EğitimİlköğretimDengeli ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur?

Dengeli ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Dengeli ve düzenli beslenmenin yararlarını ve sağlığımız için ne kadar gerekli olduğunu biliyorsanız bu sayfayı okumanızı kesinlikle öneririm. Aşağıda dengeli ve düzenli beslenme nasıl olur ile ilgili birçok döküman derledim. Not alın…

dengeli ve düzenli beslenme nasıl olur, dengeli ve düzenli beslenme nedir, dengeli ve düzenli beslenme nasıl olur kısaca, düzenli ve sağlıklı beslenme nasıl olur, yeterli ve dengeli beslenme, dengeli beslenme yolları, sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli uyku başarıyı arttırır, kadın sağlığı ve beslenme vs..

Dengeli ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur?

Beslenme, büyüme ve yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Beslenme hiçbir zaman sadece karın doyurmak anlamına gelmez. Yaş, cinsiyet, aktivite, genetik ve fizyolojik özellikler ve hastalık durumu, alınması gereken besin öğeleri miktarını etkiler. Bu yüzden beslenme bireye özgü planlanmalıdır. Ancak, toplumun sağlığı için bazı temel beslenme ilkelerinin genelleştirilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

Yaşamın devamlılığı için en önemli işlev olan beslenme, toplumumuzda fazla üzerinde düşünülmeyen ve genel ruh ve beden sağlığımıza olan etkileri göz ardı edilen bir konudur
Çocuklukta kazanılan alışkanlıkların ömür boyu devam ettiği ve damak zevkinin alışkanlıklara bağlı olduğu bir gerçektir Bu nedenle gerek yetersiz ve tek yönlü gerekse aşırı beslenmenin çok yönlü zararları göz önüne alınarak hayatımızın sonuna kadar devam edecek dengeli bir beslenme alışkanlığının kazanılması gerekmektedir Dengeli beslenmenin herkes tarafından bilinen kurallarından bahsedelim:

Dengeli Beslenmek için Kurallar Özet

 1. Meyve sebzeler taze olarak yenmeli
 2. Soğuk ve karanlık yerlerde muhafaza edilmeli
 3. Yemeden az önce hazırlanmalı
 4. Akar suda yıkanmalı ( suya ıslayıp bırakılmamalı)
 5. Büyük parçalar halinde doğranmalı (mümkünse bıçak yerine elle kopararak )
 6. Çiğ yenilecekse, hemen sosu ile karıştırılmalı
 7. Kısa sürede kapalı tencerede pişirilmeli
 8. Az suda pişirilmeli
 9. Yemekler piştikten sonra sıcak kalması için ocakta bekletilmemeli, Bırakın soğusun , yeniden ısıtırsınız
 10. Yemeklerde bol miktarda taze yeşillik tüketelmeli
 11. Pişmiş sebze yemeklerinin üzerine doğranan taze çiğ gıdalar besleyici değerini artırır
 12. Yavaş yavaş ve sindirerek yemeye dikkat ediniz
 13. Fazla kilolarımıza dikkat edip spor yapmalıyız

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Kuralları Ayrıntılı

a) Çok yönlü beslenmeye dikkat etmeliyiz :Bitkisel yiyecek ve içeceklerden bol miktarda hergün alınmalıdır Bunlar sebze, meyve, hububat,patatestir Hazırlanırken az yağ ile hazırlanmalıdır Azda olsa hayvansal ürünlerden de alınmalıdır.

Protein ,yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve minareler bütün yiyeceğimiz içeceğimiz besin kaynaklarında değişik oranlarda bulunur Bunun için besin maddelerinin vücuda dengeli olarak alınabilmesi yiyecek ve içeceklerimizin çok çeşit olması ile sağlanır.

b) Hububat ürünlerinden müsli,ekmek,öğütülmemiş undan yapılan makarna, priniç, bisküvi ve patates gibi besinlerden yemeye özen göstermeliyiz:
Bu besinlerin uzun bir süre tok tutacağı için kan şekeri düzeyini dengeler, yüksek kollestrolü düşürür,hazmı kolaylaştırırPatatesinde faydası çoktur ama yağlı patates kızartması, cips ya da kroket yerine haşlanarak hazırlanan patates tüketilebilir Püresi de yapılabilir.

