Soru & CevapDogal Kaynaklar Nasil Kullanilir

Dogal Kaynaklar Nasil Kullanilir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Ülkemizin Doğal Kaynaklarının Kullanımı Hakkında Bilgi Verir Misiniz? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Dogal Kaynaklar Nasil Kullanilir ve Dogal Kaynaklarin Kullanim Alanlari hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Neolitik Çağda doğada becerisini ve bilgisini artıran insan, bitkileri kültür altına … Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve … 13. Doğal kaynakların hatalı kullanımının çevresel etkilerini örnek vererek…

Dogal Kaynaklar Nasil Kullanilir

Ülkemizin Doğal Kaynaklarının Kullanımı Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

Soru

ÜLKEMİZİN SAHİB OLDUĞU KAYNAKLARDAN(AKARSULAR, GÖLLER, DENİZLER) MADENLER, ORMANLARVE TURİSTİK YÖRELERİN EKONOMİYE KATKILARINI ANLATARAK BU KAYNAKLARDAN DAHA VERİMLİ NASIL FAYDALANABİLECEĞİMİZİ KO9NUSUNDA YENİ FİKİRLER

Cevap

Bir çok doğal zenlik bakımından verimli olan ve bir çok ülkenin gıpta ile baktıgı ülkemizin doğal kaynaklarından sizlere birazcık bahsedelim.
Türkiyenin Doğal Kaynaları Nelerdir?
İnsanların geçimlerini temin etme ve yaşamlarını devam ettirmek için, yaptıkları işlerin tamamı ekonomik faaliyetler olarak tanımlanır.
Ekonominin başlıca işlemleri üretim, dağıtım ve ticarettir.
Ekonomik faaliyetler doğal ortamın etkileri altında doğmuş ve gelişmiştir.
Ekonomik faaliyetleri etkileyen başlıca faktörler şunlardır.
1. İklim
2. Yer şekilleri
1. Ulaşım
2. Coğrafi Konum
1. Doğal Kaynaklar
2. Nüfus ve yerleşim

MADENLERİMİZ:

o Türkiye’ nin her bölgesinde çeşitli madenler çıkarılır.
o Maden bakımından en zengin bölgemiz Doğu Anadolu Bölgesidir.
o İhraç ettiğimiz başlıca madenlerimiz krom, bakır, bor, civa, tuz, zımpara taşı, manganez ve ham demirdir.

MADENLERİMİZ ÇIKARILDIĞI YERLER DEMİR: Demir çelik sanayinin ham maddesidir. Buralarda çıkarılan demirler İskenderun, Ereğli ve Karabük demir-çelik fabrikalarında işlenir. Hekimhan(Malatya), Divriği (Sivas), Eymir (Balıkesir), Simav( Kütahya)
KROM: Demir çelik sanayinde çeliğin sertleştirilmesin-de ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır. Çıkarılan krom Elazığ ve Antakya Ferro-krom işletmelerinde kullanılır. Fethiye, Köyceğiz, Milas (Muğla) Guleman (Elazığ)

BAKIR: Elektrik ve elektronik sanayinin ham maddesidir. Çıkarılan bakır Samsun ve Murgul bakır işletmelerinde işlenmektedir. Murgul ( Artvin) Küre (Kastamonu)

BOR: Jet ve roket yakıtı, cam, elyaf, porselen, lehim, fotoğrafçılık ve deterjan gibi birçok alanda kullanılır. Bigadiç, Susurluk (Balıkesir)Seyitgazi(Eskişehir), Emet ( Kütahya)

BOKSİT: Alüminyumun hammaddesidir. Çıkarılan boksit Konya Seydişehir Alüminyum tesislerinde işlenir. Seydişehir(Konya) Akseki( Antakya)

CİVA: Sıvı halde bulunan tek madendir. Eczacılıkta kullanılır. Ödemiş(İzmir), Sarayönü(Konya) KURŞUN-

ÇİNKO: Kurşun, elektrik kabloları, boya yapımı, cephane, zırh ve boru yapımında kullanılır. Çinko, Paslanmaya karşı dirençli olduğu için kaplamada kullanılır. Keban(Elazığ), Akdağmadeni (Yozgat)

KÜKÜRT: Kimya, kâğıt, tarım ilaçları, gübre, çeşitli ilaç ve patlayıcı madde yapımında kullanılır. Keçiborlu( Isparta)

FOSFAT: Suni gübre, çimento, cam ve kimya sanayinde kullanılır. Mazıdağı (Mardin)

