Soru & CevapCumhuriyet Nerde İlan Edildi

Cumhuriyet Nerde İlan Edildi

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Cumhuriyet Nerede İlan Edildi? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Cumhuriyet Nerde İlan Edildi ve Cumhuriyet Nerede İlan Edildi ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Cumhuriyet Nerde İlan Edildi

Cumhuriyet Nerede İlan Edildi?

Soru

Cumhuriyet nerede ilan edildi

Cevap

Cumhuriyetin ilanı

1921 Anayasası’nın getirdiği millî egemenlik ilkesi ile padişah iradesi ortaya bir çelişki çıkardı. Saltanat makamı boşlukta kalmıştı. 1 Kasım 1922’de TBMM aldığı kararla saltanatı kaldırdı. Padişahlık lağvedilmiş, kişisel egemenlik hukuken tarihe karışmıştı. Bu kararın doğal sonucu, Cumhuriyet rejiminin kurulması olacaktı.

13 Ekim 1923’de Ankara’nın başkent olması kararı alındı.
29 Ekim 1923’de Atatürk ve arkadaşlarının, Anayasanın bazı maddelerini değiştiren teklifi TBMM’de alkışlarla ve oybirliği ile kabul edildi.
Anayasanın birinci maddesinde, " Türkiye Devletinin hükümet biçimi, Cumhuriyettir"
hükmü yer aldı. Aynı günün gecesi, Mustafa Kemal Paşa (Atatürk), Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanlığına seçildi.
Saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin. Ilanı ile, sistem içinde varlığını sürdüren " Halifelik" de gereksiz ve işlevsiz bir duruma gelmişti. 3 Mart 1924’de Urfa Milletvekili Şeyh Saffet Efendi ve arkadaşlarının verdikleri kanun teklifi TBMM’de kabul edilerek, hilafet kaldırıldı, halifelik de tarihe karıştı.

——————————————————————————–

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 20 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
cumhuriyet nerede ilan edildi cumhuriyet nerede ne zaman ilan edildi Cumhuriyet nerde ilan edildi cumhuriyet ne zaman nerede ilan edildi CUMHURİYETİN İLANI cumhuriyetin ilanı nerede yapıldı cumhuriyet nerede ve ne zaman ilan edildi cumhuriyetnerdeilanedildi Cumhuriyetneredeilanedildi cumhuriyet nerede nasıl ilan edildi
 
 

Notlar ›

 
Cumhuriyet Halk Partisi: Cumhuriyet Halk Partisi (kısaca CHP), 9 Eylül 1923'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Atatürkçü, sosyal liberal ve sosyal demokrat siyasi görüşünü benimsemiş olan Türk siyasî partidir.
Cumhuriyet (gazete): Cumhuriyet, 7 Mayıs 1924 tarihinden beri Türkiye'de yayımlanan günlük gazete. Haftalık ortalama 50.000 civarinda tiraji ile 20. sıralardadır.
Cumhuriyetçi Güven Partisi: Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP), Milli Güven Partisi (MGP) ile Cumhuriyetçi Parti'nin birleşmesinden doğan (Mart 1973) ve 12 Eylül Darbesi'ne (1980) kadar faaliyetini sürdürmüş siyasi parti.
Cumhuriyetçi Parti (ABD): Cumhuriyetçi Parti, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iki büyük partiden biri. Diğeri Demokratik Parti'dir.
Nerdesin Be Birader?: O Brother, Where Art Thou? ya da Nerdesin be birader? Coen Kardeşler tarafından yapılmış bir komedi filmidir.
Hogwarts kadrosu: Aşağıdaki karakterler Harry Potter serisindeki Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun çalışanları, sakinleri ve kurucularıdır.
Nerde Kalmıştık?: Nerde Kalmıştık?, Cem Karaca'nın Cahit Berkay ve Uğur Dikmen ile beraber çıkardığı 1992 tarihli 2. stüdyo albümüdür.
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm: "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm", Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e duyulan özlemi ifade eden bir Âşık Mahzuni Şerif türküsüdür.
Neredesin Firuze: Neredesin Firuze, 2004 yılı yapımı bir Türk filmidir. IFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar) tarafından gerçekleştirilen prodüksiyonda Levent Kazak'ın yazdığı senaryo Ezel Akay (Ezop) tarafından yönetilmiştir.
Ilana (Lost): Ilana Verdansky, Amerikan drama televizyon dizisi Lostta yer alan kurgusal karakterdir. Zuleikha Robinson tarafından canlandırılmaktadır.
İlan Ramon: Ilan Ramon (d. 20 Haziran 1954 - ö. 1 Şubat 2003) İbranice: אילן רמון), İsrailli savaş pilotu ve İsrail'in ilk astronotu.
İlanit: Hanna Drezner (İbrani: חנה דרזנר) ya da sahne adıyla İlanit (İbrani: אילנית, d. 17 Eylül 1947, Tel Aviv), İsrailli şarkıcı.
Ilan Hatsor: 1964 yılında İsrail’de doğan Ilan Hatsor, çocukluğunu ve ilk gençliğini Hayfa kentinde geçirdi. Askerliğini yaptıktan sonra, Tel Aviv Üniversitesi’nde “Oyun Yazarlığı” ve “Yönetmenlik” bölümlerinde öğrenim gördü.
 

0 Yorum ›

 

Cumhuriyet Nerde İlan Edildi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Cumhuriyet Nerde İlan Edildi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.