Soru & CevapCumhuriyetten Once

Cumhuriyetten Once

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Cumhuriyetten Önce Ve Sonra Kadınların Okur Yazarlık Oranı Nedir? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Cumhuriyetten Once ve Cumhuriyetten Once Ve Sonra ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Cumhuriyetten Once

Cumhuriyetten Önce Ve Sonra Kadınların Okur Yazarlık Oranı Nedir?

Soru

Cumhuriyetten önce ve sonra kadınların okuryazarlık oranı nedir?

Cevap

Günümüz Türkiyesinde
Türkiye deki oranın ayrıntısına inersek:
toplam nüfus: 87.4%
erkek: 95.3%
kadın: 79.6%

Bu rakamlara bakarak kadın okur yazar oranını olması gereken seviyeye(erkekler ile eşit) çıkarmanın zorunluluğunu açıkça görebiliriz. Ne diyelim " Haydi kızlar okula!!! "

ayrıca Cumhuriyet öncesi kadınlarda okuma yazma oranı

OSMANLIDA OKUMA-YAZMA ORANI

47 bini aşkın okuyucunun ilgisine mazhar olan bahsi geçen yazının bir yerinde; “ Osmanlı’ nın son döneminde okuma yazma oranının yüzde 20’ lere kadar düştüğü söylenmektedir
Gerçek rakamı buldum. 1897 yılı istatistiklerine göre Osmanlı Devleti’ nde okuma yazma bilenlerin oranı maalesef % 10’ un da altındaymış. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda göreceksiniz. Biz şimdi gelelim asıl konumuza.
.
Osmanlı Devleti’ nin I. Dünya Savaşı öncesinde toplam nüfusunun 30 milyon olduğu tahmin edilmekle birlikte Anadolu Türkiye’ sinin nüfusu 12 milyonun altındadır. Nitekim Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan nüfus sayımında Türkiye nüfusu 12,4 milyon olarak tespit edilmiştir. Bu iki veriden hareketle nüfus artış hızının oldukça düşük olduğu ifade edilebilir. Özellikle genç yaştaki erkeklerin uzun süre askerlik hizmeti altında olmaları, olumsuz sağlık koşulları ve savaş kayıpları nedeniyle nüfus artışı çok düşük seviyede gerçekleşmiştir. Aynı zamanda bu olumsuz koşullar, nüfusun yaş ve cinsiyet dağılımını kadınlar ve gençler aleyhine etkilemiştir.
Osmanlı’ da okuma yazma oranı…
Osmanlı Devleti’ nin son yıllarında nüfusun eğitim düzeyinin oldukça düşük olduğu görülmektedir. 1897 yılı istatistiklerine göre Okuma yazma bilenlerin oranı % 10’ un altındadır. Okuyan öğrencilerin cinsiyet dağılımına bakıldığında ilkokul’ da cinsiyet oranı (Kız/Erkek) 0,40 iken bu oranın ortaokulda 0,15’ e düştüğü görülmektedir.
Osmanlı Devleti’ nde Okul ve Öğrenci Sayıları (1897)
Okul Türü Okul Adedi Öğrenci Sayısı
Toplam Erkek Kız
İlkokul 28.614 854.921 606.104 248.737
Ortaokul 412 31.469 27.207 4.262
Lise 55 5.419 4.892 –
Kaynak: DİE, Osmanlı Devletinin İlk İstatistik Yıllığı 1897, (Ankara 1997)

1927 de yapılan nüfus sayımında Türkiye’ deki yetişkin nüfusun (7 yaş ve üzeri) ancak % 10,5’ i okuma yazma bildiği tespit edilmiştir. Erkeklerin % 17,4’ ü ve kadınlarda % 4,6’ sı okuma yazma bilmektedir.

1.Not: Yazı Prof. Dr.Osman Özsoy’dan alıntıdır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 18 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
cumhuriyetten önce cumhuriyetten önce ve sonra cumhuriyetten önce cumhuriyetten sonra cumhuriyetten öncesi ve sonrası cumhuriyet önce ve sonrası cumhuriyetten önce ve sonra eğitim cumhuriyetten önce olanlar cumhuriyetten önceki okullar ve sonraki okullar cumhuriyetten önce ve sonrası karşılaştır cumhuriyetten önce ve sonra yazılar
 
 

0 Yorum ›

 

Cumhuriyetten Once Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Cumhuriyetten Once ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.