ENERJİ KAYNAKLARI
Maden: Toprak altında filiz denilen bileşimler halinde bulunan, çıkarıldıktan sonra arıtılarak kullanılır hale getirilen madde Filiz: Toprak altından çıkarılmış işlenmemiş maden
Rezerv:
Toprak altında bulunulan madenin miktarı

ENERJİ KAYNAKLARI ÇIKARILDIĞI YERLER TAŞKÖMÜRÜ: Demir çelik ve kimya sanayinde enerji kaynağı olarak kullanılırTaşkömürü yataklarının tamamı Zonguldak havzasındadır. LİNYİTaha çok ısınmada, termik santrallerde ve sanayi tesislerinde yakıt olarak kullanılır. Tavşanlı, Seyitömer. Tunçbilek(Kütahya) Soma(Muğla), Yatağan(Muğla), Çeltek(Amasya), Elbistan (Maraş)

PETROL: Günümüzün en önemli enerji kaynağıdır. Önemli Petrol Rafinerileri: Mersin(Ataş), İzmit( İpraş), İzmir( Aliağa), Kırıkkale ( Orta Anadolu)

Ülkemizin başlıca petrol yatakları Güney Doğu Anadolu Bölgesindedir (Garzan, Raman, Batman, Siirt, Diyarbakır)Ülkemizin petrol ihtiyacının 1/5 i ülkemizden çıkarılır. Kalanı ithal edilir. DOĞALGAZ: Ülkemiz enerji ihtiyacının yaklaşık %40’ ı doğalgazdan karşılanmaktadır. Doğalgazla çalışan ilk termik santrali Hamitabat’ ta bulunmaktadır. Doğalgaz yataklarımız Hamitabat (Kırklareli), ve Çamurlu (Mardin) dedir. Ülkemizin doğalgaz rezervleri yeterli değildir. Rusya, Cezayir, Türkmenistan, İran, Kazakistan gibi ülkelerden ithal edilir. Buda ülkemizinenerjide dışa bağımlılığını artırmaktadır.

JEOTERMAL: Fay hatlarının bulunduğu Ege bölgesinde yaygın olarak görülür. Denizli (Sarayköy)de sıcak sudan elektirik üretim yapılmaktadır. Sarayköy(Denizli), Balçova (İzmir), Germencik (Aydın), Tuzla(Çanakkale), Kızılcahamam (Ankara) Kırşehir, Afyon

HİDROELEKTİRİK: Su gücünden elde edilen enerjidir. Ülkemizin ortalama yükseltisi fazla olduğundan hidroelektirik enerji potansiyeli yüksektir. Çok sayıda barajlardan elektirik enerjisi üretilmektedir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 02 Kasım 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
doğal kaynaklar nasıl kullanılmalı?? ulkemizdeki doğal taşlar
 
 

Notlar ›

 
Doğal gaz: Doğal gaz yer kabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Bir petrol türevidir.
Doğal seçilim: Doğal seçilim, belirli bir türde dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma.
Doğal sayılar: Doğal sayılar, şeklinde sıralanan tam sayılardır. Negatif değer almazlar. Bazı kaynaklarda "0" doğal sayı olarak alınmaz.
Uydu: Uydu, bir gezegenin ya da başka bir uydunun etrafında belirli bir yörüngede dönen gök cismi. Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılır.
Natüralizm: Natüralizm ya da doğalcılık; felsefe, sanat ve edebiyatta doğal Dünya'yı temel alan çeşitli akımlara verilen ortak ad.
Kaynaklar, Buca: Kaynaklar İzmir'in Buca ilçesinin doğusunda Nif Dağı eteklerine kurulmuş bir köydür. Kaynaklar ın tarihi tam olarak bilinmemektedir.
Kaynaklar Cumhuriyet, Buca: Kaynaklar Cumhuriyet Mahallesi, İzmir'in Buca ilçesine bağlı 43 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında batısında Zafer Mahallesi; güneyinde Belenbaşı Köyü; doğusunda Kaynaklar Merkez Mahallesi; kuzeyinde ise Nif Dağı bulunur.
Kapasite kullanımı: Kapasite kullanımı ekonomide, bir ulustan bir işletme ölçüsüne kadar, kendi kurulu üretim kapasitesinin aslında ne kadarını kullandığını anlatmak için kullanılan bir konsept.
 

0 Yorum ›

 

Dogal Kaynaklar Nasil Kullanilir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Dogal Kaynaklar Nasil Kullanilir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.