c) Her gün 5-6 defa meyve ve sebze tüketmeliyiz : Sebze ve meyvelerde bulunan bol miktardaki vitamin ve minareler vücudumuz için çok faydalıdır Her gün çiğ veya haşlanmış sebze ve salata ve 2 porsiyon taze meyve önerilirPosalı gıdalar olduklarından da ayrıca bir önem taşırGünde 600 gram meyve ve sebze yememiz bizler için çok önemlidir.

d) Süt ve süt ürünlerinden her gün, haftada bir kez de balık tüketmeliyiz: Süt ve süt ürünlerinin az yağlı olanı tercih edilmeli bol bol tüketilmeli, Her gün az yağlı 250 gram süt ve az yağlı 3 dilim beyaz peynir, haftada bir kez balık ve haftada bir kez en fazla 300-600 gram arası et , haftada en çok 3 yumurta ve etsiz yekler tercih edilir.

Fazla tüketilen et, salam, yumurta vücutta purin, tuz ve kolestrol yükselmesine neden olacağı için zararı büyüktür. Süt ve süt ürünleri bol miktarda protein, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve daha başka bir çok vitamin içerirler Özellikle kemiklerin taşı olarak kabul edilen kalsiyumun vücuda alınması için bol miktarda tüketmeyizYani 13-15 yaşa arasında çocukların günlük kalsiyum ihtiyacı 1200 mg’dir

e) Gıdalarımızı az yağlı ve yiyeceğimiz yemeklerde az yağ kullanmalıyız:
Yiyeceğimiz sucuk ve salam çeşitlerinde yağsız olanını seçmeliyiz Peynirde yağ oranı ise %45’ kadar olanlar terci edilmelidir
Tereyağ, margarin yerine ekmeğin üzerine hardal yada salça sürülebilir Salam yada peynir yerine ise ,taze domates veya salatalık tercih edilebilir Salata sosları yerine yoğurt kullanılabilir
2 yada 3 porsiyon salataya sadece 1 kaşık bitkisel yağ kullanılmalıdırFazla yağ kullanılmayacak şekilde pişirilmelidirYani yağsız tavada,fırında alimunyum folyeye sararak  fazla yağlı yediğimizde kan yağlarımızın yükselmesine ve kalp ve damar hastalığına sebep olur Günde en fazla 70-90 gram yağ tüketilmelidir.

f) Yiyeceğimiz besinleri doğru hazırlamaya dikkat etmeliyiz : Uzun süre pişirilmesi, pişen yemeklerin tekrar tekrar ısıtılması , yemek yaparken çok su kullanılması besinlerin vitamin ve madensel maddeler açısından kayba uğramasına neden olur Izgara, buğulama veya az su ve az yağla pişirilen yemeklerde vitamin kaybı daha azdır.

g) Şekeri ve tuzu mümkün olduğunca az kullanmalıyız : Şeker , çikolata pasta ve gofret gibi tatlı besinlerimizden az miktarda alınmalı ve yedikten hemen sonra dişlerimiz fırçalanmalıdır
Şeker dişlerin çürümesine, fazla kilo almaya neden olduğundan ve yeterli mineral ve vitaminler içermediğinden fazla miktarlarda alınması tavsiye edilmez
Ayrıca şekerli içeceklerden de uzak durulmalıdır Fazla miktarda alınan tuz ise, yüksek tansiyon, gastrit ve l-mide kanserine yol açabileceğinden alınması tavsiye edilmez
Daha çok taze ve az işlenmiş gıdalar yenilmeli; daha az hazır gıdalar (hazır çorbalar, soslar, hazır et ve balık ürünleri ) ve dondurulmuş gıdalar tüketilmelidirZira hazır gıdalar daha fazla tuz içerirler
Sofra tuzu olarak , günde en fazla 5 gram iyotlu tuz kullanılmalıdır.

h) Bol sıvı almalıyız : Su maden suyu, şekersiz bitki ve meyve çayları , sulandırılmış meyve suları(konsantre olmayan) ve sebze suları bol miktarda tüketilmelidirKonsantre meyve suları , limonata ve kolalı içeceklerin içilmemesi, ayrıca siyah çay ve yeşil çay, kahve diyet içeceklerin fazla içilmemesi tasfiye edilir

Su vücut ısısını düzelediğinden , özellikle çocuklar , yaşlılar ve spor yapanların bol sıvı almaları ayrıca önemlidir.

