SağlıkDiabet Hastasının Yarası Nasıl Mikrop Kapar?

Diabet Hastasının Yarası Nasıl Mikrop Kapar?

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet hastalarının en büyük dertlerinden biri iyileşmek bilmeyen yaralar. Kazara bu bir yaralanma olduğunda artık iyileşmek bilmez. Olur ki bir yaralanma olursa dikkat edilmesi gereken bir şey artık yaranın enfeksiyon alma riskini minimuma indirmek olmalıdır.

Diabet Hastasının Yarası Nasıl Mikrop Kapar?
“Mikrop kapma” deyimi gerçegi ifade etmedigi gibi bazi yanlis anlamalara da neden olmaktadir. “Mikrop kapma” ve “Mikrop bulasmasi” terimleri bulasici hastaliklar için geçerli olabilir. Kizamik, kabakulak, gripal enfeksiyon gibi bulasici hastaliklarda mikroorganizma vücuda bir yerden girer ve hastaliga neden olur. Normal saglikli derinin 1 cm2’sinde mikroorganizma sayisi 10.000 kadardir. Bunun önemli bir kismini stafilokokus aureus, stafilokokus epidermidis ve streptokoklar olusturmaktadir. Bu bakteriler ayak yaralarinda en ciddi enfeksiyonlari yapan etkenlerdir. Demek oluyor ki derimizde, kullandigimiz esyalarda, yakin çevremizde her zaman enfeksiyon yapabilecek bakteriler vardir.

Derimizde herhangi bir yara (giris yolu) yok ise, bu bakteriler her zaman var oldugu halde herhangi bir enfeksiyona yol açmazlar. Eger derimizde küçük ya da büyük bir yara varsa, mikroorganizmalarin her yerde var oldugunu ve enfeksiyon yapabilecegini kabul etmek gerekir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 15 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
BULAŞICI HASTALIKLAR VE MİKROPLAR diyabet nasıl oluşur ayak mikrop şeker hastalığında ayaktaki yaranın mikrop kapması MİKROPYARASI dyabet ve mikrop diyabette dikkat edilmesi gerekenler ayaktaki yarada kurt olusmasi neden olur Ayak mikrop kapar mi yaralanma
 
 

Notlar ›

 
Diyabetik ayak: Diyabetik ayak denilen durum aslında şeker (diyabetes mellitus) hastalığının bir sonucudur. Bu sonuç daha çok kontrol edilemeyen şeker seviyelerinin 10-15 sene içerisinde çesitli bozulmalara neden olmasıyla ortaya çıkar.
Diyabet (anlam ayrımı): Diabet şu anlamlara gelebilir:
Mikroorganizma: Bir mikroorganizma ( Yunanca mikrós; "küçük" ve ὀργανισμός, organismós; canlı "organizma"'dan gelmektedir.) veya mikrop (genellikle çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük anlamında) mikroskobik bir organizmadır. Mikroorganizmaları inceleyen, Anton van Leeuwenhoek'un kendi tasarımı olan bir mikroskop kullanarak 1675'de mikroorganizmaları keşfetmesi ile başlayan bilim dalına mikrobiyoloji denir.
Mikroprogramlama: Mikroprogramlama, kontrol işaretlerini oluşturan ikili sayıların (0, 1) mikrokomutlar yazılarak oluşturulmasıdır.
 

0 Yorum ›

 

Diabet Hastasının Yarası Nasıl Mikrop Kapar? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Diabet Hastasının Yarası Nasıl Mikrop Kapar? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.