir hıv ve cybh i etkıleyen sosyokültürel faktörler sosyal etmenler 0
 
 

Notlar ›

 
Cinsel ilişki: Cinsel ilişki, cinsel birleşme, seks veya çiftleşme, genellikle erkeğin ereksiyon olmuş cinsel organı penisin kadının vajinası içine girmesini kapsayan, cinsel zevk ya da üreme amaçlı bedensel ilişki için kullanılır.
Cinsellik: Cinsellik, cinsel özelliklerin bütünü, eşeysellik
Cinsel yönelim: Cinsel yönelim bireyin cinsel dürtülerinin yöneldiği doğrultu anlamında kullanılır. Bu doğrultu genellikle bireyin cinsel açıdan çekici bulduğu kişilerin cinsine dayanarak sınıflandırılır.
Cinsel organlar: Cinsel organ veya üreme organı, erkeklerde penis, kadınlarda vajinaya verilen genel isimdir.
Cinsel istismar: Cinsel istismar, genel tanım olarak, kişilerin başkaları tarafından cinsel olarak kötüye kullanılmaları, suistimal edilmeleri, istemedikleri halde başkalarının cinsel yönelimlerine hedef olmaları durumunu ifade eder.
Yollar (albüm): Yollar, Göksel'in 1997 yılında Onno Tunç'un vefatı nedeniyle 2 yıl gecikmeli olarak piyasaya çıkan ilk albümüdür.
Yollarbaşı, Karaman: Yollarbaşı Kasabası 1955 yılında Belediye olmuştur. Belediye olmadan önce adı İlisıra olarak geçmekteydi.
Yolların Sonu: Yolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız'ın 1946 yılında yayınlanan şiir kitabıdır. Hüseyin Nihal Atsız bu kitapta bütün şiirlerini toplamıştır.
Yolların Başlangıcı: Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf'un yazdığı roman.
Yollarüstü, Tercan: Yollarüstü, Erzincan ilinin Tercan ilçesine bağlı bir Zaza-Alevi köydür.
Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması: Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması, uluslararası düzeyde İngilizce olarak International Classification of Diseases ya da kısaca ICD olarak kullanılan tanımlamanın dilimizdeki karşılığıdır.
Hastalık: Hastalık veya rahatsızlık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir.
Sosyoloji: Toplum bilimi ya da sosyoloji (Fransızca: sociologie) toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir.
Sosyalizm: Sosyalizm veya eski adıyla iştirâkiyye (katılımcılık) ya da diğer bir anlamıyla Toplumculuk, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan düşünce sistemidir. Bununla birlikte, sosyalizmin fiili anlamı uygulamada zaman içinde değişmiştir. Siyasi bir terim olması nedeniyle, sınıfsız bir toplumun oluşturulması amacıyla, devrim ya da toplumsal evrimle örgütlü bir emekçi sınıf kurulmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Sosyalizm, kökenlerini sanayileşme dönemindeki aydınlanma düşüncesinde dile getirilen siyasal ve sosyal eşitlik isteğinden almıştır. Giderek artan bir şekilde modern demokrasilerde de sosyal reformlar üzerine yoğunlaşılmaya başlanmıştır. Sosyalizm ve sosyalist terimi, bir dizi ideolojiye, bir ekonomik sisteme, varolmuş yahut var olan bir devlete işaret edebilir.
Sosyal demokrasi: Sosyal Demokrasi ya da Merkez Sol, kapitalizmin yarattığı eşitsizlik ve adaletsizlikleri demokratik sistem içinde kabul edilebilir düzeye indirmeyi amaçlayan siyasi ideoloji.
Sosyaldemokrat Halkçı Parti: Sosyaldemokrat Halkçı Parti, (SHP) 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden sonra Türkiye'de, kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi'nin oylarını bünyesinde toparlamak maksadıyla kurulmuş olan siyasi partidir.
Sosyal bilimler: Sosyal bilimler dünyanın ve yaşamın insanî ve toplumsal yönlerini inceleyen bir akademik disiplinler grubuna verilen addır. Türkiye'de zaman zaman sözel bilimler olarak da anılırlar. Sosyal bilimler sanat ve beşeri bilimlerden insanlığı incelerken, nitel ve nicel metotlar dahil olmak üzere daha ziyade bilimsel metotların kullanımını içermesidir. Disiplinlerarası dalların çoğalmasıyla ve sosyal bilimler ile sosyal bilimler dışındaki bilimler arasındaki sınırlar büyük oranda muğlaklaşmıştır; nöropsikoloji dalı buna örnek teşkil edebilir.
 

0 Yorum ›

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Geçişini Etkileyen Sosyal Faktörler Nelerdir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Geçişini Etkileyen Sosyal Faktörler Nelerdir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.