Soru & CevapDemir Saf Maddemidir

Demir Saf Maddemidir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Çevremizdeki Saf Maddeler Nelerdir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Demir Saf Maddemidir ve Oksijen Saf Maddemidir hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Çevremizde çeşitli amaçlarla kullanılan sayısız madde vardır İşte bu maddelerin bir kısmı saf, bir kısmı da karşım halindedir. Saf Maddeler Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır İçlerinde kendinden başka…


Çevremizdeki Saf Maddeler Nelerdir?

Soru

Çevremizde gördüğümüz saf maddeler neler?

Cevap

Saf maddeler ikiye ayrılır:

 1. Elementler
 2. Bileşikler

Elementler

Aynı cins atomlardan oluşurlar. Yasal ve fiziksel yollarla bileşenlerine ayrılamazlar, çünkü tek cins atom bulundururlar. Belirli yoğunluk, erime ve kaynama noktaları vardır. Saf maddedirler. Homojendirler.

Üç sınıfta incelenirler:

 • Metaller
 • Ameteller
 • Soygazlar.

Örnekler: Sodyum (Na), Oksijen (O2), Helyum (He) vb.

Bileşikler

En küçük yapı birimi moleküldür. Formüllerle gösterilirler. Kimyasal yollarla bileşenlerine ayrılabilirler, çünkü en az iki atomdan oluşmuşlardır. Belirli yoğunluk, erime ve kaynama noktaları vardır. Saftırlar.Homojendirler.Kendilerini oluşturan maddelerden farklı özellik gösterirler. Oluştuğu maddeler arasında sabit bir oran vardır.

Örnek: Su, metaller, eriyik durumundaki tuzlar, kristaller

Özellikler

 • En küçük parçaları moleküllerdir
 • Belirli formüllerle gösterilirler
 • Kimyasal yollarla dönüştürülürler.
 • Saf ve homojen maddelerdir.
 • Belirli erime ve kaynama noktaları vardır. Sabit basınç altında hâl değiştirirken sıcaklıkları sabit kalır.
 • Bileşiği oluşturan elementlerin kütleleri arasında sabit bir oran vardır.
 • Bileşiği oluşturan elementler kendi özelliklerini kaybederler.
 • Belirli koşullarda, hâl değiştirirken yoğunlukları değişir.

Kaynak:

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 26 Eylül 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
oksijen saf maddemidir demir saf maddemi demir saf maddemidir oksijen gazı saf maddemidir
 
 

Notlar ›

 
Demir yolu: Bir yerden bir yere madeni bir yol üzerinde, mekanik bir güçle hareket ettirilen araçlar içinde, insan ve eşya taşımasını temin eden tesislerin hepsine birden demir yolu denir.
Demirci: Demirci, Manisa'nın ilçelerinden birisidir. Asıl Ege ile İç Ege'nin dokunak noktasında 30.000 civarındaki merkez nüfusu bulunan bir yerleşim yeridir.
Demir Çağı: Demir Çağı, genel olarak Bronz Çağı’ndan sonra gelen, demirin çeşitli alet ve silah yapımında esas malzeme olarak kullanıldığı bir arkeolojik devirdir.
Demir Haç: Demir Haç Nişânı (Almanca: Eisernes Kreuz, kısaca: EK), ilk kez, Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm tarafından 10 Mart 1813 tarihinden itibaren verilmeye başlanmış Alman Savaş nişanıdır.
 

0 Yorum ›

 

Demir Saf Maddemidir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Demir Saf Maddemidir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.