SağlıkŞifalı BitkilerCivan Perçemi

Civan Perçemi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel adı (Achillea millefolium) olan Civan Perçemi çok yıllık ve otsu bir bitkidir.  Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar.  Çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur. Türkiye’de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu  kullanılmaktadır. Civanperçemi ; yöresel olarak  akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği diye de anılır.

Civan Perçemi

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 01 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
Civan Canova: Civan Canova (d. 28 Haziran 1955; Ankara), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, oyun yazarı.
Civankapıcıbaşı Sultanzade Semiz Mehmed Paşa: Semiz Mehmet Paşa I. İbrahim saltanatında 31 Ocak 1644 - 17 Aralık 1645 tarihleri arasında bir yıl on ay on yedi gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.
Civan Gasparyan: Civan Gasparyan (Ermeni: Ջիվան Գասպարյան; 12 Ekim, 1928; Solag), Ermeni balaban virtüözü.
Civan, Borçka: Civan, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür.
 

0 Yorum ›

 

Civan Perçemi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Civan Perçemi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.