ı) Yemeklerinizi lezzetli ve besin değeri kaybolmayacak şekilde pişiriniz: Işık, oksijen , ısı ve su gıdalarının besleyici değerini azaltırlar Bu yüzden aşağıda belirtilen kurallara dikkat edilmelidir

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 07 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
dengeli beslenme dengeli ve düzenli beslenme nasıl olur dengeli ve sağlıklı beslenme nasıl olur düzenli beslenme nasıl olur dengeli beslenme nasil olur dengeli ve düzenli beslenme nasıl olmalıdır dengeli beslenmek için neler yapmalıyız maddeler halinde dengeli ve düzenli beslenme nasıl yapılır dengeli ve düzenli beslenme nasıl olur kısaca besinler ve dengeli beslenme
 
 

Notlar ›

 
Beslenme: Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir.
Translokasyon: Translokasyon, bir kromozomun kaybolan parçasının ya da kopan bir parçasının başka bir kromozoma yapışması şeklinde görülen kromozom anomalilerindendir.
Dengeli, Göle: Dengeli, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.
Düzenli ifade: Bilgisayarcılıkta düzenlemeli ifadeler, ele alınan metindeki kimi katarların kısa yoldan ve esnek bir biçimde belirlenmesini sağlar.
Düzenli sıkı bağ doku: Düzenli sıkı bağ doku; yapısındaki kollajen fibriller düzenli ve paralel demetler halindedir. Yoğun ve düzenli yerleşmiş fibril demetleri dokuda büyük yer kaplar.
Düzenli, Borçka: Düzenli, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Yukarı Macahel olan Camili yöresinde yer alır.
Düzenli ordu: I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti'nin elinde kalan ordu, Mondros Ateşkes Anlaşması'yla terhis edilmişti.
Beslenme (anlam ayrımı): * Beslenme (biyoloji)
Beslenme tıbbı: Beslenme tıbbı, beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek ağızdan alınan vitamin ve mineral desteğinde bulunulmasına dayanır.
Olur: Olur, Erzurum'a bağlı ilçe. Karadeniz Bölgesi'nde bulunmaktadır. Erzurum'un kuzeyinde yer alan ilçe Ardahan ile Artvin'e sınır komşusudur.
Ölürüm Sana: Ölürüm Sana, Tarkan’ın üçüncü stüdyo albümüdür, 5 Temmuz 1997 tarihinde piyasaya sürüldü. Albüm Avrupa, Asya'da yayımlanmıştır.
Oluruna Bırak: Oluruna Bırak, Sıla'nın 24 Kasım 2010'da Sony BMG tarafından yayınlanan üçüncü albümü Konuşmadığımız Şeyler Var'ın ikinci video klip şarkısıdır.
Olur mu Olur mu? - Gözünaydın: Olur mu Olur mu? - Gözünaydın, Nilüfer'in on dokuzuncu albümüdür. Bu albüm, 19 Haziran 2003 tarihinden itibaren tüm müzik marketlerdeki yerini almıştır.
Ölürüm Ben Sana: Zerrin Özer'in, 2003 tarihli, 14. stüdyo albümünün adı. Zerrin Özer bu albümünde; Selahattin Erhan, Semih Erdoğan, Asu Maralman, Orhan Sancak, Hakan Geyik, Kemal Boran, Mehmet Oyumlu gibi isimlerle çalıştı.
 

1 Yorum ›

 
 1. havvanur Mart 4th, 2016 - Saat: 22:32:28

  Bisküvi ne alaka ya madem bilmiyorsunuz insanları yanlış yola sevketmeyin

Dengeli ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Dengeli ve Düzenli Beslenme Nasıl Olur? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.