Soru & CevapCisim Ornekleri

Cisim Ornekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Madde, Malzeme, Cisim, Eşya, Alet Kavramlarını Örnekleyerek Açıklar Mısınız? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Cisim Ornekleri ve Cisme Ornek ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Cisim Ornekleri

Madde, Malzeme, Cisim, Eşya, Alet Kavramlarını Örnekleyerek Açıklar Mısınız?

Soru

__sizden istenen madde malzm. Cisism EŞYA ALET KAVRAMLARI ARASINDAKİ ayrımları örnek bir durum üzerinde durmanız isteniyor. Çevrenizdeki varlıkları bir tablo haline getirin

Cevap

SÜREÇ

Öğretmen sınıfa getirdiği; kömür, odun, su, tahta parçası, tahta kaşık, cilalı tahta, toprak, toprak saksı, plastik saksı, koyun yünü, yün eldiven, plastik eldiven, pamuk bitkisi, pamuklu kumaş, yapma çiçek, canlı çiçek gibi maddeleri öğrencilerin incelemesini ister. Gruplar ön bilgilerini kullanarak bu maddelerin doğal- işlenmiş- yapay şeklinde sınıflandırılmasını tartışır. Sınıflandırırken kullandıkları nedenler tahtaya yazılır. Gruplara toprak- toprak saksı, odun- tahta kaşık, koyun yünü- yün eldiven, pamuk bitkisi- pamuklu kumaş vb. Örnek çiftleri verilir. Örnekleri karşılaştırıp aralarındaki ilişkiyi belirtirler. Doğal- işlenmiş kavramları arasındaki fark sezdirildikten sonra çevrelerinden örnekler vermeleri istenir. Gruplar verilen yün eldiven- plastik eldiven, toprak saksı- plastik saksı, yapma çiçek- canlı çiçek vb. Örnek çiftlerinden hangilerinin yapay olduğunu tartışır. Yapay olarak ayrılanlara neden yapay dendiğini açıklarlar. Çevrelerinden yapay maddelere örnekler vermeleri istenir. Başlangıçta yapılan sınıflandırmalar sınıfça tartışılıp doğal- işlenmiş- yapay kavramları arasındaki fark vurgulanır. Pastörize süt, cilalı tahta, beton vb. Örnekler üzerinde tartışılarak bazı maddelerin doğal- işlenmiş- yapay ayrımında ara durumlarda kaldığı, dünyamızın hep siyah ve beyazlardan oluşmadığı gerçeği sezgisel olarak kavratılır.
Gruplar aşağıda anlatıldığı gibi yapay tahta örneği üretir.
Gruplar tutkal ve odun talaşını bir kapta karıştırır. Aynı büyüklükte ve şekilde ambalaj kutusu levha halinde kesilir. Levhaların bir yüzeyini kaplayacak şekilde mum sürülür. Bu tutkalın levhalara yapışmasını önler. Karışım düz zemin üzerinde hazırlanan levhaların mumlanan yüzeyleri arasına koyup sıkıştırılır. Levhanın üzerini kaplayacak şekilde bir ağırlık konulur. Tutkal tamamen kuruyup sertleşinceye kadar bekletilir. Doğal tahta parçası ile yaptıkları tahta parçasını karşılaştırıp doğal- yapay arasındaki farkı tartışırlar.
Öğrenciler aşağıda verilen konularda hazırladıkları posterleri sınıfta sunar. Doğa olaylarının madde üzerine etkisini ve doğal kaynakların dikkatli tüketilmesi gerektiğini tartışırlar.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
cisim cisme örnek cisme örnekler cisimlere örnekler cisim örnekleri cisime örnekler cisime örnek cisim ile ilgili örnekler cisimlere örnek madde ve cisim örnekleri
 
 

Notlar ›

 
Cisim (cebir): Cisim, halka ve öbek gibi soyut bir cebirsel yapıdır. Kabaca, elemanları arasında toplama, çıkarma, çarpma ve bölme (sıfıra bölme hariç) yapılabilen, ve bu işlemlerde sayılardan alışık olduğumuz temel aritmetik kurallarının geçerli olduğu bir küme olarak tanımlanabilir.
Cisimlerin sıvı içindeki konumu: Deniz, göl ve akarsularda büyüklükleri ve cinsleri birbirinden farklı olan pek çok cisim görürüz. Bu cisimlerin kimi su yüzeyinde yüzer, kimi su içerisinde farklı derinliklere iner, kimi de dibe batar.
 

2 Yorum ›

 
  1. yağmur Aralık 17th, 2013 - Saat: 19:44:14

    cisim,malzeme,eşya,alet bunlara örnekler

  2. emre Kasım 18th, 2014 - Saat: 19:25:02

    Özürdilerim adım o değil abim mustafa yazmış.Yani gerçek adı Emre

Cisim Ornekleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Cisim Ornekleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.