SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamDesibel Ölçümü Kim Yapar

Desibel Ölçümü Kim Yapar

Sponsorlu Bağlantılar

Desibel Ölçümü Kim Yapar ve Gürültüden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız ile ilgili bu yazıda Gürültülü Ortamlara Dikkat – Sağlık hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Desibel Ölçümü Kim Yapar

Gürültülü Ortamlara Dikkat – Sağlık

Gürültülü ortamlara dikkat,Sağlık,Gürültünün İnsan Üzerindeki Yan Etkileri

Desibel Ölçümü Kim Yapar

Gürültülü ortamlar bazen çok tehlikeli olup işitme kaybına neden olabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca gürültüden korunmak gerekiyor.

Desibel Ölçümü Kim Yapar

Gürültülü ortamların etkileri hakkında görüştüğümüz Memorial Hastanesi’nden Doç. Dr. Erkan Tarhan, "Kalıcı işitme kaybının nedenleri" hakkında bilgi verdi. ****l ve ağaç işçileri, gemi, uçak, otomobil sanayi çalışanları, iş makinelerini kullananlar, havaalanı çalışanları gibi birçok iş kolunda uzun süreli yoğun gürültüye maruz kalınmaktadır.Teknolojinin baş döndürücü gelişmeler gösterdiği günümüzde, yaşam alanlarının iç içe girmesi, yoğun kent trafiği, iş makineleri, gece kulüpleri, diskolar, konserler, walkmanlar, ev sinema ve ses sistemleri sayesinde gürültü sadece bu meslek kollarında çalışanların ötesinde hepimizi ilgilendiren toplum ve çevre sağlığı sorunu haline gelmiştir.

Sesin şiddeti doğrudan kulak zarına ulaşan mekanik basınçla ilişkilidir ve desibel (dB) (ses şiddeti ölçüm birimi) olarak ölçülür. Kulağımız 0-140 dB arası sesleri algılar. 140 dB kulakta ağrı, kulak zarında yırtılma gibi etkiler yapar. Gürültüye bağlı işitme kaybı 90 desibel üzerindeki şiddette ses gürültüsüne maruz kalma sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

GÜRÜLTÜ KAYNAKLARI VE SES DÜZEYLERİ:

Desibel Ölçümü Kim Yapar

" Uçak 150 dB

" Tüfek 140 dB

" Rock konseri 110 dB

" Sinema 90 dB

" Yoğun trafik 80 dB

" Normal konuşma 60 dB

YÜKSEK SESLİ MÜZİK

Desibel Ölçümü Kim Yapar

Etkilenmenin boyutu, gürültüye maruz kalma süresi, gürültünün frekansı, şiddeti, kesikli ya da sabit olması ile doğrudan ilişkilidir. Gürültü maruziyeti sonucunda işitme sisteminde başlıca üç etki görülür: Akustik travma ve geçici eşik kaymasında işitme kaybı ve çınlama geri dönüşümlü iken kalıcı eşik kaymasında ise işitme kaybı kalıcı olmaktadır. Gürültülü ortamda bulunan biri, eğer işitmede azlık, çınlama gibi bir rahatsızlık fark ederse derhal o ortamdan uzaklaşmalı, kulağını ve işitme sinirini bu travmadan korumalıdır. Eğer gürültü yeterli şiddet ve sürede etkilememişse işitme eşiğindeki değişim saatler boyunca giderek normale dönmektedir. Gürültü düzeyi arttıkça oluşan işitme kaybı ve buna bağlı olarak iyileşme süresi de uzamaktadır. Kalıcı eşik kaymasında iç kulak hücreleri harap olmakta ve işitme kaybı kalıcı hale gelmektedir. Gürültü ile oluşan işitme kayıpları genellikle yüksek seslerde oluşur ve her iki kulağı da etkiler. İlk işitme kaybı 4 kHz frekansında izlenir ve daha sonra konuşma frekanslarını etkilemeye başlar.

Diskolar ve gece kulüpleri gibi eğlence yerlerinde aralıklı ve ani gürültüye maruz kalan kişide kulaklarda işitme kaybı, çınlamaya ek olarak ortaya çıkan ani adrenalin deşarjı kalp hızını, solunum sayısını ve tansiyonu artırmakta, dikkat azalması, uyku düzeninde bozulmalara neden olabilmektedir.

MÜZİK ÇALARIN SESİNİ BAŞKASI DUYMAMALI

Desibel Ölçümü Kim Yapar

Toplu taşıma aracında veya sokakta yanınızdan geçmekte olan walkmanlı birinden müzik sesi size kadar ulaşıyorsa, o müziğin ruha gıda vermediği, ancak iç kulak yapılarına ve işitme siniri ve hücrelerine aktif olarak zarar vermekte olduğu bilinmelidir. Bu nedenle müzik çalarınız, TV, radyo gibi sesler size keyif verirken gürültü kaynağı olma özelliği taşımamalıdır.

ERKEN ÖNLEM ALIN

Ani yüksek sese maruz kalanlar veya uzun süreli gürültülü ortamlarda bulunanlarda olası işitme kayıplarının erken teşhisi için KBB Uzmanına başvurup, muayeneleri yapılmalı ve işitme testleriyle gürültünün olası etkileri ortaya konmalıdır. Akustik travmaya bağlı gelişen ani işitme kayıplarında kortizon tedavisi başta olmak üzere birçok tedavi seçeneği olup, bu tedavilerle maalesef yüksek başarılara ulaşılamamaktadır.

Bu nedenle gürültü limit değerlerine dikkatle uyulmalı, etkin denetim ve kontroller yapılmalı, okullarda ve işyerlerinde gürültü konusunda sağlık eğitimi çalışmalarına yer verilerek bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturulmalı ve bu yolla gürültüden korunma sağlanmalıdır.
İşyerlerindeki 8 saatlik bir çalışma periyodu boyunca maruz kalınan gürültü düzeyi 85 desibel ve üzerinde ise işitmenin korunmasına yönelik önlemler alınmalı, gürültüden koruyucu kulaklıklar kullanılmalıdır.

Gürültüye bağlı kalıcı işitme kaybı gelişen hastaların ilaçla tedavisi mümkün değildir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 26 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
gürültü ölçümünü kim yapar desibel ölçümünü kim yapar gürültü ölçümünü kimler yapabilir ortam ölçümlerini kimler yapabilir ses ölçümünü kim yapar gürültü ölçümünü kimler yapar ses desibel ölçümünü kim yapar desibel ölçümü nasıl yapılır hastanelerde gürültü ölçümünü kim yapabilir grlt ￶l￧m kim yapar
 
 

Notlar ›

 
Yaparım Bilirsin: Yaparım Bilirsin, Kenan Doğulu'nun 1993 yılının eylül ayında piyasaya sürülen ilk albümü. Albümün ilk videosu "Yaparım Bilirsin" olmuş ve şarkı kısa sürede dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır.
Yaparlı boyu: Kızık boyu Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biridir. Bu boyların Bozoklar kolundan (sağ kolundan) Oğuz Kağan'ın oğlu Ay Han'ın soyundan geldikleri kabul edilir.Yaparlı “Misk kokulu” anlamındadır.
 

1 Yorum ›

 
  1. mehmet arar Nisan 15th, 2013 - Saat: 10:43:17

    gaziantepte hastane içi desibel ölçümünü hangi resmi kurum yapıyor.

Desibel Ölçümü Kim Yapar Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Desibel Ölçümü Kim Yapar ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.