SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamDoğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalenin Doğru Nefes Alma Teknikleri ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Şüphesiz nefes alıp verme sağlıklı insanlar için çok kolay bir iş. Çoğu zaman "Nasıl nefes alıp vermeliyiz?" konusunda durup konuşmayız çünkü nefes alıp verme her zaman yaptığımız bir aktivitedir. Ne var ki bizim hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay solunumdur. Biz yemek yemeden ya da su içmeden günlerce yaşayabiliriz ama nefes almadan bir kaç dakika bile hayatta kalmayız. Bu yüzden belki üzerinde konuşmamız gereken en önemli konulardan biri doğru nefes alıp vermeyi öğrenmektir.Doğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma Teknikleri uyumadanDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma Teknikleri
Doğru nefes alıp vermenin önemini daha iyi anlamak için ilk önce yetersiz ve düzensiz nefes alıp vermenin zararlarına bir göz atmak gerekir. Organlarımıza oksijen taşınmasına yardımcı olan kalbimiz bu gibi bir durumda sıkıntıya düşen ilk organımız olabilir; yani kalp krizi geçirme olasılığımız artacaktır. Ayrıca kan basıncının yükselmesi kanser ani sancılar zatürree astım stresle başa çıkamama düzensiz nefes alıp vermenin yol açabilecek ama bizim pek ender düşündüğümüz sorunlardır.Doğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma Teknikleri konuşma problemleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma Teknikleri
Diğer yandan doğru ve kontrollü nefes alıp vermemizin bir çok faydası vardır. Örneğin kalbin ritminin düzelmesiyle kan basıncının düşmesi kan dolaşımının hızlanması sindirimin kolaylaşması anti-depresan ilaçlara bağımlılığı ve uyku düzensizliğini ortadan kaldırma bunlardan bir kaçıdır.Doğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma Teknikleri stresle daha kolay başa çıkabilmeDoğru Nefes Alma Teknikleri
Peki Nasıl?

Bu faydaları düşününce günlük yaşamamızda "Nasıl doğru nefes alıp vermeliyiz?" sorusunu cevaplamak gerekir. Doğru nefes alma Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre:

 • Ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava ile doldurmak.
 • Nefes alıp verirken göğüs yerine diyaframı hareket ettirmek: Çünkü diyaframın kullanılması daha ağır ve her seferinde daha fazla hava teneffüs etmemizi sağlar. Ayrıca diyaframın hareket etmesi karın bölgesindeki organlara masaj etkisi yaparak göğüs ve karın boşluğundaki basınç farklılığını ortadan kaldırır. Mide ve safra kesesinin yukarı hareketini engelleyerek reflüyü (mide suyunun yemek borusuna ve daha yukarlara çıkması) ve çeşitli safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.
  Doğru Nefes Alma Teknikleri
 • Solunumu ağız yerine burundan yapmak. (Ağızdan nefes almak nazal bölgede ve bronşlarda istenmeyen mukozalı salgılara yol açabilir.)

Doğru nefes alıp veremeyen insanlar karbondioksite daha duyarlıdır; karbondioksitli ortamlarda daha sık ve kısa nefes alıp verirler. Düzenli solunum yapan insanlarda karbondioksitli ortamlarda heyecan ve stres sırasında daha normal tepkiler verirler kırmızı kan hücreleri oksijeni organlara daha kolay taşır.Doğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma TeknikleriDoğru Nefes Alma Teknikleri

Ara sıra yapılan nefes egzersizi de doğru nefes alıp vermemize yardımcı olacaktır. Basit fakat faydalı bir nefes egzersizinin adımları şöyledir: Doğru Nefes Alma Teknikleri

 1. Burnunuzdan yavaş bir şekilde ama alabildiğinizce çok nefes alın.
 2. Sonra yine yavaş bir şekilde ağzınızdan verin.
 3. (1) ve (2)’yi bir kere daha tekrarlayın.
 4. Şimdi de burnunuzdan nefes almaya başlarken ağır ağır dörde kadar sayın.
 5. Nefesi vermeye başlarken de altıya kadar sayın.
 6. Nefes vermeyi nefes almaktan daha yavaş yaptığınızdan emin olun. Doğru Nefes Alma Teknikleri
 7. Nefes verirken kaslarınızın rahatladığını ve gevşediğini hissedin.
 8. Bu nefes egzersizini gerildiğiniz veya bunaldığınız herhangi bir yerde ve zamanda yapabilirsiniz.
 9. Günde en az 40 kere derin nefes alıp verin.

Eğer sigarayı yakın bir zamanda bırakmışsanız derin nefes alıp vermek oksijen alım miktarını yükselterek sigaranın zararlı etkilerini kısa zamanda azaltacaktır.

Duygu Ayan
Doğru Nefes Nasıl Alınır Egzersiz UzmanıDoğru Nefes Alma Teknikleri

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 02 Mart 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
dogru nefes alma tehnikleri doğru nefes alma teknikleri doğru nefes alma teknikleri babsı kimdir doğru nefes almanın teknikleri hıkıkık nedir nefes alıp vermeye etkisi ne olur
 
 

Notlar ›

 
Doğru Yol Partisi: Doğru Yol Partisi kısaca DYP, Demokrat Parti (DP) ve Adalet Partisi (AP)'nin siyasi mirasçısı olarak kabul edilen eski siyasal parti.
Doğru Yol Partisi (2007): Doğru Yol Partisi (DYP), 28 Mayıs 2007'de avukat Çetin Özaçıkgöz tarafından kurulan siyasi parti.
Doğru akım: Doğru akım (DA, DC ya da sürekli akım) elektrik yüklerinin yüksek potansiyelden alçak olana doğru sabit olarak akmasıdır.
Doğrultu (moleküler biyoloji): Moleküler biyolojide doğrultu, bir nükleik asit ipliğini oluşturan nükleotitlerin uçuca eklenme yönüyle ilişkildir.
Nefes: Vatan Sağolsun: Nefes: Vatan Sağolsun, 2008-2009 yıllarında Antalya'da çekilen, yönetmenliğini Levent Semerci'nin yaptığı Türk filmidir.
Nefes (anlam ayrımı): Nefes, akciğerlere çekilen veya akciğerlerden atılan hava.
Dispne: Dispne ya da nefes darlığı kişinin güçlükle nefes alıp vermesi halidir, yani nefes almada zorlanma demektir.
Nefesli çalgılar: Nefesli çalgılar (üflemeli çalgılar), içindeki havanın titreşmesiyle sesin oluştuğu çalgıların ortak adı.
Nefes Nefese (roman): Nefes Nefese Ayşe Kulin'in Kitaplarından biridir. Son Osmanlı paşalarından Fazıl Reşat'ın kızı Selva ile, aşık olduğu Musevi genci Rafael, evlenmelerine karşı çıkan aileleri tarafından dışlanınca Fransa'ya giderler.
 

0 Yorum ›

 

Doğru Nefes Alma Teknikleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Doğru Nefes Alma Teknikleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.