SağlıkGenel SağlıkAnne ve Çocuk SağlığıÇocuklarda Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir

Çocuklarda Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Çocuklarda Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Çocuklarda Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir

Kalça gelişimi doğum sonrası da devam ettiği için doğumdan sonra oluşabilecek kalça çıkığının önlenmesi için ara bezi bağlanmalı ve kucakta taşınırken bacaklarının ayrık tutulması sağlanmalıdır. Ayrıca bebelere bacaklarının serbest hareket etmesini önleyecek, dar külotlu çorap yada dar tulum giydirmekten, üzerlerine ağır örtü örtülmesinden kaçınılması gerekir.

Bebekleri ayaklarından tutup baş aşağı saklamak, dizlerindeki bükülmeyi açmaya çalışmak, bacaklarını germeye çalışmak, çıkabilir bir kalçayı çıkık duruma getirebileceği için sakıncalıdır.
Doğum sonrası ilk üç hafta içerisinde tanı konulan kalça çıkıkları uygun tedavi ile yaklaşık 6 haftada tamamen normale dönebilir

Kalça çıkığı ilk üç ayda teşhis edilirse sadece kalın ara bezi kullanılarak büyük oranda tam düzelme sağlanır. Kalça çıkığı, tam kalça çıkığı ise doktorunuzun önerisiyle Pavlik bandajı uygulanır. Bu bandaj, eklemi meydana getiren kemiklerin iç içe durumda kalmasını sağlar. 6 aylıktan sonra cerrahi düzeltme gerekir.
linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 18 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
Kalça kemiği: Kalça kemiği (os coxa, koksal kemik), 3 kemiğin birbirine kaynaşmasıyla oluşmuş bir kemiktir. (innominat kemik)
Doğuştan kalça çıkığı: Doğuştan kalça çıkığı, çocuklarda sık görülen, erken anlaşılıp tedavi edilmediğinde kalıcı sakatlıklara yol açabilen bir sağlık sorunudur.
Tedavi maddelerinin yasal düzenlemesi: Tedavi edici maddeler gelişigüzel kullanılamaz. Özellikle ilaçların suistimali yapılabileceğinden dolayı dünya çapında hükümetlerce bir takım düzenlemeler yapılır.
 

0 Yorum ›

 

Çocuklarda Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Çocuklarda Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.